Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KRYZYS W ROSJI
Wojenna recesja

Reklama

Po prawie 300 dniach wojny Rosja odczuwa jej ekonomiczne skutki, w tym konsekwencje sankcji nałożonych na rosyjski eksport, m.in. zakaz importowania z Rosji do UE znacznej części stali i żelaza, cementu oraz wyrobów z drewna i węgla. Coraz poważniejsze problemy ma rosyjski budżet. Obniżenie popytu wewnętrznego i przychodów z eksportu powoduje, że zgodnie z aktualnymi prognozami w całym 2023 r., podobnie jak w 2022 r., gospodarka Rosji może się skurczyć do 6%. Wiele będzie zależeć od przebiegu wojny. Przez 9 miesięcy Rosja wydała na działania zbrojne aż 82 mld dol., co stanowi jedną czwartą jej rocznego budżetu. Kreml planuje wydać prawie jedną trzecią przyszłorocznego budżetu na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne, tnąc fundusze m.in. na szkoły, szpitale i infrastrukturę. Sytuację kryzysową coraz bardziej odczuwa społeczeństwo. Przedsiębiorstwa utrzymują poziom zatrudnienia, lecz rekompensują to sobie redukcją płac i wymiaru czasu pracy. Niektóre gałęzie przemysłu się załamały, giełda działa siłą bezwładności, kraj doświadcza regresu technologicznego. Rosyjskie władze próbują walczyć ze skutkami sankcji, pozyskując części zamienne do aut, samolotów i pociągów z Indii – lista podzespołów, które miałyby być stąd sprowadzone, liczy ok. 500 pozycji i zajmuje 14 stron. Rosja chciałaby importować m.in.: tłoki, pompy olejowe, opony lotnicze, systemy paliwowe, łączności i przeciwpożarowe, a także surowce do produkcji papieru i opakowań oraz materiały i urządzenia do wytwarzania tekstyliów. Czy to pozwoli na zastąpienie dostaw od dotychczasowych kooperantów? Wątpliwe.
j.k.

KRAJ RAJ
Zagraniczni agenci

W Rosji weszła w życie nowelizacja Ustawy o „zagranicznych agentach”, a chodzi o skuteczniejsze tłumienie wolności słowa. Ustawa z 2012 r. nałożyła na organizacje polityczne otrzymujące dotacje spoza Rosji, obowiązek zarejestrowania się jako zagraniczni agenci oraz przestrzegania drakońskich zasad i restrykcji. Teraz definicja zagranicznego agenta obejmuje nie tylko osoby lub organizacje otrzymujące fundusze z zagranicy, ale także te, które „otrzymały wsparcie i (lub) znajdują się pod obcym wpływem”. „Wsparcie” ze źródeł zagranicznych jest definiowane nie tylko jako pomoc finansowa, ale również jako pomoc organizacyjno-metodologiczna lub naukowo-techniczna. Niejasne zapisy stwarzają pole do nadużyć, które są chlebem powszednim w Rosji.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

INWAZJA NA UKRAINĘ
Jak wygrać z Rosją

Reklama

– Zachód powinien dostarczyć Ukrainie wszystko, czego potrzebuje, czyli m.in. pociski dalekiego zasięgu, które pozwoliłyby Kijowowi ostrzeliwać cele w Rosji – twierdzi minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevičs. Byłyby to uprawnione działania w ramach samoobrony. – Rosjanie przegrywają na Ukrainie pod względem wojskowym, dlatego stale zmieniają swoją taktykę. Obecnie uderzają w infrastrukturę krytyczną, głównie w obiekty energetyczne. Jeśli Ukraina może w jakikolwiek sposób wyeliminować to zagrożenie, ma do tego prawo – argumentuje. Udzielenie potrzebującemu krajowi niezbędnej pomocy jest w interesie całego Zachodu. Zwycięstwo Kijowa może oznaczać całkowite przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Każde inne rozwiązanie tylko odłoży w czasie kolejny rosyjski atak. Nic dziwnego, że Pentagon rozważa propozycję koncernu Boeing dotyczącą uruchomienia produkcji i przekazania Ukrainie precyzyjnych pocisków GLSDB o zasięgu 150 km – poinformowała agencja Reutera. Pierwsze sztuki tej broni mogłyby trafić na Ukrainę już na początku 2023 r.
j.k.

UKRAINA
Przetrwać zimę

Wobec nieustannych przerw w dostarczaniu elektryczności i w obliczu kolejnych rosyjskich ataków władze Kijowa otwierają kolejne ogrzewalnie, a mieszkańcy wymyślają nowe rozwiązania na przetrwanie zimy. Na stronie kijowskiej Rady Miasta pojawiła się mapa ogrzewalni z informacjami o tym, ile osób jednocześnie może przyjąć dany punkt, co jest w nim dostępne, czy dysponuje pomieszczeniem, w którym można zjeść, czy jest tam oddzielne pomieszczenie dla rodziców z dziećmi oraz czy można przyjąć osoby niepełnosprawne. Takich miejsc w Kijowie jest ok. 500. Otwierane są m.in. w szkołach, przedszkolach (niepełniących dziś swoich podstawowych funkcji) i spółdzielniach mieszkaniowych. W przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu w okolicy niektóre ogrzewalnie mogą zorganizować miejsca sypialne. W niektórych restauracjach dysponujących kilkoma salami organizowane są wspólne miejsca pracy (coworking). Większe sieci spożywcze wyświetlają na witrynach swoich sklepów informacje, czy dany sklep jest czynny i co można w nim kupić lub załatwić. Uruchomione zostały też dodatkowe numery alarmowe.
j.k.

CHINY
Poluzowali obostrzenia

Reklama

Presja ma sens. Po fali protestów w wielu miastach Chin władze złagodziły surowe środki zapobiegania pandemii COVID-19 lub zapowiedziały ich złagodzenie, uzasadniając to rządowymi wytycznymi dotyczącymi „optymalizacji” polityki „zero COVID”. Odpowiedzialna za walkę z pandemią wicepremier Sun Chunlan wezwała do dostosowania środków w związku ze słabnącą zjadliwością wirusa. Zapobieganie pandemii w Chinach stoi w obliczu „nowych warunków i zadań” – podała państwowa agencja prasowa Xinhua po spotkaniu Sun z ekspertami. W Kantonie, jednym z epicentrów największej jak dotąd fali infekcji w Chinach, nagle zwolniono z lockdownów wiele zamkniętych wcześniej obszarów. W niektórych dzielnicach normalną działalność wznowiły bary i restauracje, a władze zapowiedziały powrót uczniów do szkół i zniosły obowiązek codziennych testów dla wszystkich mieszkańców. W dzielnicy Haizhu w Kantonie, gdzie obowiązywały najsurowsze ograniczenia, część mieszkańców świętowała zwolnienie z lockdownu fajerwerkami. Rozluźnienie restrykcji lub jego zapowiedź nastąpiły po serii demonstracji przeciwko lockdownom w wielu miastach kraju, poza Kantonem m.in. w Pekinie, Szanghaju, Wuhanie i Chengdu. Podnoszono, że polityka „zero COVID” i wynikające z niej ograniczenia uderzają w działalność gospodarczą, osłabiając wzrost i podnosząc bezrobocie, szczególnie wśród młodych osób.
j.k.

OSZCZĘDNOŚCI
Mniej światła

W Polsce wprowadzono obowiązek ograniczenia od 1 grudnia przez administrację zużycia energii elektrycznej o 10%. Obowiązek dotyczy m.in. budynków urzędów, szkół, targowisk miejskich czy hal sportowych. Samorządy już od dawna oszczędzają na oświetleniu ulicznym. Tak było np. w Myszyńcu na Kurpiach, gdzie pozostawiono oświetlenie tylko głównych ulic. W Sokołowie Podlaskim oświetlenie uliczne będzie wyłączane od północy do rana, a w wielkopolskiej gminie Brudzew w nocy moc ulicznego oświetlenia jest redukowana o 50-70%. W Nowinach w woj. świętokrzyskim pomysłem na oszczędzanie energii jest czasowe zamknięcie basenu. Gmina nie zamierza natomiast rezygnować z nocnego oświetlenia ulic, bo stare lampy zastąpiono energooszczędnym oświetleniem LED. Władze Bydgoszczy zdecydowały m.in. o ograniczeniu podświetleń obiektów i iluminacji. Mazowiecka Agencja Energetyczna przekazała tamtejszemu samorządowi zalecenia, by wygaszano oświetlenia w częściach wspólnych, oświetlenia budynków, zalecono zastosowanie czujników ruchu i żarówek LED czy całkowite wyłączanie urządzeń z prądu po zakończeniu pracy.
j.k.

HISZPANIA
Oliwa luksusowa

Oliwa z oliwek może się stać produktem luksusowym – ostrzegł minister rolnictwa Luis Planas. Susze i rekordowe upały zaszkodziły tegorocznym zbiorom, a wyższe ceny energii przyczyniły się do wzrostu kosztów produkcji. W 2022 r. w Hiszpanii, która produkuje... połowę światowej oliwy z oliwek, najprawdopodobniej zostanie wyprodukowanych 800 tys. t oliwy z oliwek, co oznacza spadek niemal o połowę w porównaniu z 2021 r. – Produkty luksusowe dodają wiele wartości dla branży. Ale w przypadku produktu takiego jak oliwa z oliwek ważne jest, aby pozostał on dostępny dla klasy średniej – powiedział min. Planas. Zaznaczył też, że nie przewiduje niedoborów oliwy z oliwek, ale wezwał firmy zaopatrujące lokalny rynek do utrzymania kosztów na niskim poziomie. – Na wzrost cen mają wpływ koszty produkcji, ale wiąże się to też z decyzjami biznesowymi – dodał. I z popytem, szczególnie za granicą.
j.k.

DROŻYZNA
Jeszcze podrożeje

W listopadzie br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,4% rok do roku – wynika z szacunku GUS. Nowy odczyt jest nieco lepszy od październikowego, kiedy wzrost wyniósł 17,9%. To jednocześnie pierwszy spadek inflacji od lutego 2022 r. Ekonomiści wskazują jednak na ryzyko skoku inflacji w kolejnych miesiącach. Wiele zależy od możliwego wzrostu cen energii. Według Piotra Araka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce mogą jeszcze drożeć żywność usługi. Żywność może drożeć najbardziej. Należy się też spodziewać niewielkiego wzrostu – do 6% – bezrobocia. Z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” wynika względna stabilizacja na tym polu. Ale tylko względna; 22% firm chce w przyszłym roku zwiększać zatrudnienie i tyle samo przewiduje redukcje etatów. Ponad połowa pracodawców planuje podwyżki, głównie ze względu na inflację i wzrost płacy minimalnej. Większej liczby rekrutacji należy się spodziewać w branżach: e-commerce, IT i HoReCa. Zwolnienia w większym stopniu dotkną natomiast produkcję, handel, budownictwo i usługi.
w.d.

2022-12-07 08:45

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

IZRAEL – PALESTYNA 500 dni po ataku Hamasu na przygraniczne miejscowości na południu Izraela odbudowano już większość osad; wróciła do nich większość ewakuowanych – poinformował izraelski rząd. Trzynaście z czterdziestu pięciu zniszczonych wówczas osad wciąż jednak nie nadaje się do zamieszkania. Odbudowa większości z nich ma się zakończyć do końca tego roku. Mieszkańcy wciąż nie wrócili m.in. do położonego przy granicy ze Strefą Gazy kibucu (spółdzielczego gospodarstwa rolnego) Beeri. 500 dni temu doszło tam do krwawej bitwy między mieszkańcami i izraelskimi żołnierzami a Hamasem. Zginęło 101 cywilów oraz trzydziestu jeden żołnierzy i funkcjonariuszy. Kolejne trzydzieści osób porwano. Przed atakiem w osadzie mieszkało ok. 1000 osób, które teraz żyją w tymczasowych domach postawionych w kibucu Chacerim k. miasta Beer Szewa na południu kraju. W Beeri na razie zburzono siedemdziesiąt ze 150 domów, które przeznaczono do rozbiórki, i naprawiono ok. 250 z 400 domów, które zostały w różnym stopniu uszkodzone. Stawiane są też zupełnie nowe budynki. Odbudowa tego osiedla ma potrwać do końca 2026 r. Po stronie izraelskiej zginęło 7 października 1993 r. 1175 osób. Ponad 3,4 tys. osób zostało rannych, a 251 uprowadzono do Strefy. Atak doprowadził do izraelskich operacji odwetowych w Strefie Gazy. W wojnie zginęło ponad 38 tys. mieszkańców Strefy, a palestyńskie terytorium zostało niemal całkowicie zniszczone. Większość z ok. 2,1 mln mieszkańców Strefy stała się wewnętrznymi uchodźcami. Od 19 stycznia trwa tymczasowe zawieszenie broni, ale perspektywy jego przedłużenia są niepewne. /w.d.
CZYTAJ DALEJ

Sejm: Komisja odrzuciła petycję w sprawie zakazu spowiadania dzieci

2025-04-03 21:30

[ TEMATY ]

spowiedź

spowiedź dzieci

episkopat.pl

Komisja sejmowa odrzuciła petycję w sprawie zakazu spowiadania dzieci.

W czwartek Komisja ds. Petycji rozpatrzyła petycję w prawie zakazu spowiadania dzieci. Przedstawiła ją zastępca przewodniczącego tej komisji poseł Urszula Augustyn (KO). Augustyn powiedziała, że "jej autorzy, rekomendując zakaz spowiedzi dzieci, chcą chronić je przed sytuacjami zagrażającymi ich dobru".
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: „Drzewo ma jeszcze nadzieję” – Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

2025-04-04 21:02

[ TEMATY ]

misterium Męki Pańskiej

Diecezja bydgoska

Karol Porwich/Niedziela

„Drzewo ma jeszcze nadzieję” – fragment Księgi Hioba stał się w tym roku inspiracją do stworzenia scenariusza dwudziestego czwartego Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci „To wydarzenie cieszące się zainteresowaniem wielu pielgrzymów przybywających do Doliny Śmierci oraz Sanktuarium Nowych Męczenników, które z inicjatywy papieża Franciszka jest w Roku Świętym kościołem jubileuszowym” – podkreśla ks. dr Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki, sprawujący duchową opiekę nad misterium. Dolina Śmierci to miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych przez Niemców w 1939 roku.

Dla organizatorów inspiracją jest zawsze słowo Boże, które – jak dodaje ks. dr Piotr Wachowski – nie jest oderwane od rzeczywistości. – Tym razem to biblijna historia Hioba, niewinnego, szlachetnego człowieka, którego ze względu na wierność przykazaniom, spotkało wiele życiowych kryzysów i nieszczęść. Chcemy sprowokować do osobistej odpowiedzi na pytanie – czy najróżniejsze trudności, kryzysy, mogą stać się dla nas okazją do rozbudzenia nadziei, rozwoju, do przeżywania codzienności z wolą Bożą – mówi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję