Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy biskup pomocniczy dla diecezji

W liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, decyzją papieża Franciszka, ogłoszony został przez Stolicę Apostolską nowy biskup pomocniczy dla diecezji legnickiej.

2023-03-07 14:37

Niedziela legnicka 11/2023, str. I

[ TEMATY ]

bp Piotr Wawrzynek

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ks. Piotr Wawrzynek to czwarty biskup pomocniczy w historii diecezji

Ks. Piotr Wawrzynek to czwarty biskup pomocniczy w historii diecezji

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie, pragnę się podzielić z Wami radosną wiadomością, że Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji legnickiej dotychczasowego proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy ks. Piotra Wawrzynka. Biskupa Nominata polecam opiece Matki Bożej Łaskawej, a wspólnotę Kościoła legnickiego proszę o modlitwę w Jego intencji – poinformował diecezjan biskup legnicki Andrzej Siemieniewski w specjalnym komunikacie, a wcześniej ogłaszając go gronu przedstawicieli duchowieństwa, sióstr zakonnych i wiernych świeckich w Domu Słowa w Legnicy.

Kochać ludzi

– Kiedy szedłem do seminarium, miałem przed sobą cel: bycie księdzem, pracując z ludźmi, młodzieżą, ruchami. Będąc już księdzem, stwierdziłem, że tam, gdzie się idzie, trzeba kochać ludzi, którzy tam są. Nie można posługiwać, nie kochając ludzi, do których jest się posłanym. Teraz czuję, że jestem tutaj posłany z miłości Jezusa, chcę służyć Jemu i tym, do których mnie posyła – mówił w pierwszych słowach biskup nominat Piotr.

– Jest czasem jakaś niepewność, kiedy człowiek wchodzi w rzeczy nieznane, ale jednocześnie uświadomiłem sobie, że nie zawsze chodzi o jakieś ludzkie wymiary, plany, pragnienia. Kiedy człowiek decyduje się być księdzem, odpowiedzieć na powołanie i wzrasta w miłości do Jezusa, to się po prostu idzie za Jego zaproszeniem – dodaje nominat, pytany, z jakimi myślami wchodzi w nową posługę w swoim życiu.

Reklama

Pytany, czego można mu życzyć, odpowiada: – Cierpliwości, bo jestem taki, że czasem chciałbym coś szybko zrobić, a trzeba się uczyć czegoś powoli. Także sił i zdrowia, żeby podjąć te nowe obowiązki. A tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia, jakie one będą, ale ufam, że się to wszystko poukłada.

Wrocławianin

Ks. Piotr Wawrzynek związany jest z Wrocławiem. Urodził się w nim 25 kwietnia 1970 r. Tam też uczęszczał o szkoły podstawowej i średniej (V LO), a potem odbywał formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym (1989-95), uzyskał magisterium z teologii i przyjął święcenia kapłańskie 27 maja 1995 r. W latach 1995-97 był wikariuszem parafii w Ścinawce, a w latach 1997-2003 – w parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. W latach 2003-17 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, a równocześnie duszpasterzem akademickim w CODA „Maciejówka” we Wrocławiu. W 2010 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na PWT we Wrocławiu. W latach 2010-15 pracował duszpastersko w parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku, pełniąc równocześnie funkcję rektora kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła, oraz dyrektora Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej (do 2017 r.). W latach 2017-21 był administratorem parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, a w roku 2021 został proboszczem tej parafii. Zna język niemiecki i angielski. W kręgu jego hobby są rower i góry. Konsekracja jest planowana wstępnie na 15 kwietnia w katedrze legnickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

święci

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów.
Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek.


Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wolą Boga nie jest potępienie, ale zbawienie przez Jezusa! – Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2023

2023-03-28 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Na wzgórzu bałuckim, w łódzkim kościele Mariackim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Placu Kościelnym, celebrowana była liturgia stacyjna, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję