Reklama

Niedziela Legnicka

Bal osób niepełnosprawnych

Po trzyletniej przerwie ponownie odbył się świąteczno-sylwestrowy bal.

2023-01-11 07:43

Niedziela legnicka 3/2023, str. V

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Zabawa jest okazją do integracji, spotkania, rozmów i poznania nowych ludzi

Zabawa jest okazją do integracji, spotkania, rozmów i poznania nowych ludzi

Osoby niepełnosprawne, rodzice, przyjaciele i wolontariusze spotkali się 29 grudnia na balu zorganizowanym przez diecezjalną Caritas. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii zwrócił uwagę na to, że w kościołach w czasie świątecznym odnajdujemy dekoracje, które nawiązują do Ewangelii mówiących o ubogich narodzinach Jezusa w Betlejem. Żłóbki, zwierzęta, postaci pasterzy, Świętej Rodziny, Dzieciątko – to wszystko zawiera się w kolędach, które śpiewamy, które zapraszają i nas: „pójdźmy wszyscy do stajenki”. Wszystkie te elementy, łącznie ze światłami, skierowane są na Jezusa: Słowo, które stało się ciałem. On jest najważniejszy. Również i nasza uwaga powinna się skupić na tym, który jest Światłem, które nam świeci. – Zatem i my pójdźmy tam, gdzie jest Maryja, Józef, pasterze. Niech i nam będzie dane zrozumienie tajemnicy Słowa, które dla nas stało się ciałem – podkreślił.

Życzenia i jasełka

Po modlitwie w Centrum Spotkań uczestnicy połamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Były także jasełka w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lwówka Śląskiego. Była to historia o narodzeniu Jezusa ukazana w niezwykły sposób, bowiem poprzez muzykę, taniec i pantomimę. Jak podkreśla Magdalena Dąbrowska, terapeutka, przygotowanie takiego przedstawienia było dużym wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych. Jednak aktorzy dali z siebie wszystko, a gromkie brawa świadczyły o tym, że zrobili to w doskonały sposób.

Prawdziwa zabawa

Po posiłku rozpoczęła się zabawa, prowadzona zespół muzyczny, który już od lat uczestniczy w tych spotkaniach. Zabawa, taniec pokazują, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami potrafią przekraczać wszelkie ograniczenia i trudności. Wolontariuszki Adrianna i Nikola z koła Caritas przy szkole muzycznej, które pomagały podczas zabawy, były pod wrażeniem tego, jak niepełnosprawni potrafią wyrażać radość. – To również dla nas lekcja tego, aby doceniać to, co mamy i znajdować radość w niesieniu pomocy innym – mówią. Pan Mirosław, który od lat jest osobą niepełnosprawną, z radością wziął udział w tym spotkaniu. – To dla nas okazja do integracji, spotkania, rozmów, poznania nowych ludzi, wymienienia się doświadczeniami – przyznaje. Pani Wioletta jest mamą niepełnosprawnego Pawła. Podkreśla, że czas pandemii bardzo mocno odbił się na emocjach syna. Zamknięcie, brak kontaktu z innymi mocno wpłynęły na zachowanie. Paweł był bardzo zamknięty, to był ciężki czas. Dlatego ten bal przeżywa z wielką radością. – Paweł uwielbia tańczyć, wreszcie mógł się spotkać z innymi, po prostu odżył – przyznaje p. Wioletta. Dlatego wielkie ukłony dla organizatorów, wolontariuszy, sponsorów, dzięki którym to wydarzenie mogło się odbyć. Tradycyjnie bal zakończył pokaz sztucznych ogni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie

[ TEMATY ]

Legnica

szkoły

Ks. Piotr Olszówka

Do tradycji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego (wcześniej Szkoły Podstawowej) w Lubomierzu, kultywowanej od 15 lat, należą wyjazdy uczniów do Częstochowy, na spotkanie Rodziny Szkół Jana Pawła II.

W tym roku spotkanie odbyło się w środę 4 października. Wzięło w nim udział około 16 tysięcy osób z całej Polski, w tym 43 uczniów z Lubomierza. Organizatorem wyjazdu był katecheta ks. Piotr Olszówka, któremu pomagały panie: Bożena Ciereszko, Hanna Lange i Bogusława Kawzowicz.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję