Reklama

Niedziela Legnicka

Przy relikwiach Męki Pańskiej

W Wielkim Poście warto przypomnieć, że w naszej diecezji są miejsca, które przypominają nam o Męce Pańskiej i śmierci Jezusa na krzyżu.

2023-02-28 13:24

Niedziela legnicka 10/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wielki Post

Bartosz Bigaj

Prezbiterium kościoła z pozyskanymi elementami wyposażenia z Niemiec

Prezbiterium kościoła z pozyskanymi elementami wyposażenia z Niemiec

Jednym z nich jest sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim (filia parafii Ruja), ustanowione 13 kwietnia 2019 r.

Trochę historii

Sanktuarium zostało ogłoszone przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Znajdują się tu potrójne relikwie: drzazga z krzyża, nitka z płaszcza purpury i kolec z korony cierniowej. Można powiedzieć, że są to atrybuty władzy królewskiej Chrystusa – mówi ks. Wiesław Złotek, kustosz sanktuarium – Każdy, kto tu trafi, może pomodlić się przy relikwiach, oddając im cześć i adorując je.

Relikwie trafiły tu z Kolonii, ze Zgromadzenia Sióstr Celitek, które zmuszone były zamknąć jedną z placówek i pozostała kaplica z wyposażeniem. Szczęśliwie udało się je pozyskać dzięki staraniom ks. prał. Leopolda Rzodkiewicza, z przeznaczeniem do tego kościoła. Trafiły tu: krzyż z ołtarza głównego, w którym były relikwie, tabernakulum ze zdobieniami przypominającymi 7 boleści Maryi, ambona, lichtarze, miejsce przewodniczenia. Obecnie relikwie są przełożone do osobnego relikwiarza, co umożliwia łatwiejsze wystawienie ich do modlitwy, adoracji, czy udzielenia błogosławieństwa.

Ruch pielgrzymkowy

– Po ogłoszeniu sanktuarium zaczęło być coraz liczniej odwiedzane przez pielgrzymów i turystów – wspomina kustosz. Potem przyszedł czas pandemii, kiedy przez obostrzenia ruch został wyhamowany. Obecnie coraz częściej płyną sygnały i prośby o otwarcie kościoła dla pielgrzymów indywidualnych, grup czy pielgrzymek parafialnych. Kościół znajduje się na pielgrzymkowym szlaku: drogi pielgrzymkowej do Santiago de Compostella i diecezjalnej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Natomiast w przededniu odpustu w Niedzielę Palmową, czyli w sobotę podjęto praktykę pieszej Drogi Krzyżowej dla pielgrzymów z Prochowic. W kolejnych latach dołączyli pielgrzymi ze Środy Śląskiej, Koskowic, Jawora czy Lubina. W bieżącym roku odbędzie się ona 1 kwietnia – dodaje kustosz.

Plany na przyszłość

– W ubiegłym roku, dzięki pozwoleniu konserwatora, udało nam się odnowić malaturę wnętrza kościoła. Natomiast na odnowionej balustradzie na chórze znajdzie się mozaika ze scenami 7 ostatnich słów Chrystusa z krzyża. Ostatnim elementem, który wymaga renowacji lub wymiany to kasetony na suficie kościoła – mówi ks. Złotek.

Reklama

Dar odpustu

Z nawiedzeniem sanktuarium jest związana możliwość uzyskania daru odpustu zupełnego, po spełnieniu wymaganych warunków. Przypomina o tym nowa tablica informacyjna, umieszczona na zewnątrz kościoła, przybliżająca to, co się w nim znajduje. Odpust można uzyskać w Niedzielę Palmową, raz w roku w dowolnym wybranym dniu oraz ilekroć pielgrzymi przybędą do sanktuarium grupowo.

– Zapraszam serdecznie do odwiedzania sanktuarium w okresie wielkopostnym, ale i w ciągu roku. Msze św. odprawiamy w niedzielę o godz. 9, a w tygodniu w środy w okresie letnim o godz. 18 – zaprasza proboszcz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamyślony Chrystus

Niedziela sandomierska 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

Wielki Post

figura

Archiwum prywatne

Kolekcja liczy kilkaset eksponatów

Kolekcja liczy kilkaset eksponatów

Okres Wielkiego Postu jest czasem zastanowienia się nad swoim życiem. Czasem nawrócenia na nowo do Boga. Wielu z nas zapewne widziało figurę Chrystusa Frasobliwego, którego frasują grzechy ludzi. Muzeum takich figur znajduje się w Jeżowem.

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem znajduje się unikatowy zbiór figur Jezusa Frasobliwego. Muzeum mieści się w budynku, który powstał w latach 20. XIX wieku. Jest to stara plebania mająca osiem pomieszczeń, do których w późniejszym czasie zostały dobudowane inne obiekty. Budynek od momentu powstania aż do lat 80. XX wieku pełnił funkcję plebanii, kiedy to dzięki staraniom ks. prał. Ludwika Bielawskiego oraz parafian wybudowano nowy budynek, w którym obecnie są mieszkania dla księży pracujących na parafii.

CZYTAJ DALEJ

Papież do studentów: zmieniajcie rzeczywistość

2023-03-27 17:12

[ TEMATY ]

studenci

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Idźcie odważnie do przodu” – tymi słowami Papież zachęca studentów do zaangażowania i przypomina im, że zmiana jest możliwa. Swoje przesłanie zawarł w specjalnym filmie przesłanym na zebranie formacyjne studentów włoskiej sekcji Akcji Katolickiej.

Wydarzenie zgromadziło ponad 2000 młodych. W tym roku chcą oni uczyć się, jak żyć w sposób zrównoważony i z troską o wspólny dom. Jak zaznaczają, wszyscy mamy świadomość konieczności przemian, ale będą one dopiero możliwe, gdy zmieni się nasza mentalność i prawdziwie przekształcimy nasz sposób życia.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za kontrowersyjną inscenizację na rekolekcjach

2023-03-28 14:23

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

"Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie" - napisali księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. "Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania" - czytamy w wystosowanym komunikacie.

Poniżej treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję