Reklama

Niedziela Legnicka

Umacniali się u źródła

10 września w kościele św. Jacka w Legnicy odbył się dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-09-21 08:04

Niedziela legnicka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

szafarze nadzwyczajni

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. modlili się w sanktuarium św. Jacka

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. modlili się w sanktuarium św. Jacka

Do sanktuarium przybyło liczne grono szafarzy, wśród których były siostry zakonne. Była to okazja do przedłużenia misji kanonicznej, ale przede wszystkim do umocnienia duchowego. Był czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, konferencję. Centralnym momentem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Tomasz Krauze, diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy.

– Udział w tym spotkaniu to nie tylko dopełnienie formalności, czyli przedłużenie misji kanonicznej, choć to też jest ważne, ale przede wszystkim wspólna modlitwa, umocnienie w posłudze, spotkanie we wspólnocie, wymiana doświadczeń, poznanie nowych ludzi – podkreśla ks. Krauze.

Posługa szafarzy

Ks. Tomasz, również jako proboszcz, zauważa, że posługa szafarzy w parafii jest bardzo cenna, zwłaszcza w parafiach większych, gdzie w obecnych czasach jest coraz mniej duszpasterzy.

Reklama

– Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, że szafarze mają zastępować księdza, posługiwać zamiast nich, ale wspierać – zaznacza. Szafarze niosą pomoc, nie tylko służąc podczas sprawowania Mszy św. czy nabożeństw, pomagając w rozdzielaniu Komunii św. Ich najważniejszym zadaniem jest posługa wobec osób starszych, chorych, przebywających w szpitalach czy domach opieki. Codzienna czy niedzielna Komunia św. przyjmowana przez takie osoby, przynosi radość, umocnienie. – Szafarze bardzo często angażują się także pracę formacyjną w parafiach, wspierając duszpasterzy w prowadzeniu grup, wspólnot, do których często sami należą – dodaje ks. Tomasz.

Być świadkiem

Konferencję wygłosił ks. Mariusz Habiniak, diecezjalny duszpasterz rodzin, który podjął temat: „Znaczenie niedzieli, jako Dnia Pańskiego w budowaniu wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej”. Zachęcał szafarzy, by byli dobrymi świadkami świętowania niedzieli dla swoich rodzin, ale też dla sąsiadów i otoczenia.

W południe sprawowana była Msza św., podczas której homilię wygłosił ks. Tomasz Metelica, który jako przełożony roku propedeutycznego w seminarium duchownym, zachęcał szafarzy do włączenia się w dzieło duszpasterstwa powołań w diecezji.

Bycie szafarzem to zawsze świadomy wybór, ale też misja wobec siebie, rodziny i wspólnoty parafialnej – podkreślają szafarze. Bogusław Niemasik z Chojnowa jest szafarzem już od wielu lat. – Zawsze byłem związany z Kościołem, prawie codziennie uczestniczę we Mszy św., przyjmuję Komunię św., zawsze moje serce było przy Bogu, blisko ołtarza, więc kiedy zaproponowano mi tę posługę, pomyślałem: czemu nie? – mówi. Pan Bogusław zauważa, że ta posługa stawia także wymagania. – Trzeba poświęcić swój czas, ale to też przynosi konkretne owoce, to staje się także okazją do dawania świadectwa – podkreśla. – Największą nagrodą za tę posługę jest radość i wdzięczność ludzi, których odwiedzam – dodaje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U progu drogi

Niedziela małopolska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Szafarze Komunii św.

szafarze nadzwyczajni

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

Archidiecezja krakowska ma 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Archidiecezja krakowska ma 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Będziecie bardzo blisko Jezusowego Serca. Będziecie blisko Eucharystii, która zrodziła się z przebitego boku Chrystusa, z przebitego serca – powiedział abp Marek Jędraszewski, błogosławiąc nowych, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej archidiecezji krakowskiej.

Uroczystość odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, do czego nawiązał metropolita krakowski w homilii: – To święto was zobowiązuje niezwykle do tego, by być blisko serca Niepokalanej Dziewicy. Przypada ono dzień po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa i jest dowodem na to, jak bardzo blisko Jezusa była Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: módlcie się o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy

2022-10-05 10:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do modlitwy o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej nawiązując do wypomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2022-10-05 20:51

Małgorzata Pabis

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Sto pięćdziesiąt porcji zupy – w dniu św. Siostry Faustyny – zostało przekazanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Środki na zakup posiłku pochodziły z Funduszu Miłosierdzia.

    - Rozpoczął się już sezon jesienno-zimowy i wiemy, jak bardzo ludzie ubodzy, bezdomni potrzebują ciepłego posiłku – mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach. I dodaje: – Przed naszymi oczyma wciąż pojawia się scena z „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, w której podaje ubogiemu młodzieńcowi talerz zupy i okazuje się, że w tym ubogim człowieku przyszedł do niej sam Pan Jezus. Wiemy też, że miłosierdzie można czynić na trzy sposoby: słowem, modlitwą i czynem. Ta zupa ugotowana przez naszą restaurację „Agape", a zakupiona z Funduszu Miłosierdzia, czyli z darów ludzi o dobrym i wrażliwym sercu jest naszym czynem miłosierdzia, a jednocześnie prezentem dla św. Siostry Faustyny w dniu jej święta – dodaje kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję