Reklama

Niedziela Legnicka

Rocznica Zbrodni Lubińskiej

Lubin był 31 sierpnia w centrum wydarzeń. 40 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne.

Niedziela legnicka 37/2022, str. V

[ TEMATY ]

Lubin

Radio Plus Legnica

Prezydent RP składa kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Lubińskiej

Prezydent RP składa kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Lubińskiej

Robotnicy upomnieli się o swoje prawa i poszanowanie godności człowieka. Podczas pokojowej manifestacji milicja ostrzelała tłum petardami, granatami łzawiącymi i ostrą amunicją. Ofiarami brutalnej pacyfikacji ZOMO byli nie tylko demonstranci, ale również przypadkowi przechodnie. Od kul milicyjnych zginęli: Mieczysław Poźniak, Andrzej Trajkowski i Michał Adamowicz. To wydarzenie zapisało się na kartach historii jako jedna z najbardziej brutalnych i krwawych pacyfikacji obywateli w historii PRL.

Pomnik

W rocznicę Zbrodni Lubińskiej przed pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Obecne były najważniejsze osoby w państwie: Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Premier RP Mateusz Morawiecki. Przemawiając przed pomnikiem Prezydent RP podkreślił, iż: – Było wiadomo, że to jest pokojowy protest, że ludzie przychodzą się modlić i zaprotestować, żądać wolnego państwa, zniesienia stanu wojennego, uwolnienia internowanych, wolności, elementarnych praw dla robotnika i człowieka. Tego, co w każdym państwie normalnym, demokratycznym jest standardem. Tego, co było umową, którą władza zawarła ze społeczeństwem. Była umowa, która została brutalnie przez komunistów zerwana. Naród był zdradzony i protestował – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego apelu i składania wieńców.

Msza św.

Po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem uczestnicy przeszli do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Tu została odprawiona Msza św. w intencji ofiar oraz z okazji jubileuszu „Solidarności”. Eucharystii przewodniczył świdnicki biskup senior Ignacy Dec. W homilii poruszył trzy wątki. W pierwszym, biblijno-liturgicznym, przypomniał, że to, co kiedyś czynił Chrystus w Palestynie, trwa i dzisiaj w Jego Kościele. Trwa Jego nauczanie. Jezus żyjący i działający w Kościele ma tę samą moc i miłość do nas. W wątku poświęconym 42. rocznicy powstania „Solidarności” przypomniał, że zrodziła się ona na gruncie wartości ewangelicznych, na bazie społecznej nauki Kościoła i było to owocem modlitwy św. Jana Pawła II. Natomiast w poruszonym wątku Zbrodni Lubińskiej przypomniał, że Lubin pamięta o swych bohaterach i wraca do ideałów, do postulatów sformułowanych przez miłośników Pana Boga i Ojczyzny.

Reklama

Organy

Podczas Eucharystii odbyła się inauguracja i poświęcenie zrekonstruowanych organów. Prace trwały 2 lata. Nad całością, w roli konsultanta, czuwał wybitny organmistrz, pochodzący z Lubina, przez lata tworzący organy w różnych częściach świata, Andrzej Lech Kriese. Wykonane prace pobłogosławił bp Ignacy Dec. Mało tego, sam zasiadł za instrumentem i zagrał krótki utwór.

Ta uroczysta inauguracja organów stała się początkiem zaplanowanych cyklicznych festiwali łączących muzykę i sztuki wizualne w ramach nowego programu miasta: Lubin Culture 2022.

– Chciałbym, aby koncerty organowe stanowiły już zawsze główny punkt obchodów dedykowanych bohaterskim mieszkańcom Lubina, którzy w okresie stanu wojennego wykazywali umiłowanie do wolności oraz wiary – podkreśla Prezydent Miasta Robert Raczyński.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud z Lubina

Niedziela legnicka 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

historia

Lubin

Marek Perzyński

jako jeden z pierwszych wystawę prezentująca kopię kart Kodeksu lubińskiego zwiedził prezydent tego miasta, Robert Raczyński

jako jeden z pierwszych wystawę prezentująca kopię kart Kodeksu lubińskiego 
zwiedził prezydent tego miasta, Robert Raczyński

Nazywana bywa Legendą obrazową o św. Jadwidze. Jako wspaniale ilustrowane dzieło stanowi nieocenione źródło ikonograficzne do dziejów Polski XIII-XIV wieku.

W piwnicy lubińskiego ratusza – części miejscowego muzeum historycznego – można obejrzeć kopie wszystkich 65 ilustracji z XIV wieku Kodeksu lubińskiego, wykonane przez mieszkańca Lubina, Stanisława Łękowskiego. Zaprezentowano też imitację średniowiecznego skryptorium. To niebywała okazja, bo oryginału Kodeksu lubińskiego nie udało się wypożyczyć do Polski nawet na wystawę 7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska. Kodeks lubiński to księga poświęcona św. Jadwidze śląskiej, ufundowana w 1353 r. przez jej praprawnuka, piastowskiego księcia Ludwika I Brzeskiego.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję