Reklama

Niedziela Legnicka

Letnie propozycje muzyczne

Chojnów, Jawor, Jelenia Góra, Krzeszów, Legnica, a ostatnio dołączył do tych zdarzeń Lubin. W tym miejscach, w lokalnych kościołach, rozbrzmiewają koncerty i festiwale muzyczne i organowe.

Niedziela legnicka 36/2022, str. V

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Gratulacje dla wykonawców ze strony organizatorów: Grzegorza Czapskiego i ks. Marka Osmulskiego

Gratulacje dla wykonawców ze strony organizatorów: Grzegorza Czapskiego i ks. Marka Osmulskiego

Melomani, którzy lubią ten rodzaj muzyki, zarówno klasycznej jak i współczesnej, mają więc szeroki wybór w proponowanym repertuarze.

Powiatowo

Jedną z propozycji, jest Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych w Powiecie Legnickim. W ramach tego Międzynarodowego Festiwalu, 21 sierpnia, w chojnowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zgromadzeni słuchacze mogli uczestniczyć w koncercie w wykonaniu prof. dr hab. Henryka Botora, oraz kwintetu Pax Musicorum.

Wykonawcy

Profesor Henryk Botor, jest związany z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest kompozytorem, organistą, laureatem wielu międzynarodowych konkursów, autorem kompozycji dedykowanych m.in. papieżom: św. Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI czy też kard. Stanisławowi Dziwiszowi i in.). Jego utwory były i są wykonywane w Polsce i poza jej granicami (np. w katedrze Notre-Dame w Paryżu), a pieśni jego autorstwa takie jak: Misericordias Domini oraz Deus Caritas est, są śpiewane przez chóry na całym świecie.

Kwintet Pax Musicorum, tworzą natomiast muzycy grający na instrumentach dętych: Rafał Czermarmazowicz, Marcin Król, Grzegorz Krause, Jacek Bałka i Marcin Wołowiec. Są związani z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Wykonują złożony repertuar, a wykorzystując szerokie instrumentarium, posiadają szerokie możliwości prezentacji brzmień różnych epok i stylów.

Czego można było spodziewać się po takim „Duecie”?

Przede wszystkim utworów wykonywanych równocześnie na organach i instrumentach dętych – i owszem, takich nie zabrakło. Od radosnej La Mourisque z Renaissance Dances Tylmana Susato otwierającej koncert, aż po Te Deum Marc-Antoin’a Charpentiera. Jednak to nie wszystko, były bowiem i autorskie wykonania i aranżacje Gości wieczoru.

Nie zabrakło kilku improwizacji w wykonaniu prof. Botora, dla których motywem były pieśni religijne (Boże w dobroci; Ave Maria Stella; czy też Tryptyk Maryjny – Z dawna Polski Tyś Królową, Brzmi cichej godziny, Królowej Anielskiej).

Reklama

Również Pax Musicorum zaprezentowało swoje wykonania ciekawych utworów, np.: Benjamina Brittena Fanfare for St. Edmundsbury, które wybrzmiało na trzech trąbkach z trzech miejsc w przestrzeni kościoła, czy też Marsz z Aidy G. Verdiego.

Każdy z prezentowanych utworów nagradzany był przez zgromadzonych oklaskami. Nie mogło się też koncertowanie skończyć inaczej, jak owacjami na stojąco, jako podziękowanie za ten muzyczny wieczór, na którym wcześniej powitał zebranych proboszcz parafii ks. Marek Osmulski, oraz Grzegorz Gapski z Zarządu Powiatu, a zarazem konferansjer i organizator wydarzenia.

Można jeszcze skorzystać

Kolejny koncert w Chojnowie, już w niedzielę, 11 września, o godz. 19.30. Będzie to przedostatni wieczór muzyczny, którego gośćmi będą dr Adam Tański ze Scholą Gregoriańską Szkoły Muzycznej w Lutomiersku.

W bieżącym roku, koncerty i osoby zasiadające przy organach, stają się „bliższe” uczestnikom, dzięki transmisji wideo, oraz na ustawionym w kościele telebimie. Koncerty są też udostępniane online w Internecie.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejów: muzyka Stanisława Moniuszki motywem przewodnim festiwalu organowego u cystersów

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Stanisław Moniuszko/Wikipedia

Stanisław Moniuszko jest uważany za twórcę polskiego stylu narodowego w operze i pieśni. Przeszedł do historii kultury przede wszystkim jako autor oper

Stanisław Moniuszko
jest uważany za twórcę
polskiego stylu narodowego
w operze i pieśni.
Przeszedł do historii kultury
przede wszystkim jako autor oper

6 lipca rusza XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Cystersów – podczas lipcowych i sierpniowych koncertów melomani będą mogli usłyszeć arie z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, które zabrzmią w klasztornym kościele w archiopactwie cysterskim.

- To nasze najważniejsze wydarzenie kulturalno –religijne w te wakacje – informuje w rozmowie z KAI o. Jakub Zawadzki, cysters i proboszcz cysterskiej parafii w Jędrzejowie. Przypomina, że wykorzystywane są wówczas jedne z najcenniejszych organów w Polsce oraz że artystyczne wydarzenie gromadzi melomanów z różnych zakątków kraju. Kościół jest wtedy zawsze pełen, a uczestnicy koncertów nawiedzają także konfesję bł. Wincentego Kadłubka, który został pochowany w Jędrzejowie. Tutaj mieści się jego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2022-10-05 20:51

Małgorzata Pabis

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Sto pięćdziesiąt porcji zupy – w dniu św. Siostry Faustyny – zostało przekazanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Środki na zakup posiłku pochodziły z Funduszu Miłosierdzia.

    - Rozpoczął się już sezon jesienno-zimowy i wiemy, jak bardzo ludzie ubodzy, bezdomni potrzebują ciepłego posiłku – mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach. I dodaje: – Przed naszymi oczyma wciąż pojawia się scena z „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, w której podaje ubogiemu młodzieńcowi talerz zupy i okazuje się, że w tym ubogim człowieku przyszedł do niej sam Pan Jezus. Wiemy też, że miłosierdzie można czynić na trzy sposoby: słowem, modlitwą i czynem. Ta zupa ugotowana przez naszą restaurację „Agape", a zakupiona z Funduszu Miłosierdzia, czyli z darów ludzi o dobrym i wrażliwym sercu jest naszym czynem miłosierdzia, a jednocześnie prezentem dla św. Siostry Faustyny w dniu jej święta – dodaje kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję