Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja

Dar wiary i tradycji

Rada Powiatu Cieszyńskiego ogłosiła uchwałą rok 2023 rokiem najstarszego osadnictwa na Śląsku Cieszyńskim potwierdzonego w źródłach historycznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak się okazuje, najstarsze dokumenty ujawniające istnienie osad na terenie Księstwa Cieszyńskiego pochodzą z XIII w. – Wiek XIII i początek XIV w. to okres intensywnego procesu osadniczego na Śląsku Cieszyńskim. Najwięcej miejscowości ujawnionych zostało w dyplomie wystawionym przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca w 1223 r. dla klasztoru norbertanek z Rybnika. Występuje w nim 6 istniejących do dzisiaj miejscowości, które obecnie znajdują się w obrębie administracyjnym powiatu cieszyńskiego – piszą radni w uzasadnieniu do uchwały.

Swoje jubileusze świętują następujące miejscowości – 800 lat: Zarzecze, Ogrodzona, Iskrzyczyn, Goleszów, Puńców oraz 500 lat: Bażanowice, Zamarski, Gumna, Rudnik, Marklowice (obecnie dzielnica Cieszyna). W każdej odbywają się obchody jubileuszowe, na które składa się część oficjalna z podsumowaniami, podziękowaniami, odsłonięciami tablic pamiątkowych, sadzeniem dębów oraz koncertami i atrakcjami dla najmłodszych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie brakuje modlitw ekumenicznych czy Mszy św. dziękczynnych. – Tu łączą się 3 rzeczywistości: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W naszej ojczyźnie są środowiska, które chciałyby przekreślić przeszłość. Jan Paweł II powiedział, że naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Ten jubileusz obchodzimy dzięki Bożej Opatrzności. Chciałbym, abyśmy umieli łączyć miłość do naszej ojczyzny, małych ojczyzn i umieli oddać to, co mamy, naszym wspaniałym małym ojczyznom – powiedział proboszcz z Ogrodzonej ks. Wiesław Kądziołka na obchodach 500-lecia Gumien. Wraz z proboszczem parafii ewangelickiej w Cieszynie ks. Marcinem Brzóską poprowadził modlitwę i udzielił błogosławieństwa.

Na Mszy św. w kościele św. Jakuba w Simoradzu z okazji 800-lecia Iskrzyczyna wierni dziękowali za dar wiary i tradycji. A parafianie z Iskrzyczyna ufundowali dar ołtarza – kielich do sprawowania Mszy św., który będzie przypominał o jubileuszu. – Niech Bóg błogosławi tę ziemię, w której żyjemy, poruszamy się i jesteśmy – powiedział proboszcz z Simoradza ks. Grzegorz Pal.

W Goleszowie uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelickim poprowadzonym przez proboszcza parafii katolickiej ks. Zbigniewa Zachorka i ewangelickiej ks. Piotra Sztwiertnię. Śpiewały chóry – mieszany z parafii ewangelickiej i Gloria z parafii katolickiej. Wiernym pobłogosławił bp Adrian Korczago. /MJ

2023-07-25 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump: mamy podstawy do zawarcia porozumienia pokojowego

2025-12-28 20:44

[ TEMATY ]

Donald Trump

Wołodymyr Zełenski

Adobe Stock

Uważam, że mamy podstawy do zawarcia porozumienia w sprawie Ukrainy, korzystnego dla wszystkich - powiedział prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Mar-a-Lago na Florydzie.

Podziel się cytatem - powiedział Trump, witając Zełenskiego przed wejściem do willi Mar-a-Lago. Zaznaczył przy tym, że rozmowy są w końcowej fazie, lecz ostrzegł, że jeśli się nie powiodą, walki będą trwać przez długi czas.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

USA: powstaje cyfrowa biblioteka relikwii z całego świata

2025-12-29 15:34

Karol Porwich/Niedziela

W Stanach Zjednoczonych powstaje The Relic Project - cyfrowa biblioteka relikwii z całego świata. Ma ona przypominać o ich duchowym znaczeniu i ich roli w życiu chrześcijańskim. Projekt ma być również zachętą do kultu relikwii, będącego pomocą w modlitwie i nawróceniu, poprzez kontemplację Boga w życiu jego świętych.

Projekt, który zrodził się w Spokane, w stanie Waszyngton, ma objąć kompletny wykaz relikwii pierwszej i drugiej klasy. Relikwiami pierwszej klasy są doczesne szczątki świętego, takie jak kości, krew czy prochy. Za relikwie drugiej klasy uważa się przedmioty, który do niego należały lub którymi się posługiwał, np. ubrania czy przedmioty osobiste.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję