Reklama

Ojciec chrzestny

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 46

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pani Aniela pisze:
Moja siostra poprosiła, aby mój mąż był ojcem chrzestnym jej syna. Ale mąż się waha, bo rodzina siostry jest zamożna, ma własną firmę, duży dom i dużo pieniędzy. My żyjemy o wiele skromniej. Owszem, jakoś sobie radzimy, ale trzeba by kupić jakiś cenny prezent, a i potem pamiętać o każdej rocznicy i nie żałować chrześniakowi grosza. Tymczasem nawet na potrzeby własnych dzieci często brakuje nam pieniędzy i nie wydajemy ich zbyt pochopnie na rozrywki. Już sygnalizowałam siostrze nasze obawy, jednak ona nawet nie chce tego słuchać i obstaje przy swoim. Gdybyśmy więc zrezygnowali, to ona nawet jest gotowa się obrazić, a tego bym za nic na świecie nie chciała! Jestem w wielkiej rozterce. Co robić?

Bardzo mi się podoba Pani przedostatnie zdanie. Świadczy bowiem o Pani przywiązaniu do siostry i darzeniu jej głębokim siostrzanym uczuciem. I tak naprawdę tylko to się w życiu liczy – miłość. Sama znam takich bogatych rodziców chrzestnych, którzy poza okazjonalnymi prezentami wcale się nie interesują swoimi dziećmi chrzestnymi, więc chyba to też nie jest wzór do naśladowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Widocznie siostra ceni sobie Panią i Pani rodzinę. Na pewno lubi Pani męża, jeśli wybrała go na ojca chrzestnego swojego synka. Pewnie jest on przykładem takiego dobrego ojca, co daje siostrze gwarancję, że również dla chrześniaka będzie miał gorące uczucie. I o to chodzi! Na pewno wiele prezentów chłopiec otrzyma od zamożniejszej części rodziny.

Radzę Pani o swoich obawach powiedzieć siostrze, żeby może ostatecznie uspokoić swoje sumienie, lecz w żadnym przypadku nie rezygnować! To wielki zaszczyt być proszonym o taką przysługę i nie wypada odmawiać jedynie ze względów materialnych. Jednocześnie dobrze świadczy o Pani siostrze, że nie szukała dla swojego synka bogatego ojca chrzestnego, ale wybrała dobrego i serdecznego!

2022-09-21 08:03

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Wszechmogący, wieczny Boże, któryś przez Jednorodzonego Syna Swego światłem Ewangelii dusze nasze oświecił i na drogę życia wprowadził, daj nam przez zasługi św. Ojca Franciszka, najdoskonalszego naśladowcy i miłośnika Jezusa Chrystusa, abyśmy przygotowując się do uroczystości tegoż świętego Patriarchy, duchem ewangelicznym głęboko się przejęli, a przez to zasłużyli na wysłuchanie próśb naszych, które pokornie u stóp Twego Majestatu składamy. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Kanada: chrześcijanie poza propozycją prawa o mowie nienawiści

2025-09-26 08:32

[ TEMATY ]

Kanada

chrześcijanie

Vatican Media

W proponowanym prawie dotyczącym mowy nienawiści w Kanadzie nie uwzględniono chrześcijan. Projekt ustawy rządu federalnego — tzw. Bill C-9, Combatting Hate Act — wzbudził spór między organizacjami broniącymi wolności obywatelskich a przedstawicielami środowisk religijnych. Zarzucają władzom pomijanie problemów niektórych grup.

O sprawie pisze The Catholic Register. W oficjalnym komunikacie o „Ustawie o zwalczaniu nienawiści” minister sprawiedliwości i prokurator generalny Kanady Sean Fraser napisał, że „narastający antysemityzm, islamofobia, homofobia i transfobia sprawiły, iż zbyt wiele osób czuje się niebezpiecznie we własnych społecznościach”. Phil Horgan, prezes i radca prawny Catholic Civil Rights League, zwrócił jednak uwagę, że w oświadczeniu tym zabrakło odniesienia do ponad 300 podpaleń i aktów wandalizmu wobec chrześcijańskich kościołów od 2021 r., z których większość dotyczyła parafii katolickich. Jego zdaniem sugeruje to, że „rozległe straty poniesione przez kościoły chrześcijańskie w ciągu ostatnich czterech lat wydają się nie budzić zainteresowania rządu federalnego”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję