Reklama

Niedziela Podlaska

Jubileusz w Ugoszczy

Wspólnota parafialna w Ugoszczy 18 czerwca świętowała jubileusz stulecia swojego istnienia.

Niedziela podlaska 27/2023, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Patryk Komorowski, Kamil Pasik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości udział wzięli parafianie, ale również licznie przybyli goście oraz osoby związane i pochodzące z parafii.

Uroczysta Eucharystia

Z tej okazji celebrowano Mszę św., której przewodniczył ks. prał. Leszek Gadziński – dziekan dekanatu węgrowskiego. Eucharystię koncelebrował bp Antoni Dydycz. Wygłosił on okolicznościowa homilię. – Pozdrawiam serdecznie parafian, których pamiętam od lat trzydziestu. Wspominam jako tych, dla których wiara w Boga i radość z uczestnictwa we Mszy św. i we wszystkich praktykach było radością i zachętą do coraz to intensywniejszego przeżywania wiary – powiedział. Podziękował obecnemu proboszczowi – ks. Antoniemu Gaładykowi za pracę duszpasterską, wierność kapłańskiej misji oraz przygotowanie całej wspólnoty do świętowania jubileuszu. Przypomniał również historię parafii. Odniósł się do postaci św. Antoniego Padewskiego, który patronuje wspólnocie od początku jej istnienia. Podkreślił jego rolę i znaczenie w historii Kościoła. O wielkości tego patrona świadczy chociażby szybko rozszerzający się kult, również na terenie Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Upamiętnienie jubileuszu

Reklama

Na zakończenie ks. dziekan na placu przykościelnym pobłogosławił krzyż upamiętniający misje święte oraz kapliczkę Chrystusa frasobliwego – jubileuszowy dar od parafian. Natomiast w przedsionku kościoła pobłogosławił dwie tablice: jedna upamiętnia jubileusz 100-lecia istnienia parafii, druga prezentuje imiona i nazwiska wszystkich duszpasterzy posługujących w parafii na przestrzeni minionego wieku.

Słowa wdzięczności

Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono Litanię do św. Antoniego. Miała również miejsce procesja eucharystyczna, na zakończenie której odśpiewano dziękczynne Te Deum.

Nie mogło zabraknąć słów podziękowań i gratulacji. Delegacje z poszczególnych miejscowości tworzących wspólnotę parafialną dziękowały bp. Antoniemu Dydyczowi, ks. prał. Leszkowi Gadzińskiemu oraz ks. kan. Markowi Matusikowi i ks. Pawłowi Grzeszkowi. Ksiądz Marek rozpoczął, natomiast ksiądz Paweł kontynuował duchowe przygotowania parafian do przeżyć jubileuszowych, prowadząc misje święte. Obaj kapłani związani są z parafią w Ugoszczy. Jubileusz parafialny zbiegł się w czasie z 18. rocznicą święceń kapłańskich ks. Pawła Grzeszka, o czym pamiętały delegacje składające życzenia. Słowa wdzięczności skierowano również w stronę proboszcza – ks. Antoniego Gaładyka. Na jego ręce gratulacje złożył wójt gminy Miedzna Tomasz Okulus oraz wójt gminy Stoczek Zbigniew Kłusek. Przemówił również były proboszcz parafii Ugoszcz ks. Adam Parzonka.

Parafialną służbę liturgiczną wsparła służba z sąsiedniej parafii w Stoczku. Stoczkowski chór parafialny swoim śpiewem dopomagał w przeżywaniu uroczystości.

Przed Eucharystią przybyli na uroczystość mieli okazję wysłuchać koncertu okolicznościowego w wykonaniu kameralnego chóru KOE z Sokołowa Podlaskiego, który wystąpił pod dyrekcją Anety Mroczek.

Przedłużeniem uroczystości jubileuszowych był festyn parafialny. Zebrani świętowali przy akompaniamencie kapeli „Sami swoi” z Brańska.

2023-06-27 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja konkatedry w Sokołowie Podlaskim i dziękczynienie za 600 lat tamtejszych świątyń

Niedziela podlaska 36/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

konsekracja

katedra

Ks. Artur Płachno

Uczestnicy uroczystości zapełnili sokołowską konkatedrę

Uczestnicy uroczystości zapełnili sokołowską konkatedrę

23 sierpnia podczas Eucharystii, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, odbył się obrzęd uroczystego poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim, który jest konkatedrą diecezji drohiczyńskiej

Aktu tego dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz. Obecni byli również biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy tej diecezji Piotr Sawczuk. W uroczystości wzięli udział także kapłani z diecezji drohiczyńskiej, lubelskiej i siedleckiej, przedstawiciele wspólnot zakonnych męskich i żeńskich, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz mieszkańcy miasta i goście. Poprzedziły ją tygodniowe misje święte prowadzone przez ks. prał. Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Podczas niej dziękowano także za 600 lat istnienia w Sokołowie Podlaskim świątyń katolickich.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin o Gazie: niedopuszczalne jest sprowadzanie ludzi do roli ubocznych ofiar

2025-10-06 17:53

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Vatican Media

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej rozmawia z mediami watykańskimi w drugą rocznicę „nieludzkiego” ataku Hamasu na Izrael, który wywołał zniszczenie Strefy Gazy: wzywamy do uwolnienia zakładników i zakończenia spirali przemocy. W Gazie konsekwencje są „nieludzkie”; nie wystarczy, by wspólnota międzynarodowa mówiła, że to, co się dzieje, jest nie do przyjęcia, ale by to się działo. Porusza mnie udział w manifestacjach na rzecz pokoju. Antysemityzm jest rakiem, który trzeba wykorzenić - mówi.

Minęły dwa lata od owego strasznego dnia ataku terrorystycznego, przeprowadzonego przez Hamas przeciwko Izraelowi, i od początku tego, co przerodziło się w prawdziwą wojnę, która zrównała Strefę Gazy z ziemią. O tych wydarzeniach i tym, co po nich nastąpiło, rozmawiamy z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję