Reklama

Niedziela Podlaska

Z modlitwą o pokój

Z ks. Andrzejem Falkowskim – dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Niedziela podlaska 28/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pokój

Archiwum CIDD

Ks. Andrzej Falkowski – wieloletni przewodnik grup oraz kierownik Pieszej Pielgrzym

Ks. Andrzej Falkowski – wieloletni przewodnik grup oraz kierownik Pieszej Pielgrzym

Ks. Wojciech Łuszczyński: Trwają przygotowania do wymarszu 32. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Proszę powiedzieć, jak na przestrzeni minionych lat zmieniła się pielgrzymka?

Ks. Andrzej Falkowski: Pielgrzymowanie jest niezwykłą formą modlitwy. Wprawdzie nasza pielgrzymka ma dopiero 32 lata, jednak sama idea pielgrzymowania istniała od początku chrześcijaństwa. Gdy mówimy o pielgrzymce, należy pamiętać, że pielgrzymka to ludzie, którzy udają się w drogę do sanktuarium. W tym wymiarze pielgrzymka przez wieki się nie zmieniła. Cel pielgrzymowania pozostaje niezmienny, a także radość, otwarte serca pątników i ludzi, którzy przyjmują nas po drodze. Zmieniają się jedynie aspekty techniczne. Pielgrzymce towarzyszą mobilne toalety, kuchnia polowa, pątnicy posiadają wygodniejsze namioty. To już wymogi naszych czasów.

„Idziemy w pokoju Chrystusa” – to hasło tegorocznej pielgrzymki. Dlaczego takie hasło znajdzie się na znaczkach pielgrzymów?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wielką wartością jest pokój. Potrzebujemy go w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i w wielu rejonach świata. Potrzebujemy go w naszych rodzinach, miejscach pracy, a przede wszystkim w naszych sercach. O tak potrzebny pokój będziemy się modlić. W tym miejscu pragnę zaprosić do wspólnego pielgrzymowania także osoby z Ukrainy, które musiały uciekać ze swoich domów do Polski, a obecnie mieszkają na terenie naszej diecezji.

Gdy będziemy mówili o pokoju, chcemy pamiętać, że jest on darem od Pana Boga, ale i zadaniem na całe życie. Gdy wychodzimy z Eucharystii, słyszymy z ust kapłana posłanie: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Tegoroczne hasło jest odpowiedzią na to wszystko, co usłyszeliśmy i przeżyliśmy w czasie każdej Mszy św. w naszym życiu.

Reklama

Pieszej pielgrzymce od lat towarzyszy wielkie modlitewne zaplecze w postaci zaangażowania pielgrzymów duchowych. Jak wygląda ta duchowa łączność?

Każdego roku ponad 2500 osób podejmuje się duchowego pielgrzymowania. W większości naszych parafii organizowane są Msze św., rozważania, modlitwy różańcowe i apele jasnogórskie dla pielgrzymów duchowych. Oni także mają swoje intencje. Czujemy także ich duchowe wsparcie na trasie pielgrzymki. Jako dyrektor pielgrzymki od 1 do 15 sierpnia, każdego dnia sprawuję Eucharystię w intencji pielgrzymów duchowych. Ich intencje odczytujemy na trasie pielgrzymki podczas Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, by na końcu złożyć je u stóp obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Należy zaznaczyć, że w łączności z osobami, które pozostały w naszych domach pomaga Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej. Każdy może śledzić pątnicze trudy na Facebooku i stronie internetowej pielgrzymki (doczestochowy.pielgrzymuj.pl) oraz stronie internetowej diecezji drohiczyńskiej (drohiczynska.pl).

Sanktuarium na Jasnej Górze przygotowuje odznaczenie dla zasłużonych pielgrzymów. Czy ktoś z naszej diecezji może liczyć na to wyróżnienie?

Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski wraz z kustoszem sanktuarium Jasnej Góry ustanowili odznaczenie „Peregrinus Marie”. W tym roku będę mógł wystąpić o odznaczenie dla jednej osoby, która najwięcej razy była na pieszej pielgrzymce. Warunkiem zgłoszenia jest udział w tegorocznym pielgrzymowaniu. Zapraszam więc do tegorocznego pielgrzymowania wszystkich doświadczonych pątników.

Wieloletnie pielgrzymkowe doświadczenie musi wiązać się z licznymi wspomnieniami. Co z pielgrzymowania zostaje najbardziej w pamięci?

Każda pielgrzymka pozostawiła we mnie wiele ciepłych wspomnień. Z wdzięcznością modlę się za osoby, które z nami pielgrzymowały i już odeszły do Pana Boga. Pamiętam o osobach, które otwierają przed pątnikami swoje domy i serca, o wszystkich, którzy pomagają w przygotowaniu i przebiegu pielgrzymki. Pamiętam wiele wspaniałych rozmów oraz niesamowite osoby, które poznałem na pielgrzymce. Te wspomnienia pozostaną ze mną na zawsze i pomagają mi za każdym razem na nowo przeżywać moje kapłaństwo. Pielgrzymka to niesamowite spotkanie z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że czytelnicy Niedzieli dołączą w tym roku do grona pielgrzymów. Warto…

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Gucwa: armia RŚA odzyskuje kontrolę, ale to nie wystarczy

[ TEMATY ]

pokój

armia

Republika Środkowoafrykańska

Dzięki temu, że wojska rządowe Republiki Środkowoafrykańskiej odbiły z rąk rebeliantów większe miasta, życie w tym kraju powraca do normy. Wiemy, jednak, że rozwiązanie siłowe nie przyniesie pokoju, dlatego zabiegamy o podjęcie dialogu z rebeliantami i pojednanie. Tak sytuację w tym afrykańskim kraju opisuje polski biskup misyjny Mirosław Gucwa. Pod koniec ubiegłego miesiąca jego diecezja Bouar gościła posiedzenie episkopatu.

Po tym spotkaniu mam informacje z pierwszej ręki o różnych regionach kraju – opowiada Radiu Watykańskiemu bp Gucwa. Podkreśla, że najtrudniej jest dziś na prowincji, w małych miastach, dokąd zostali wyparci rebelianci. Tam wciąż nie ma stabilizacji, jest niebezpiecznie na drogach, ludzie chronią się ucieczką do buszu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję