Reklama

Niedziela Legnicka

Nauczyciele i katecheci w Ziemi Świętej

Mówi się, że kto pielgrzymuje do Ziemi Świętej, to tak, jakby czytał piątą Ewangelię.

2023-03-07 14:37

Niedziela legnicka 11/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Wydział Katechetyczny

Na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć Góry Tabor

Na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć Góry Tabor

Dlatego z wielką radością katecheci i nauczyciele wzięli udział w pielgrzymce zorganizowanej przez Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej w dniach 11-20 lutego.

Pielgrzymowaniu przewodniczyli legnicki biblista ks. prof. Jan Klinkowski oraz ks. dr Jarosław Kowalczyk. Tych dziewięć dni to wyjątkowy czas, który już na zawsze pozostanie w naszych sercach. Podczas pielgrzymki doznawaliśmy wielu emocji: wzruszenia, zachwytu, radości, pokoju, niektórzy poczucia ulgi, bo przecież przyjechali do Izraela i Jordanii z różnymi bagażami życiowymi. Najważniejsze jednak było po prostu przylgnąć do Jezusa. Każdy przeżywał to na swój sposób.

Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Betlejem – Domu Chleba. Stanęliśmy w miejscach związanych z narodzeniem Jezusa. Odczytując w nich fragmenty z Ewangelii, mogliśmy przenieść się oczami wyobraźni do tego, co wydarzyło się ponad 2000 lat temu.

Najważniejszymi punktami pielgrzymki były: Ogród Oliwny – Getsemani, Via Dolorosa, którą Jezus pokonał z krzyżem, idąc na Golgotę oraz Bazylika Grobu Pańskiego. Wzruszenie – to właśnie to uczucie towarzyszyło nam w tych miejscach. Modlitwa i odprawiana tam Droga Krzyżowa miały zupełnie inny wymiar. W kolejce do Bożego Grobu odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, uświadamiając sobie, że te dwa promienie, z których Bóg wylewa łaski, mają swoje źródło na Golgocie. Wielkie przeżycia duchowe towarzyszyły nam, kiedy mogliśmy wejść do Grobu Pańskiego. Trzy godziny czekania, aby na kilkanaście sekund, choć na chwilę przyklęknąć, ucałować, położyć głowę w miejscu, gdzie leżało umęczone ciało Jezusa. Jednak świadomość, że nie ma Go tam – zmartwychwstał i żyje – wlała na nowo w nasze serca radość i nadzieję.

Odwiedziliśmy też inne wyjątkowe miejsca: Nazaret oraz Kanę Galilejską, gdzie Jezus uczynił pierwszy cud. Właśnie tam pary, które uczestniczyły w pielgrzymce, odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Reklama

Na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć Jaffy, Góry Karmel i Hajfy, z którymi związane są ważne wydarzenia zapisane na kartach Pisma Świętego. Wiele pięknych miejsc zobaczyliśmy również w Jordanii. W Betanii, nad rzeką Jordan, gdzie Jezus przyjął chrzest, przypomnieliśmy sobie swój własny, wyznając wiarę i wyrzekając się zła.

Góra Nebo, wzgórze Mecheront, Madaba – królestwo mozaiki, starożytne miasta Dżerasz oraz Petra – stały się źródłem nie tylko wielkich przeżyć duchowych, ale zachwycały pięknem krajobrazów.

Codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Była ona sprawowana w miejscach, które dla naszej wiary mają ogromne znaczenie. Jednak najbardziej przeżyliśmy Mszę św. w Petrze, na ruinach starożytnego miasta.

Przedostatnią noc spędziliśmy na pustyni Wadi Rum, odkrywając jej niezwykłe walory. Kończąc pielgrzymkę, udaliśmy się nad Morze Martwe, gdzie można było skorzystać z morskiej kąpieli oraz wysmarować się błotem, które, o czym wie cały świat, ma dobroczynny wpływ na skórę i jest doskonałym, naturalnym kosmetykiem, bogatym w cenne minerały.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadszedł więc czas powrotu. Jednak wspomnienia, obrazy, które mamy wciąż przed oczami, a przede wszystkim doświadczenie niezwykłej bliskości Boga, sprawiły, że wróciliśmy nieco inni. Niech ziarno, które zostało zasiane w naszych sercach, wyda najlepszy plon.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Patton: chrześcijanie Ziemi Świętej potrzebują wsparcia

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

głód

chrześcijanie

Jak nigdy dotąd chrześcijanie Ziemi Świętej liczą na hojność wyznawców Chrystusa na całym świecie. Wskazuje na to o. Franceso Patton podkreślając, że bez wsparcia z zewnątrz ich sytuacja stanie się naprawdę dramatyczna.

Franciszkanin przypomina, że pandemia zatrzymała całkowicie ruch turystyczny i pielgrzymkowy, który był głównym źródłem utrzymania wielu chrześcijańskich rodzin w Izraelu, Palestynie i Jordanii. Stracili oni źródło dochodu, a głód zaczął coraz częściej zaglądać im w oczy.

CZYTAJ DALEJ

El. ME 2024 – portugalskie media: Polska ma trzy punkty, a Santos... trzy miesiące spokoju

2023-03-28 07:43

[ TEMATY ]

sport

PAP/Piotr Nowak

Polska ma trzy punkty, a Santos... trzy miesiące spokoju - taki jest ton komentarzy portugalskich mediów po wygranej biało-czerwonych pod wodzą ich rodaka z Albanią 1:0 w poniedziałkowym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy.

Portugalskie media, które szeroko relacjonowały pierwsze mecze polskich piłkarzy pod kierunkiem Santosa, wskazują na huśtawkę nastrojów, jaka towarzyszyła występom biało-czerwonych na początku kwalifikacji Euro 2024.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Droga Krzyżowa drogą miłości

2023-03-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Plac przy kościele parafialnym Św. Apostołów Piotra i Pawła w Białej rozbrzmiewał modlitwą. W wieczornej ciszy licznie zgromadzeni wierni wyruszyli na ekstremalną Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję