Reklama

Niedziela Łódzka

Nie stawiajcie siebie przed słowem Bożym

W bazylice archikatedralnej w Łodzi 4 czerwca abp Grzegorz Ryś udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i jednemu diakonowi z Seminarium Redemptoris Mater.

Niedziela łódzka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Ks. Paweł Kłys

Święcenia kapłańskie są wielkim świętem dla całej diecezji

Święcenia kapłańskie są wielkim świętem dla całej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii, zwracając się do neoprezbiterów, abp Grzegorz Ryś powiedział: – Wasza decyzja, o tym, że chcecie iść w kapłaństwo nie jest tylko na dziś, ani na rok, lub pięć lat. Ona jest na zawsze! Zamieszkajcie w waszym kapłaństwie i poczujcie się jak w domu. Nie traktujcie kapłaństwa tak jak sutannę, którą można zdjąć i poczuć, że się nie jest kapłanem. Zamieszkajcie w kapłaństwie i w tym wszystkim, co je określa. Trwajcie na modlitwie, na Eucharystii, spowiadaniu wiernych, w celibacie i w posłuszeństwie. Niech ludzie, których spotkacie, mają doświadczenie spotkania z kapłaństwem, które jest trwałe, a nie na moment.

Ks. Krystian Felijakowski

parafia św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

W kapłaństwo wchodzę z wielką nadzieją i ufnością. Chciałbym zrealizować słowa, które zapisał św. Paweł: „Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas” (2 Kor 4, 7).

Ks. Damian Klepacz

parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach.

W posługę kapłana wchodzę z wielką nadzieją i ufnością w Bożą miłość i obecność. Ważne dla mnie jest to, bym każdego dnia budził się z pragnieniem służby Bogu i ludziom. Chcę, z mocą Bożą, głosić Ewangelię i sprawować sakramenty, w których i przez które jest obecny Bóg. Wiem, że sakrament święceń, który przyjąłem, nie jest dla mnie, ale dla tych, do których posyła mnie Kościół.

Ks. Konrad Świnoga

parafia św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim.

Sakrament święceń kapłańskich jest dla mnie wielką łaską i chcę w swojej posłudze duszpasterskiej tą łaską dzielić się z każdym, kogo spotkam. Wyrażając prośbę o przyjęcie do seminarium, czy też przyjętych podczas formacji posług i święceń, zawsze kończyłem je słowami: „ku większej chwale Bożej, pożytkowi wiernych i własnemu uświęceniu”. Z tym przesłaniem idę też do wiernych, do których pośle mnie Kościół.

Ks. Dawid Gajda

parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ujeździe

Bliskie są mi słowa Psalmu 73, w którym czytamy: „Mnie zaś dobrze jest być blisko Boga, w Panu wybrałem sobie schronienie, by opowiadać wszystkie Jego dzieła”. Ufam, że będę blisko Boga i w Nim będę miał schronienie, a On mi pozwoli opowiedzieć ludziom o dziełach, które dla nas czyni.

Ks. Damian Kubiś

parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie.

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Idę w kapłaństwo z pragnieniem służby ludziom, szczególnie tym najbardziej potrzebującym i odrzuconym, bo wiem, że w nich jest ukryty Jezus. Chcę sobą nieść innym Chrystusa, czyli objawiać im Jego miłość.

Ks. Kamil Rusak

parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie.

Po latach formacji seminaryjnej noszę w sobie przekonanie, że do kapłaństwa wybrał mnie Bóg. Dlaczego mnie? Nie wiem, ale jestem Mu wdzięczny, że powołuje mnie i poprzez święcenia uzdalnia do służby Kościołowi. Mam nadzieję, że będę tak wierny Bogu, że ci którzy będą na mnie patrzeć, będą dostrzegać Pana.

Ks. Wojciech Jóźwik

parafia Świętej Rodziny w Rokicinach.

W kapłaństwo wchodzę z ufnością w Boże Miłosierdzie. Myślę, że Jezus, który mnie powołuje, ma również przygotowane dla mnie wiele pięknych chwil w pracy duszpasterskiej, choć wiem, że nieraz okaże się ona wymagająca i trudna. Chcę żyć, będąc całkowicie otwartym na Jezusa i chcę Go zanieść każdemu, kogo spotkam.

Ks. Krzysztof Majda

parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie.

W kapłaństwo wchodzę ze świadomością, że Kościół jest dla nas darem, do którego zostałem włączony przez chrzest św. Chcę w tym Kościele służyć Bogu, niosąc ludziom Jego słowo i dar sakramentów świętych. Swoje powołanie powierzam Maryi, Matce Kościoła i idę w posługę kapłańską ze słowami św. Jana: „Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał” (J 3, 30).

Ks. Hieronim Wróblewski

parafia św. Elżbiety Węgierskiej i bł. Anastazego Pankiewicza w Łodzi.

Mam świadomość, że nie zasłużyłem na tak wspaniały dar, jakim jest kapłaństwo. Dotychczasowe doświadczenia pokazują mi, że nie należy opierać się na własnych siłach, lecz na wierności i mocy Boga. Kiedy ja nie domagam, to On mnie podtrzymuje, bym był Jemu wierny. Ufam, że Bóg prowadząc mnie dalej, pośle mnie do wspólnoty, w której w pełni będę służył innym.

Ks. Łukasz Kowalski

parafia Miłosierdzia Bożego w Pabianicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękuj Bogu za ludzi

Niedziela łódzka 25/2023, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

Ks. Paweł Kłys

Obrzęd nałożenia rąk biskupa podczas święceń kapłańskich

Obrzęd nałożenia rąk biskupa podczas święceń kapłańskich

Krzysztof, Bóg cię bardzo kocha, skoro w dniu twoich święceń dał ci takie słowo. Jednakże to słowo nie jest tylko dla ciebie, ale dla nas wszystkich – powiedział abp Grzegorz Ryś.

W archikatedrze łódzkiej święcenia kapłańskie przyjął kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi – ks. Krzysztof Kucharski. Odwołując się do Ewangelii o jałmużnie ubogiej wdowy, metropolita łódzki zwrócił uwagę diakona na istotę kapłańskiej posługi. – Chcę ci powiedzieć Krzysiu, że wiele razy w swoim życiu zobaczysz ludzi, takich jak ta uboga wdowa. Wiele razy Pan Bóg postawi przed tobą ludzi, których wiara cię zawstydzi. Wiele razy zobaczysz takie wdowy, których ofiarność zamknie ci usta. Wiele razy zobaczysz takich ludzi, którzy w relacji z Bogiem idą na całość, o wiele odważniej i piękniej niż ty. Bardzo ważne jest to, byś się nie bronił przed takim darem Bożym, przed takimi ludźmi, by twoje kapłaństwo nie zasłoniło ci oczu. Dziękuj Bogu za ludzi i za to, że cię w twoim kapłaństwie będą zawstydzać. Osoby pozornie nieważne, nic nie mogące, tak jak ta wdowa, będą o wiele świętsze niż ty i już dziś dziękuj za nich Bogu. Przesłanie tej ubogiej wdowy jest takie, że ona rzeczywiście daje wszystko: wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. To wydarzenie niewiele nam mówi, ponieważ nasz grosz jest niepodzielny. W tekście oryginalnym jest napisane, że ona wrzuciła dwa lepty, czyli jeden kwadrans. Można by to przełożyć dziś w ten sposób: masz jednego eurocenta, którego chcesz oddać Bogu, ale możesz tego eurocenta rozmienić na cztery grosze. Dwa wrzucisz do skarbony, a dwa zostawisz sobie. My nawet najmniejszą ofiarę, którą składamy Bogu, dzielimy na pół, część dla Boga, część dla siebie. Ważne jest, byśmy zrozumieli, że wdowa nie daje wcale pieniędzy, ponieważ św. Marek zapisał, że ona ze swojego ubóstwa wrzuciła całe swoje życie. Ona oddała Bogu na ofiarę całe swoje życie, a nie majątek, dwa pieniążki. Dam Bogu całe swoje życie, ale nie urlop, dam Bogu całe swoje życie, ale nie wolny dzień, dam Bogu całe swoje życie, ale nie pieniądze, nie to miejsce, w którym posługuję w Kościele, czy urząd, który sprawuję. Mam świadomość, Krzysztof, że to nie jest słowo dla ciebie na dziś, ale od jutra, już tak. A za 35 lub 50 lat, to na pewno, tak – mówił metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję