Reklama

Niedziela Kielecka

To dobro pozostanie

Uroczystość rekoronacji wizerunku Matki Bożej czczonej w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach od trzystu lat stała się okazją do wielu cennych inicjatyw duszpasterskich, angażujących młodszych i starszych parafian.

Z okazji rekoronacji dekretem Penitencjarii Apostolskiej każdy nawiedzający świątynię do końca listopada ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Wyjątkowe klejnoty

Kilkudniowe uroczystości miały szczególny charakter. Centralnym dniem był 31 października. Bp Jan Piotrowski nałożył i poświęcił nowe korony i szaty dla Jezusa i Maryi. Mają one głęboką wymowę teologiczną. W koronie Maryi jest kamień z Groty Zwiastowania z Nazaretu, w koronie Chrystusa – kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie. Są też m.in. szafiry, rubiny, akwamaryny, bursztyny na kształt lilii i perły. Nad nimbami – 12 gwiazd. Korony i suknie dla wizerunku powstały dzięki zaangażowaniu wiernych wspólnoty brzezińskiej.

Do świątyni obraz wniosły w procesji osoby konsekrowane i duchowni pochodzący z parafii. Przybyli m.in. ks. prof. Tadeusz Biesaga, ks. Zygmunt Kwieciński, ks. Marek Jędrocha, s. Klara Maria Machulska i o. Jakub Zawadzki.

Nowe nabożeństwo

Reklama

Proboszcz ks. Józef Knap ma nadzieję, że kult Królowej Wszystkich Świętych będzie rozszerzał się, także przez nowe nabożeństwo do Królowej Wszystkich Świętych, na którego treść Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała „nihil obstat”. Nabożeństwo składa się z 10 części. Rozpoczyna je tradycyjna pieśń „O Maryjo, witam Cię”, przy której od dziesiątek lat w Brzezinach, w każdą niedzielę odsłaniany jest obraz Matki Bożej. Odśpiewano je pierwszy raz 30 października.

Dar od Arcybiskupa i Rodaka

Wcześniej, w uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego, bp Andrzej Kaleta wprowadził do świątyni relikwie świętych Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy, przekazane przez abp. Tadeusza Wojdę. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

Najmłodszym wydarzenie rekoronacji także zapadnie w sercu m.in. przez Konkurs Plastyczny im. św. Brata Alberta pt. „Świętych malowanie” odbywający się w Szkole Podstawowej w Brzezinach. Utrwalili oni wylosowanego patrona brzezińskiego. Nagrody najmłodszym ufundowało Pismo Parafialne SANCTUS, a upominki dla wszystkich miasto i gmina Morawica oraz gmina Nowiny.

Na stare nagrobki i nie tylko

Parafia przygotowała również cegiełki na szerzenie kultu świętych w formie kalendarzy, miodu, woreczków z lawendą, magnesów. Mieszkańcy i goście, nawiedzający w tych dniach kościół, mieli okazję wesprzeć kwestę zorganizowaną na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Przez cztery kolejne dni kwestowało ponad 200 osób. Udało się zebrać kwotę 13 298,80 zł. Efekty kwest odbywających się rokrocznie w Brzezinach są widoczne.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote korony dla Maryi

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lublin

Latyczów

koronacja obrazu

Urszula Buglewicz/Niedziela

Rekoroancji dokonał abp Stanisław Budzik

Rekoroancji dokonał abp Stanisław Budzik

W święto Matki Bożej Różańcowej abp Stanisław Budzik rekoronował łaskami słynący obraz Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji. Kopia obrazu Salus Populi Romani znajduje się w kościele przy ul. Bursztynowej w Lublinie.

Zwyczaj przedstawiania Matki Bożej w szatach królewskich i z królewską koroną na głowie istnieje w Kościele od dawna; od XVI w. upowszechniła się tradycja nakładania koron na szczególnie ważne, słynące łaskami wizerunki Matki Najświętszej. Pierwszy taki obraz w Polsce ukoronowano na Jasnej Górze w 1717 r. Później zaczęto przyozdabiać koronami kolejne obrazy, w tym obraz Matki Bożej Latyczowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję