Reklama

Niedziela Legnicka

Ośrodki przygotowania dzieci do chrztu

26 lutego, w I niedzielę Wielkiego Postu, bp Andrzej Siemieniewski zainaugurował 5 ośrodków przygotowania dzieci starszych do przyjęcia sakramentu chrztu św.

2023-03-07 14:37

Niedziela legnicka 11/2023, str. V

[ TEMATY ]

Chrzest święty

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ważne jest, aby zatroszczyć się o głoszenie słowa i wzrost wiary u dzieci i ich rodziców – mówił bp Siemieniewski

Ważne jest, aby zatroszczyć się o głoszenie słowa i wzrost wiary u dzieci i ich
rodziców – mówił bp Siemieniewski

Chodzi o dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia, które nie zostały jeszcze ochrzczone. Będą mogły przygotowywać się do tego sakramentu w wyznaczonych przez biskupa legnickiego parafiach. Kilka dni wcześniej został opublikowany dekret biskupa powołujący do istnienia te ośrodki oraz instrukcja określająca szczegóły takiego przygotowania.

Z czego wynika ta decyzja? Wyjaśnia bp Andrzej Siemieniewski: – Zazwyczaj chrzest kojarzy się nam z dziećmi małymi, kilkumiesięcznymi. Jednak coraz częściej zdarza się, że przy przygotowaniach do I Komunii św. okazuje się, że niektóre dzieci nie były jeszcze ochrzczone. Stąd potrzeba przygotowania takich dzieci do chrztu – mówi bp Siemieniewski.

Ksiądz biskup zauważa, że nie można w takich przypadkach mówić o „chrzcie spóźnionym”. – Każdy chrzest jest w dobrym czasie. Każdy czas jest dobry do przyjęcia chrztu. Jednak przygotowanie odbywa się w inny sposób – wyjaśnia. Trzeba też zauważyć, że odkrycie, że ktoś ma być przygotowany do tego sakramentu, czy to jako dziecko, czy to jako dorosły, powinien być momentem radości. – To powinna być wielka radość, że ktoś ma zostać ochrzczony, że można kogoś przygotować na spotkanie z Chrystusem – dodaje bp Andrzej.

W przypadku noworodków, dzieci młodszych, formowanie się w wierze odbywa się przez rodziców. Natomiast w przypadku dzieci starszych, od 7 roku życia, w tym przygotowaniu muszą uczestniczyć już osobiście wraz z rodzicami. I właśnie temu mają służyć ośrodki powołane przez biskupa.

Podczas Mszy św. w homilii bp Andrzej wyjaśnił czym jest katechumenat dla dzieci. – Po pierwsze, trzeba pamiętać, że Bóg przemawia do człowieka przez swoje słowo. To słowo ma odbić się echem w sercu i życiu człowieka. Po drugie, potrzebna jest do tego wspólnota, w której to słowo jest głoszone, słowo, które ma wywołać echo – tłumaczył. Bp Siemieniewski nawiązał także do odczytanej Ewangelii, w której Jezus mówi, że człowiek żyje każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Z tego rodzi się wiara. Dlatego ważne jest, aby zatroszczyć się o głoszenie słowa i wzrost wiary u dzieci i ich rodziców.

Reklama

O. Grzegorz Sekuła, proboszcz pijarskiej parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, przygotowuje dzieci szkolne do chrztu już od 7 lat. Zauważa, że w tym przygotowaniu równie ważna jest formacja rodziców. – Dzieci bowiem zazwyczaj uczestniczą w katechezie szkolnej, więc mają podstawy formacji chrześcijańskiej, choć nie zostały ochrzczone z różnych powodów – tłumaczy. Zatem ważna jest przy tej okazji formacja rodziców, uświadomienie im tego, czym jest chrzest, czym są sakramenty Kościoła. Okazuje się, że dla wielu z nich jest to wielkie odkrycie.

Przygotowanie do chrztu odbywać się będzie w parafiach: św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu, św. Michała Archanioła w Polkowicach, świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy. Odpowiedzialnymi za formację katechumenalną w wyznaczonych ośrodkach są proboszczowie tychże parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niektórzy nie doceniają tego daru. Co nam daje chrzest św.?

[ TEMATY ]

Franciszkański Zakon Świeckich

Chrzest święty

Monika Jaworska

Biskup Piotr Greger przewodniczył Mszy św. dla FZŚ.

Biskup Piotr Greger przewodniczył Mszy św. dla FZŚ.

Epidemia koronawirusa nie przeszkodziła członkom Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego we wzięciu udziału w modlitwie w kościele św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich u oo. franciszkanów, gdzie region ma swoją siedzibę. Biskup skierował do nich słowa o chrzcie świętym.

Uczestnicy najpierw przez godzinę adorowali Najświętszy Sakrament. Następnie modlili się na Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Greger w koncelebrze z proboszczem o. Zygmuntem Moćko OFM.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

[ TEMATY ]

krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie.

CZYTAJ DALEJ

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2023-03-28 08:52

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję