Reklama

Święci i błogosławieni

Niósł pokój i wiarę

Był największym teologiem II wieku i obrońcą katolickiej wiary przed gnostycką herezją.

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 18

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

Św. Ireneusz - biskup i męczennik

Św. Ireneusz - biskup i męczennik

Imię św. Ireneusza oznacza pokój, który pochodzi od Boga – jego osoba przyczyniła się do zaprowadzenia pojednania i prawdy w czasach, które były nacechowane konfliktami oraz fałszowaniem wiary przez heretyckie sekty. Pochodził on z Azji Mniejszej, ale swoją pasterską i pisarską posługę realizował w Galii; był duchowym łącznikiem między chrześcijanami Wschodu i Zachodu.

Życiorys św. Ireneusza jest pełen luk – nie wiemy, w jakich okolicznościach trafił na Zachód. W 177 r. był już biskupem Lyonu. Dał się poznać jako roztropny pasterz, który przywiązywał uwagę do przekazywania autentycznej wiary następnym pokoleniom – tej wiary uczył się w młodości u źródeł, od biskupa Polikarpa, który był uczniem św. Jana Ewangelisty. Ireneusz podkreślał, że prawdziwa wiara jest oparta na Tradycji przekazywanej przez Apostołów, której sam był ogniwem. Choć cechował się łagodnym usposobieniem, potrafił prowadzić zażarte polemiki z heretykami. Zażegnał niejeden kryzys w Kościele, m.in. w sprawie sporu o datę obchodzenia Wielkanocy.

Jego pisma są pierwszą tak głęboką i systematyczną refleksją nad wiarą. Do naszych czasów przetrwały dwa: Adversus haereses – pierwsza polemika z gnostykami oraz Wykład nauki apostolskiej. Zdemaskował w nich błędy heretyków i przedstawił w sposób jasny prawdy wiary. Wypracował pierwszą w teologii koncepcję historii zbawienia oraz pojęcia Tradycji i sukcesji apostolskiej.

Św. Ireneusz, biskup i męczennik, ur. ok. 140 r., zm. ok. 202 r.

2022-06-21 13:48

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Ireneusz przypomina o naszych początkach

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

Adobe Stock

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Nadanie św. Ireneuszowi tytułu doktora Kościoła przypomina nam o początkach chrześcijaństwa, o tym, że nasz Kościół rodził się pośród prześladowań. Wskazuje na to abp Olivier de Germay, odnosząc się do niedawnej decyzji Papieża o uhonorowaniu tego starożytnego biskupa.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim aktualny metropolita Lyonu przypomina, że Ireneusz był drugim biskupem tego miasta i to ze względu na niego Lyon jest stolicą Prymasa Galii. Abp de Germay wskazuje też na znaczenie faktu, iż Franciszek chce, aby św. Ireneusz nosił tytuł doktora jedności.

CZYTAJ DALEJ

Anioły księdza Dolindo

2022-10-06 07:00

[ TEMATY ]

o. Dolindo

Aleksandra Zapotoczny

Ks. Dolindo Ruotolo – neapolitańskiego kapłana, który przykazał pukać w swój grób trzykrotnie, by otrzymać potrzebne łaski, nie trzeba przedstawiać. Jego modlitwa: „Jezu Ty się tym zajmij” w ekspresowym tempie „rozeszła” się po całej Polsce, a „Niedziela” na bieżąco informuje czytelników o najnowszych wiadomościach napływających prosto z Neapolu… Dzisiaj 6 października mija 140. rocznica jego urodzin, którą w Neapolu uczczono trzydniowym Triduum, a pamięć o neapolitańskim kapłanie podtrzymuje trzecie już z kolei pokolenie jego wychowanków, zrzeszone w Stowarzyszeniu o nazwie Aniołowie ks. Dolindo.

Aniołowie ks. Dolindo swoją siedzibę mają dosłownie kilka kroków od kościoła Św. Józefa i Matki Bożej z Lourdes w Neapolu, w którym znajduje się grób ks. Ruotolo. Pomysłodawcą zrzeszenia i prezesem jest Pasquale de Gennaro, rocznik ’89, który znając ks. Dolidno z opowieści swoich rodziców i dziadków, postanowił przenieść jego pamięć w przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2022-10-05 20:51

Małgorzata Pabis

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Sto pięćdziesiąt porcji zupy – w dniu św. Siostry Faustyny – zostało przekazanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Środki na zakup posiłku pochodziły z Funduszu Miłosierdzia.

    - Rozpoczął się już sezon jesienno-zimowy i wiemy, jak bardzo ludzie ubodzy, bezdomni potrzebują ciepłego posiłku – mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach. I dodaje: – Przed naszymi oczyma wciąż pojawia się scena z „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, w której podaje ubogiemu młodzieńcowi talerz zupy i okazuje się, że w tym ubogim człowieku przyszedł do niej sam Pan Jezus. Wiemy też, że miłosierdzie można czynić na trzy sposoby: słowem, modlitwą i czynem. Ta zupa ugotowana przez naszą restaurację „Agape", a zakupiona z Funduszu Miłosierdzia, czyli z darów ludzi o dobrym i wrażliwym sercu jest naszym czynem miłosierdzia, a jednocześnie prezentem dla św. Siostry Faustyny w dniu jej święta – dodaje kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję