Reklama

Niedziela Legnicka

Rocznica Zbrodni Lubińskiej

Lubin był 31 sierpnia w centrum wydarzeń. 40 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne.

2022-09-06 12:23

Niedziela legnicka 37/2022, str. V

[ TEMATY ]

Lubin

Radio Plus Legnica

Prezydent RP składa kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Lubińskiej

Prezydent RP składa kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Lubińskiej

Robotnicy upomnieli się o swoje prawa i poszanowanie godności człowieka. Podczas pokojowej manifestacji milicja ostrzelała tłum petardami, granatami łzawiącymi i ostrą amunicją. Ofiarami brutalnej pacyfikacji ZOMO byli nie tylko demonstranci, ale również przypadkowi przechodnie. Od kul milicyjnych zginęli: Mieczysław Poźniak, Andrzej Trajkowski i Michał Adamowicz. To wydarzenie zapisało się na kartach historii jako jedna z najbardziej brutalnych i krwawych pacyfikacji obywateli w historii PRL.

Pomnik

W rocznicę Zbrodni Lubińskiej przed pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Obecne były najważniejsze osoby w państwie: Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Premier RP Mateusz Morawiecki. Przemawiając przed pomnikiem Prezydent RP podkreślił, iż: – Było wiadomo, że to jest pokojowy protest, że ludzie przychodzą się modlić i zaprotestować, żądać wolnego państwa, zniesienia stanu wojennego, uwolnienia internowanych, wolności, elementarnych praw dla robotnika i człowieka. Tego, co w każdym państwie normalnym, demokratycznym jest standardem. Tego, co było umową, którą władza zawarła ze społeczeństwem. Była umowa, która została brutalnie przez komunistów zerwana. Naród był zdradzony i protestował – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego apelu i składania wieńców.

Msza św.

Po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem uczestnicy przeszli do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Tu została odprawiona Msza św. w intencji ofiar oraz z okazji jubileuszu „Solidarności”. Eucharystii przewodniczył świdnicki biskup senior Ignacy Dec. W homilii poruszył trzy wątki. W pierwszym, biblijno-liturgicznym, przypomniał, że to, co kiedyś czynił Chrystus w Palestynie, trwa i dzisiaj w Jego Kościele. Trwa Jego nauczanie. Jezus żyjący i działający w Kościele ma tę samą moc i miłość do nas. W wątku poświęconym 42. rocznicy powstania „Solidarności” przypomniał, że zrodziła się ona na gruncie wartości ewangelicznych, na bazie społecznej nauki Kościoła i było to owocem modlitwy św. Jana Pawła II. Natomiast w poruszonym wątku Zbrodni Lubińskiej przypomniał, że Lubin pamięta o swych bohaterach i wraca do ideałów, do postulatów sformułowanych przez miłośników Pana Boga i Ojczyzny.

Reklama

Organy

Podczas Eucharystii odbyła się inauguracja i poświęcenie zrekonstruowanych organów. Prace trwały 2 lata. Nad całością, w roli konsultanta, czuwał wybitny organmistrz, pochodzący z Lubina, przez lata tworzący organy w różnych częściach świata, Andrzej Lech Kriese. Wykonane prace pobłogosławił bp Ignacy Dec. Mało tego, sam zasiadł za instrumentem i zagrał krótki utwór.

Ta uroczysta inauguracja organów stała się początkiem zaplanowanych cyklicznych festiwali łączących muzykę i sztuki wizualne w ramach nowego programu miasta: Lubin Culture 2022.

– Chciałbym, aby koncerty organowe stanowiły już zawsze główny punkt obchodów dedykowanych bohaterskim mieszkańcom Lubina, którzy w okresie stanu wojennego wykazywali umiłowanie do wolności oraz wiary – podkreśla Prezydent Miasta Robert Raczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty przyjaciel

Niedziela toruńska 32/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

benedyktyni

Archiwum autorki

Grób o. Bernarda znajduje się w Lubiniu

Grób o. Bernarda znajduje się w Lubiniu

Kto z nas nie zna benedyktynów z Tyńca i o. Leona Knabita? Przez wiele lat sądziłam, że to jedyny klasztor Benedyktynów w Polsce. W czasie tegorocznych wakacji odkryłam, że dużo bliżej Torunia leży Lubiń, a w nim 950-letnie opactwo benedyktyńskie.

Niezwykle urokliwie, z dala od zgiełku wielkich miast, położny w sercu Wielkopolski klasztor Benedyktynów w Lubiniu zachęca, aby zajrzeć tu chociaż na chwilę. Jest tu piękny kościół, budynki klasztorne, park i ogród oraz najstarszy kasztanowiec w Polsce o imieniu „Benedykt”. Mnisi w Lubiniu prowadzą również Dom Gości. Korzystając z niego, możemy poznać życie zakonników i wspólnie z nimi się modlić. W Lubiniu też od wieków produkowane są likiery ziołowe o wdzięcznej nazwie „Benedyktynka”, które bracia wytwarzają za murami swojego opactwa według pilnie strzeżonych receptur.

CZYTAJ DALEJ

338 kandydatów rozpoczęło w tym roku formację do kapłaństwa

2022-10-05 14:02

[ TEMATY ]

klerycy

WSD w Częstochowie

W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonów cieszą się dominikanie. Tegoroczne statystyki powołań zebrane z 72 ośrodków w całej Polsce przekazał KAI ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W ubiegłym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, mamy zatem do czynienia z ok. 9 procentowym spadkiem ogólnej ich liczby.

Powołania w diecezjach

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2022-10-05 20:51

Małgorzata Pabis

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Sto pięćdziesiąt porcji zupy – w dniu św. Siostry Faustyny – zostało przekazanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Środki na zakup posiłku pochodziły z Funduszu Miłosierdzia.

    - Rozpoczął się już sezon jesienno-zimowy i wiemy, jak bardzo ludzie ubodzy, bezdomni potrzebują ciepłego posiłku – mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach. I dodaje: – Przed naszymi oczyma wciąż pojawia się scena z „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, w której podaje ubogiemu młodzieńcowi talerz zupy i okazuje się, że w tym ubogim człowieku przyszedł do niej sam Pan Jezus. Wiemy też, że miłosierdzie można czynić na trzy sposoby: słowem, modlitwą i czynem. Ta zupa ugotowana przez naszą restaurację „Agape", a zakupiona z Funduszu Miłosierdzia, czyli z darów ludzi o dobrym i wrażliwym sercu jest naszym czynem miłosierdzia, a jednocześnie prezentem dla św. Siostry Faustyny w dniu jej święta – dodaje kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję