Reklama

Niedziela Legnicka

Pobożność i nauka

To ideały, jakie są realizowane w Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu.

2023-03-15 08:28

Niedziela legnicka 12/2023, str. V

[ TEMATY ]

Bolesławiec

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Zespół Szkół prowadzi szkołę podstawową i liceum

Zespół Szkół prowadzi szkołę podstawową i liceum

Mija 10 lat, od kiedy szkoła katolicka zagościła w mieście. To krótka historia, ale już ma wiele osiągniętych sukcesów, tych wychowawczych i tych naukowych.

Śladami wielkich pijarów

Św. Józef Kalasancjusz oraz ks. Stanisław Konarski to dwa filary Zakonu Pijarów. Pierwszy to założyciel zakonu oraz orędownik oświaty wśród najuboższych dzieci, drugi to wielki pedagog, wychowawca. Mija 250 lat od śmierci ks. Stanisława Konarskiego, reformatora szkolnictwa polskiego, który jest patronem zespołu szkół w Bolesławcu.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 12/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwaga bycia mądrym

2023-03-21 06:52

Niedziela legnicka 13/2023, str. V

[ TEMATY ]

Bolesławiec

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Spektakl pt. Sapere auso

Spektakl pt. Sapere auso

9 marca w bolesławieckiej bazylice maryjnej sprawowana była Msza św. dziękczynna za 10 lat obecności Szkół Pijarskich i w 250. rocznicę śmierci patrona szkoły – ks. Stanisława Konarskiego.

CZYTAJ DALEJ

310. rocznica wykonania „Gorzkich żali”

2023-03-27 12:13

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Karol Porwich/Niedziela

W kościele pw. Trójcy Świętej w Mławie (diecezja płocka) 26 marca odbyły się obchody 310. rocznicy pierwszego wykonania „Gorzkich żali”. Z tej okazji nabożeństwu przewodniczył bp Szymon Stułkowski, który sprawował także Mszę św. w intencji ich twórcy - ks. Wawrzyńca Stanisława Benika. Uroczystą oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła orkiestra symfoniczna i chóry młodzieżowe z Łodzi.

Z okazji 310. rocznicy wykonania w Mławie „Gorzkich żali” bp Szymon Stułkowski w kościele pw. Świętej Trójcy przewodniczył nabożeństwu i wygłosił kazanie pasyjne. Nabożeństwo miało uroczystą oprawę muzyczną. Orkiestra Oratoryjna i Chór Młodych Chrześcijan, Chóry Misericordiae Dei i Rebelove oraz soliści pod kierunkiem Tomasza Maciaszczyka zaprezentowali utwór „Gorzkie żale. Powrót do źródeł” (twórcami utworu są Tomasz Maciaszczyk i ks. Przemysław Góra).

CZYTAJ DALEJ

Francja: Biskupi zaniepokojeni poziomem przemocy i stanem francuskiego społeczeństwa

2023-03-28 13:15

[ TEMATY ]

Francja

PAP/EPA/YOAN VALAT

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji (KEF) abp Eric de Moulins-Beaufort skrytykował we wtorek falę przemocy, która towarzyszy demonstracjom przeciwko reformie emerytalnej i wyraził zaniepokojenie stanem francuskiego społeczeństwa.

„Przemoc widoczna podczas niektórych demonstracji w ostatnich dniach, popełniana przez niektóre grupy, które używają przemocy jako broni politycznej, tragedie powodowane niekiedy przez nie zawsze wystarczająco kontrolowane reakcje tych, którzy służą porządkowi publicznemu, niepokoją naszych współobywateli” – powiedział abp Eric de Moulins-Beaufort. „Są one alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej” – dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję