Reklama

Niedziela Legnicka

Odpust z fatimską monstrancją

Odpusty tradycyjnie kojarzą się z długą celebracją, procesją dziękczynną, odwiedzinami proboszczów z sąsiednich parafii i straganami, które wianuszkiem oplatają wiejskie świątynie.

2022-09-13 14:05

Niedziela legnicka 38/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Anna Zenka

Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

Jednak ten w Gościszowie wielu zapamięta jako wyjątkowy. A to za sprawą „Gwiazdy”, która pojawiła się w tutejszym kościele.

Królowa Pokoju

Gwiazdy na płaszczu Maryi Królowej Pokoju to miejsca, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój. Dla takich miejsc projektowana jest przestrzeń sacrum, bądź naczynie liturgiczne, jakim jest monstrancja. W diecezji legnickiej jedna z takich monstrancji wykonana została dla parafii w Rudnej. Znajduje się tam monstrancja, zwana fatimską, której autorem jest ceniony artysta złotnik Mariusz Drapikowski. Właśnie ten wyjątkowy klejnot sztuki sakralnej zawitał w niedzielę 28 sierpnia na odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej do Gościszowa.

W łączności z Centrum Modlitwy o Pokój

W ten sposób na ten jeden dzień wspólnota parafialna dołączyła do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Przewodniczący liturgii, proboszcz parafii w Rudnej, ks. dr Jan Pazgan, wielokrotnie przypomniał, że Bóg, aby dokonać cudu, potrzebuje ludzkich rąk, ludzkiego zaangażowania, wyklęczanych kolan. Po liturgii zaprosił więc obecnych do wytrwałej adoracji przy monstrancji o sylwetce Maryi, w której sercu umieszczona jest Hostia. Mimo deszczowej pogody Gościszowianie nie zawiedli, przybyli także liczni goście z ościennych parafii. Po sumie odpustowej wspólna modlitwa trwała jeszcze przez ponad trzy godziny.

Monstrancja – darem serc

Reklama

Dziękczynne Te Deum zaśpiewano na zakończenie adoracji, a po błogosławieństwie można było raz jeszcze posłuchać o klejnotach umieszczonych w monstrancji i licznych wotach dziękczynnych, z których powstała. Mieszkańcy parafii w Rudnej ofiarowali bowiem do jej wykonania swoją biżuterię i rodzinne pamiątki, a nawet obrączki małżeńskie. Ponadto aureolę, otaczającą postać Maryi, zdobią fragmenty meteorytu odnalezionego w Guadalupe oraz rubiny i cyrkonie.

Dar odpustu

Odpust parafialny to przede wszystkim okazja do otrzymania łaski darowania kar za grzechy, które już zostały odpuszczone w spowiedzi. W ubiegłą niedzielę wspólnota pod płaszczem Matki Jasnogórskiej w Gościszowie otrzymała jeszcze jeden dar. Gwiazda na płaszczu, jak ta nad Betlejem, zaprowadziła wielu do Jezusa – „by oddać mu pokłon”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron dla współczesnego mężczyzny

Niedziela świdnicka 36/2022, str. VII

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Hubert Gościmski

Mieszkańcy Topoli w czasie Mszy św. odpustowej

Mieszkańcy Topoli w czasie Mszy św. odpustowej

Od dwóch miesięcy ks. Marcin Januszkiewicz stoi na czele parafii św. Bartłomieja w Topoli. Na swój pierwszy proboszczowski odpust parafialny zaprosił dobrze znanego kapłana.

Gościem parafii był ks. Mirosław Benedyk, redaktor świdnickiej edycji Niedzieli, który przewodniczył 21 sierpnia w kościele parafialnym uroczystej sumie odpustowej. Poprowadził także nabożeństwo eucharystyczne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: módlcie się o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy

2022-10-05 10:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do modlitwy o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej nawiązując do wypomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Żonkilowy Marsz Nadziei

2022-10-05 21:10

archiwum organizatorów

Organizatorzy zapraszają do udziału w Żonkilowym Marszu Nadziei!

Organizatorzy zapraszają do udziału w Żonkilowym Marszu Nadziei!

    W najbliższy czwartek po raz kolejny odbędzie się w Krakowie Żonkilowy Marsz Nadziei.

    Koordynator cyklicznej i niezmiernie ważnej akcji, Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza napisała: „Zapraszamy serdecznie do udziału w Żonkilowym Marszu Nadziei, który ma na celu ukazanie naszej solidarności z osobami potrzebującymi opieki hospicyjnej. Tegoroczny Marsz wyruszy 6 października br. (czwartek) o godzinie 14.15 spod Barbakanu i przejdzie ulicą Floriańską, Rynkiem Głównym, ulicą Wiślną na Planty Krakowskie przy Kurii Biskupiej…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję