Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka osób niepełnosprawnych

Wzmacniajmy naszą wiarę z Maryją – zachęcał bp Andrzej Siemieniewski podczas 23. pielgrzymki osób niepełnosprawnych do Krzeszowa.

2022-09-13 14:05

Niedziela legnicka 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

pielgrzymka niepełnosprawnych

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Bazylika znów wypełniła się niepełnosprawnymi pielgrzymami

Bazylika znów wypełniła się niepełnosprawnymi pielgrzymami

Pierwsza sobota września to dzień pielgrzymowania osób niepełnosprawnych do głównego sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie. Już po raz 23. legnicka Caritas zaprosiła na to spotkanie, które w tym roku przebiegało pod hasłem: „Z Maryją umacniamy naszą wiarę”.

Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyło ponad 400 osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów i przyjaciół. Byli to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, ruchów i wspólnot formacyjnych, harcerze oraz osoby indywidualne. Nie zabrakło też wolontariuszy Caritas oraz przyjaciół.

Na pieszo

Na krzeszowskie spotkanie z Legnicy wyruszyła już kolejny raz piesza pielgrzymka osób niepełnosprawnych. W ciągu trzech dni blisko 40 pątników pokonało ponad 70 km. Przewodził im ks. Tomasz Filipek, który opiekuje się wspólnotą niepełnosprawnych im. św. Ojca Pio.

– Ta pielgrzymka pokazuje, że osoby niepełnosprawne są wyjątkowe, potrafią pokonywać nie tylko swoje ograniczenia i słabości, ale stają się przykładem wytrwałości, siły dla innych – mówi ks. Tomasz. Duszpasterz dziękuje też księżom proboszczom parafii, przez które przechodzili pielgrzymi oraz wszystkim ludziom, którzy okazali pomoc i życzliwość.

W bazylice

W bazylice krzeszowskiej pielgrzymów powitał bp Andrzej Siemieniewski. – My wszyscy tutaj zebrani, z Maryją umacniamy naszą wiarę. O dar umocnienia podczas tej Mszy św. prosimy, o taki dar modlimy się dla tutaj obecnych, ale też dla wszystkich, którzy na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnym – powiedział.

Mszę św. poprzedziła konferencja, którą wygłosił ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor wydziału katechetycznego kurii. Mówił m.in. o tym, czego możemy uczyć się od Maryi, patrząc na Jej życie. – Umacniamy wiarę, naśladując postawy Maryi w różnych okolicznościach życia, od zwiastowania zaczynając, poprzez odwiedziny u Elżbiety, ucieczkę do Egiptu, towarzyszenie Jezusowi w jego drodze nauczania, a zwłaszcza w drodze na Golgotę, a potem po Zmartwychwstaniu, w Zesłaniu Ducha Świętego i Wniebowzięciu. Ona uczy nas, jak w życiu w imię miłości, ponad strachem, budować mosty pomiędzy światem, w jakim żyjemy, a światem osób niepełnosprawnych – podkreślał ks. Jarosław.

Reklama

Eucharystia

Centralnym momentem była Eucharystia, którą sprawowało wielu księży, w tym także kapłani niepełnosprawni. – Nasza wiara podobna jest do płomienia, który oświetla, daje ciepło, rozpala. Z płomieniem wiary przychodzi także płomień miłości i nadziei – mówił ks. biskup. Podkreślił też, że wiary należy udzielać innym poprzez świadectwo, słowo, bliskość, czyn. – Wzmacniamy wiarę, kiedy szukamy bliskości we wspólnocie. Osobą wyjątkową we wspólnocie Kościoła jest Maryja, to od Niej uczymy się umacniania wiary. Ona prowadzi nas do Syna. Od Niej uczymy się wiary, która nie ogląda się na słabość innych ludzi. Chcemy być tymi, od których zaczynają się nowe rzeczy, jak w życiu Maryi – mówił bp Andrzej.

Na zakończenie Eucharystii odmówiony został akt zawierzenia osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół Matce Bożej.

Praca wolontariuszy

Spotkanie osób niepełnosprawnych w Krzeszowie nie mogłoby się odbyć bez udziału wolontariuszy Caritas, którzy na co dzień działają m.in. w szkolnych kołach Caritas. Jak w poprzednich latach, tak i tym razem, licznie przybyła młodzież z Chełmska. – Jesteśmy tutaj, aby pomagać, wskazywać drogę, informować o tym, co aktualnie się dzieje w sanktuarium – mówi Weronika. Dla Natalii to wielka radość móc pomagać innym. Natalia jest nie tylko wolontariuszką, jest także stypendystką DNT. Jest w Krzeszowie już 5. raz. – Cieszę się, kiedy mogę pomagać innym, to daje mi radość. Uczę się przy osobach niepełnosprawnych cierpliwości, radości, wiary. Kontakt z nimi pozwala mi zmieniać moją perspektywę patrzenia na świat – mówi.

Radość spotkania

Krzeszowskie spotkania osób niepełnosprawnych to nie tylko okazja do modlitwy, ale też wymiany doświadczeń, świadectw, umocnienia w działaniach, jakie podejmowane są każdego dnia. To także okazja do spotkania z muzyką. Pielgrzymi mogli wysłuchać koncertu organowego, który odbył się w ramach corocznych letnich koncertów organowych. Wystąpił Tadeusz Barylski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, któremu towarzyszyła na skrzypcach żona Małgorzata.

Na zakończenie spotkania zaprezentowała się wspólnota osób niepełnosprawnych z Krakowa, tworząca teatr Exit.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sierpnia wyruszy 31. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę

Jesteśmy dziećmi Bożymi, zakochanymi w Czarnej Madonnie. Dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, jesteśmy w drodze do Częstochowy - powiedziała PAP koordynatorka 31. Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę Matylda Koselska.

31. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę wyruszy 5 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca na warszawskim Kole.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.

CZYTAJ DALEJ

Bóg wciąż działa

2022-10-05 17:32

Renata Czerwińska

A jednak Bóg wciąż działa, a my jako dzieci Boże mamy być świadkami miłosierdzia - mówił bp Józef Szamocki podczas uroczystości ku czci św. Faustyny w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję