Reklama

Niedziela Kielecka

Pracowite duchaczki

W roku jubileuszu pokazujemy, o ile uboższy w dobro i aktywność byłby Chmielnik bez sióstr, nieprzerwanie obecnych tutaj od stulecia.

Świętujące sto lat posługi w Chmielniku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zawsze wierne charyzmatowi o. Gwidona z Montpellier, konsekwentnie szerzą dzieło miłosierdzia sięgające daleko poza gminę Chmielnik. To wielopłaszczyznowa i bogata posługa w wykonaniu pięciu sióstr duchaczek.

Zajmują się katechizacją dzieci w SP im. S. Żeromskiego w Chmielniku i przedszkolach oraz przygotowaniem do sakramentów. Prowadzone przez siostry grupy apostolskie: dla dzieci „Płomyki Ducha Świętego”, dla młodzieży „Młodzi Miłosierni”, dla dorosłych „Czciciele Ducha Świętego” dały możliwość rozwoju kultu Ducha Świętego.

W duchu miłosierdzia

Od 3 lat siostry wraz z dziećmi i młodzieżą organizują (m.in. w ramach projektu „Podaj dobro dalej”) zbiórkę artykułów higienicznych, opatrunkowych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych w szkole, przedszkolu, aptekach i sklepach. Zebrane artykuły przeznaczają dla chorych i starszych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Chmielniku i Bilczy, dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle psychicznie chorych w Domu Opieki Społecznej w Łagiewnikach oraz przewlekle i terminalnie chorych w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wspólnota sióstr zaangażowała się również w zbiórkę pieniędzy i artykułów dla dzieci potrzebujących wsparcia w Polsce i Afryce. W okresie świąt wielkanocnych włączają się w przygotowanie paczek żywnościowych dla ok. 35 rodzin, w okresie wakacyjnym goszczą pielgrzymów diecezji kieleckiej i zamojsko-lubaczowskiej zdążających na Jasną Górę, organizują wakacyjne „Rekolekcje z bł. o. Gwidonem”. Ferie to wyjazdy na narty, a w trakcie roku szkolnego – wydarzenia o charakterze formacyjno-rekreacyjnym (np. spotkania na Lednicy, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie). Z siostrami można się także wybrać za granicę – siostra przełożona Gracjana Pawełczak trzykrotnie organizowała wyjazdy zagraniczne dla młodzieży: do Włoch, do Hiszpanii i do Grecji.

Reklama

Nauczycielki z misją

Ponadto siostry jak prawdziwe nauczycielki z powołania, pomagają młodym w odkrywaniu i rozwijaniu wszelakich talentów.

W 2019 i 2021 r. grupa wolontariuszy z Chmielnika pod opieką s. Konstancji Piskor zajęła I miejsce w konkursie „Podaj dobro dalej” – a w nagrodę wolontariusze pojechali na Węgry, natomiast w 2022 r. wywalczyli II miejsce. Grupa „Płomyków Ducha Świętego” w 2020 r. także zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim „Nasze kolędowanie misyjne”. Blanka Styrcz uzyskała I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” (2021) oraz II miejsce (2022) w kategorii multimedialnej, a Klara Bielecka pod opieką sióstr została wyróżniona w kategorii plastycznej.

Posługa duchaczek to także sumienna praca w parafii. Siostry w miarę możliwości odwiedzają w domach osoby starsze i chore, pomagają bezdomnym i głodnym, dzieląc się z nimi posiłkiem. Od wielu już lat dbają o wystrój ołtarzy, przygotowanie szopki, ciemnicy, grobu pańskiego i okolicznościowych dekoracji. Zajmują się także praniem i prasowaniem obrusów kościelnych, alb, ornatów, a także bielizny liturgicznej.

W trudnych czasach

W czasie pandemii nie mogły pozostać obojętne – przygotowały maseczki ochronne dla szpitala w Chmielniku, Kielcach i na oddział detoksykacyjny w Morawicy. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie włączyły się w segregację i pakowanie artykułów spożywczych, higienicznych, opatrunkowych, lekarstw i odzieży dla uchodźców z Ukrainy i żołnierzy walczących na froncie. Siostra przełożona Gracjana Pawełczak wraz wolontariuszami z Chmielnika udała się w marcu na granicę polsko-ukraińską, niosąc konkretną pomoc dla uchodźców.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką Pani Łaskawej

Niedziela rzeszowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Chmielnik

Oleg Czyżowski

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.

Przygotowaniem do wielkiego dziękczynienia były poprzedzające odpust tygodniowe misje święte, odbywające się od 7 do 13 maja br. Rekolekcje wygłosił ks. Zygmunt Tokarz, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W ostatnim dniu rekolekcji uczestnicy Mszy św. podczas uroczystej procesji poświęcili krzyż misyjny oraz krzyże rodzinne. Błogosławieństwo misyjne z łaską odpustu zupełnego było zwieńczeniem parafialnych misji jubileuszowych.

CZYTAJ DALEJ

Studenci pytają o Kościół i państwo

2023-01-26 09:33

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Tadeusz Stanisławski

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Kościół a państwo – taki był temat kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym.

Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski, dziekan wydziału prawa i administracji UZ.

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję