Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Kapłan blisko ludzi

Arcybiskup Andrzej Dzięga mianował nowego rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2022, str. II

[ TEMATY ]

seminarium duchowne

Archiwum prywatne

Ks. dr Zbigniew Woźniak

Ks. dr Zbigniew Woźniak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz rektor wyznał: „Pragnę zachować pierwotną gorliwość i młodzieńczy entuzjazm, jaki towarzyszył mi, gdy przed ponad 40 laty podjąłem decyzję o pójściu drogą powołania kapłańskiego, a zarazem chciałbym dzielić się z alumnami wieloletnim doświadczeniem, by łatwiej było im zaprzyjaźnić się z Chrystusem i stać się duchowymi przewodnikami dla ludzi naszych czasów. Najważniejszym zadaniem dla współczesnego kapłana jest być blisko ludzi, z którymi tworzy wspólnotę, bo tylko z tą wspólnotą może się zbawić”. Wspomnijmy: Ksiądz kan. dr Zbigniew Woźniak, magister muzykologii i doktor sztuki w dziedzinie dyrygentury chóralnej, urodził się 10 marca 1961 r. w Osobnicy na terenie dzisiejszej diecezji rzeszowskiej. Od 1991 r. jest wykładowcą muzyki oraz dyrygentem chóru alumnów w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. W latach 2009-15 był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 2015 r. do dziś jest adiunktem na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. W maju 2003 r. założył i prowadzi nadal nauczycielski chór żeński Primo Vere¸ z którym koncertuje głównie w Szczecinie i regionie. W latach 2015-22 był proboszczem parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Szczecinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sesja trwa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2021, str. I

[ TEMATY ]

nauka

sesja

seminarium duchowne

Dk. Tomasz Dragańczuk

Seminarium nie obniżyło wymagań – trwa więc wzmożona nauka

Seminarium nie obniżyło wymagań – trwa więc wzmożona nauka

Koniec roku akademickiego zbliża się wielkimi krokami i nie ominie również seminarium. Właśnie rozpoczęła się tam sesja egzaminacyjna.

Przy tak niedużej liczbie studentów Wyższego Seminarium Duchownego niektórzy mogą myśleć, że egzaminy na tej uczelni to jedynie formalność. Nic bardzie mylnego. – Wymagania, które muszą spełnić klerycy, są takie same jak na innych uczelniach wyższych, zarówno jeśli chodzi o wykłady, jak i ćwiczenia – mówi rektor seminarium ks. dr Mariusz Jagielski. – Na pewno zdalne nauczanie i brak bezpośredniego kontaktu dla większości jest utrudnieniem, a sesja przebiega normalnie, ze swoimi wymaganiami.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjne zmiany w Lednicy. Dominikanie nie będą już organizatorami?

2026-06-09 07:05

[ TEMATY ]

Lednica

Piotr Drzewiecki

Dominikanie chcą, by za dalsze funkcjonowanie Lednicy w niedalekiej przyszłości odpowiadał nowy podmiot związany z Kościołem. W minioną sobotę na Polach Lednickich w Wielkopolsce odbyło się 30. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000.

Jubileuszowa edycja Lednicy odbyła się pod hasłem „Genesis”, nawiązującym do powrotu do źródeł wiary, powołania i osobistej relacji z Chrystusem. Według organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło ok. 20 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

Mozambik: żałoba i modlitwa Kościoła po zabójstwie biskupa

2026-06-09 19:37

[ TEMATY ]

kapłan

Mozambik

zabójstwo

Vatican Media

Gwałtowna śmierć bp. Osória Citory Afonsa, zamordowanego w minioną sobotę w swojej rezydencji, wywołuje smutek w Kościele mozambickim. Przewodniczący Konferencji Episkopatu wzywa wiernych do modlitwy i nadziei, ogłaszając program pogrzebu. Przełożony generalny Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Konsolaty) apeluje o jedność, modlitwę oraz pełne wyjaśnienie okoliczności tego wydarzenia - informuje Vatican News.

„W tej chwili smutku łączymy się z Kościołem powszechnym, a w szczególności z Kościołem mozambickim, w modlitwie i dziękczynieniu Bogu za życie i posługę bp. Osório oraz w prośbie o pocieszenie dla jego rodzin, zarówno krwi, jak i duchowej". Tak napisał w kondolencyjnym liście abp Inácio Saure, arcybiskup metropolita Nampuli i przewodniczący Konferencji Episkopatu Mozambiku, po śmierci biskupa diecezji Quelimane, który zginął w sobotę podczas nocnego napadu na jego rezydencję. „Zapraszamy wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do przeżywania tego czasu w duchu wiary, nadziei i wspólnoty, powierzając duszę bp. Osório Panu Życia, który nigdy nie opuszcza swoich wiernych sług" - kontynuuje arcybiskup, podając program uroczystości pogrzebowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję