Reklama

Niedziela Łódzka

Ważne przesłanie

W Rzymie zakończyły się rekolekcje III stopnia dla młodzieży i rodzin, które prowadził kard. Grzegorz Ryś.

Niedziela łódzka 31/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rzym

Kard. Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Oazy miały części wspólne, ale też oddzielne ze względu na swój charakter

Oazy miały części wspólne, ale też oddzielne ze względu na swój charakter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież i rodziny z archidiecezji łódzkiej spędziły dwa tygodnie w ramach rekolekcji oazowych Ruchu Światło-Życie. – Pan Jezus mówi, że słowo będzie do nas docierać uszami i oczami. Na trzecim stopniu dużo się mówi, ale też dużo się patrzy. Jednym z podstawowych znaków na trzecim stopniu w każdym dniu jest znak świątyni. Próbujemy poznawać tajemnicę Kościoła, patrząc na to, jak ona została zrealizowana w poszczególnych świątyniach w Rzymie. Ksiądz Blachnicki napisał trzeci stopień na Rzym, mając takie poczucie, że ktoś nie tyle zwiedza, co patrzy i widzi. Wchodząc do tych najważniejszych rzymskich kościołów, może się wiele dowiedzieć o Kościele, o jego tajemnicy – mówił pierwszego dnia metropolita łódzki.

Niemal 150 osób uczestniczyło każdego dnia we wspólnych modlitwach, a także w oprowadzaniu po najważniejszych kościołach Rzymu. Szczególnym momentem była modlitwa Anioł Pański na Placu św. Piotra oraz prywatna audiencja u papieża Franciszka. – Wasza odpowiedź powinna być konkretna. Nie idee, nie marzenia, ale konkretność. Jeśli patrzymy na historię Kościoła, to widzimy, że wiele herezji powstało ze względu na brak konkretności. Jeden ze znanych pisarzy – autorów – powiedział, że szukał powodu powstania herezji – i doszedł do wniosku, że jest to idea, która oszalała, zwariowała, bo brakowało konkretności. Jak iść za Panem? Pan Jezus nam to powiedział – są Boże przykazania, ale trzeba też żyć w harmonii przez miłosierdzie w sposób konkretny. Matka Boża jest taką pierwszą „Konkretnością” przez swoje „Fiat”, a wcielenie i przyjście Jezusa na świat wypływało z tej Jej konkretności, z tej konkretnej wiary, a nie realizacji jakichś zwariowanych idei. Życzę wam, żeby Ruch Światło-Życie szedł do przodu, rozwijał się przez was i z wami w sposób bardzo konkretny. Pan Jezus będzie wam w tym pomagał – mówił Franciszek do łódzkich rekolektantów. Dla oazowiczów spotkanie z papieżem było wyjątkowe również dlatego, że Ojciec Święty przyjął ich w czasie swojego urlopu, gdy wszelkie wydarzenia z jego obecnością zostają zawieszone z wyjątkiem modlitwy Anioł Pański. – Spotkanie z papieżem Franciszkiem na oazie trzeciego stopnia przeżywam jako łaskę i dużą opiekę Kościoła nad nami. To był wyjątkowy moment, że papież zgodził się spotkać z nami mimo urlopu, w kameralnym otoczeniu. Chciał się z nami podzielić słowem i to takim konkretnie związanym z naszymi rekolekcjami, dotykającymi tajemnic Kościoła, które rozważamy tutaj. Wysłuchał także naszych przeżyć, do których się odniósł. Miał dla nas konkretne przesłanie, ale wymagające, abyśmy zabrali się do różnych rzeczy. Miałam poczucie, że i on ucieszył się z nami – powiedziała jedna z uczestniczek rzymskiej oazy młodzieżowej. Podczas spotkania przedstawiciele rodzin wręczyli Franciszkowi figurę Matki Bożej Niepokalanej z Centrum Oazy w Krościenku. Podczas rekolekcji, oprócz poznawania poszczególnych miejsc, historii Kościoła i modlitw, odbywały się również spotkania z gośćmi, wspólnotami i ruchami działającymi we Włoszech, np. wspólnotą Sant’Egidio, opiekującą się bezdomnymi i działającą na rzecz pokoju czy ks. Juanem Usmą Gomez z Dykasterii ds. Promocji Jedności Chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-07-25 13:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu zbombardowano Rzym

[ TEMATY ]

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

„Chciałbym przypomnieć, że osiemdziesiąt lat temu, 19 lipca 1943 r., niektóre dzielnice Rzymu, zwłaszcza San Lorenzo, zostały zbombardowane, a papież, czcigodny Pius XII, chciał pojechać do zszokowanych ludzi”. Słowa te wypowiedział Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w ubiegłą niedzielę, 16 lipca, przypominając mało znane w Polsce fakty z historii Wiecznego Miasta – bombardowania aliantów.

Dokładnie 80 lat temu alianci – po raz pierwszy – zbombardowali Rzym. Około 600 samolotów anglo-amerykańskich zrzuciło około 4000 bomb o łącznej masie ponad 1000 ton. Celem bombardowań była stacja kolejowa San Lorenzo i sąsiednie dzielnice: Tiburtino, Labicano, Prenestino, Tuscolano, a ich żniwo było straszne - 3000 zabitych i 11 000 rannych, 40 000 wysiedlonych, 10 000 domów w ruinie.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada specjalna komisja

2026-05-23 11:24

[ TEMATY ]

figura ojca Pio

płacze krwią

specjalna komisja

Agata Kowalska

Święty Ojciec Pio

Święty Ojciec Pio

Leżąca nieopodal Neapolu Casalba stała się w ostatnich dniach miejscem pielgrzymek. Wszystko za przyczyną „nowego cudu” ojca Pio. Na twarzy stojącej przed kościołem figury Świętego odkryto „krwawą łzę”. Miejscowy proboszcz jest przekonany, że „nie jest to dzieło rąk ludzkich, ale znak od Boga”. Na polecenie biskupa sprawę bada specjalna komisja.

Włoskie media szeroko komentują domniemane nadprzyrodzone zjawisko, do którego doszło w parafii Matki Bożej Łaskawej w Casalbie. Jest to niewielka wioska, zamieszkana przez czterysta osób, położona w gminie Macerata Campania i należąca do archidiecezji Capua.
CZYTAJ DALEJ

Siła współczesnego macierzyństwa

2026-06-01 08:20

Materiały prasowe

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawca ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawca ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt

Zapraszamy na Międzynarodową konferencję „Macierzyństwo w XXI wieku”. Wydarzenie odbędzie się już 3 czerwca na UKSW w Warszawie i zgromadzi ekspertów, polityków i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, którzy wspólnie będą debatować o wyzwaniach, ochronie i przyszłości macierzyństwa. Tygodnik „Niedziela” jest patronem medialnym wydarzenia.

Współczesne debaty publiczne coraz częściej koncentrują się na znaczeniu i kondycji macierzyństwa w dynamicznie zmieniającym się świecie. Odpowiedzią na te wyzwania jest międzynarodowa konferencja „Macierzyństwo w XXI wieku. Polityka wsparcia i ochrony wobec wyzwań i zagrożeń”, organizowana przez Instytut Ordo Iuris we współpracy z Międzynarodowym Centrum Badawczo Dydaktycznym Katolickiej Nauki Społecznej UKSW. Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca w Auli im. Roberta Schumana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Początek o godz. 9.50.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję