Reklama

Niedziela Legnicka

Kolędowanie w Domu Słowa

W święto św. Jana Apostoła w Centrum Formacji Ewangelizacyjnej w Legnicy odbyło się kolędowanie dzieci i z dziećmi.

2023-01-11 07:43

Niedziela legnicka 3/2023, str. IV

[ TEMATY ]

kolędowanie

ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Część dzieci, biorących udział w kolędowaniu, nie potrafi jeszcze czytać

Część dzieci, biorących udział w kolędowaniu, nie potrafi jeszcze czytać

Wybrzmiały najpiękniejsze kolędy w wykonaniu dziecięcego chóru.

Przygotowanie

Scholę i zespół muzyczny przygotowały Magdalena Sapalska i Monika Kamska. Obie panie są nauczycielkami i zajmują się muzyką. Choć pochodzą spoza Legnicy, chętnie zaangażowały się w tę inicjatywę. – Zależy nam na tym, aby pobudzać kreatywność dzieci, wpajać wartości rodzinne i wartości wiary – zaznaczają. To, co ważne, podczas przygotowań, które trwały już od września, dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem i wolą przygotowania do występu. Magdalena Sapalska, odpowiedzialna za animację muzyczną, zgromadziła chętnych do śpiewu i gry na instrumentach oraz rozpisała dla każdego linie melodyczne. Monika Kamska przygotowała śpiewnik, a podczas koncertu grała na skrzypcach. W listopadzie odbyła się jedna, kilkugodzinna próba. Dużą rolę mieli także rodzice, którzy w domach ćwiczyli z dziećmi kolędy. Z pewnością nie było to łatwe zadanie, ponieważ część dzieci nie potrafi jeszcze czytać. Jak się jednak okazało, wszyscy zdali egzamin na piątkę.

Świąteczne spotkanie

Po raz pierwszy na takim kolędowaniu spotkały się całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Nie zabrakło też przyjaciół legnickiego Centrum Formacji Ewangelizacyjnej. Spotkanie prowadził ks. Piotr Kot, biblista, odpowiedzialny za formację ewangelizacyjną. Pełnił on rolę narratora, który nie tylko wprowadzał w poszczególne części spotkania, ale też wyjaśniał znaczenie poszczególnych kolęd oraz miejsc biblijnych, pojawiających się w śpiewanych tekstach. – Naszym zamiarem było nie tyle przygotowanie koncertu, ale zaproszenie chętnych do uczczenia Bożego Narodzenia poprzez wspólny śpiew. Cieszę się, że nie zabrakło chętnych do śpiewania i do gry na instrumentach. Przeżyliśmy piękny wieczór i mogliśmy doświadczyć znaczenia wspólnoty, radości wiary. Dlatego to spotkanie miało wymiar rodzinny i było okazją do dawania świadectwa o Bożym Narodzeniu i pielęgnowania naszych tradycji kolędowych – zaznaczył ks. Piotr. Podkreślił również, że takie spotkania są światełkiem pośród ciemności tego świata. – Często ludziom brakuje dziś sił, nadziei, zapału. Tutaj zobaczyliśmy, że jednak potrafimy się cieszyć się sobą, tym, że w naszych sercach jest miłość – dodał.

Powrót do tradycji

Uczestnicy podkreślili, że takie kolędowanie powinno odbywać się co roku. Dzięki temu odżywają w naszych rodzinach dawne tradycje wspólnego śpiewu. – Dzisiaj najprościej jest włączyć telewizor lud radio, włączyć płytę z kolędami. To jednak nie to samo, co wspólne, rodzinne śpiewanie, które łączy wszystkich i wnosi radość. Przypomina nam, co tak naprawdę świętujemy – mówią. Bartłomiej Krupa uczestniczył w kolędowaniu z całą rodziną, która jest bardzo muzykalna. – Świętowaliśmy w 27 osób, przez całe święta graliśmy na instrumentach, śpiewaliśmy nie tylko te znane kolędy i pastorałki, ale wyszukiwaliśmy te zapomniane. To nasz sposób na wspólne przeżywanie szczęścia – wspomina. Łucja Kędzia, która jest muzykiem z wykształcenia, po szkole śpiewu operowego, zauważa, że takie spotkania są bardzo ważne. Wprowadzają dzieci w świat muzyki, śpiewu, a co za tym idzie – w radość z przeżywania świąt. Natomiast ks. Piotr ma nadzieję, że to kolędowanie było iskrą, która w przyszłości zapłonie jeszcze mocniej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak kolędowało Lipsko

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kolędowanie

Archiwum ks. Krzysztofa Hawro

Okres Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych momentów upływającego nieubłaganie czasu. Rok kalendarzowy umyka dzień za dniem, a najpiękniejsze wspomnienia to te, które na zawsze pozostaną w pamięci jako źródło nieopisanej radości. Do takich pięknych wspomnień należy zaliczyć czas wizyty duszpasterskiej, wspólne kolędowanie i opłatkowe spotkania. Te wydarzenia miały miejsce u nas – w parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku.

CZYTAJ DALEJ

Australian Open: Linette przegrała z Sabalenką w półfinale

2023-01-26 14:03

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JAMES ROSS

Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem piątym Białorusinką Aryną Sabalenką 6:7 (1-7), 2:6 w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne.

30-letnia poznanianka jest trzecią Polką, która walczyła o finał Australian Open. Przed rokiem ta sztuka nie udała się Idze Świątek, a w latach 2014 i 2016 na półfinale zatrzymała się Agnieszka Radwańska.

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję