Reklama

Niedziela Małopolska

To jest dobre dzieło

Nasza młodzież oazowa postanowiła pokazać Kościół żywy, radosny, młody – opowiada o ciekawej inicjatywie ks. Wojciech Gazdowicz z parafii Świętej Rodziny w Chrzanowie.

Niedziela małopolska 23/2022, str. III

[ TEMATY ]

oaza

Aleksandra Starościk

Jedna z grup w trakcie wykonywania zadań

Jedna z grup w trakcie wykonywania zadań

Zaangażowane w projekt animatorki stwierdzają, że to był dobrze wykorzystany czas. Ola Starościk przyznaje, że wszystko zaczęło się od pomysłu, aby do oazy zaprosić młodzież ze starszych klas szkoły podstawowej. Opowiada: – Chcieliśmy pokazać, że we wspólnocie obok modlitwy, formacji jest czas na wzajemne poznawanie się, na zabawę. Ania Nowak zaproponowała, byśmy zorganizowali grę terenową na wzór „Among Us”. Pomysłodawczyni przyznaje, że zainspirowała się projektem, który znalazła w internecie i wstępnie zaproponowała jego realizację na spotkaniu z animatorami Oazy Dzieci Bożych.

Gra w realu

Wydarzenie zaplanowano na sobotę 21 maja. – Na zaproszenie odpowiedziało 51 osób – informuje ks. Wojciech i relacjonuje: – Najpierw było spotkanie integracyjne w salkach, żeby się poznali i podzielili na 3 grupy, które potem brały udział w różnych aktywnościach starannie przygotowanych w ramach gry terenowej. Z naszej strony było zaangażowanych 9 animatorów i dwóch księży, bo ksiądz proboszcz też do nas dołączył.

– Było 6 stacji, a przy każdej – animator pilnujący, aby zadania zostały starannie wykonane – opowiada Ania Nowak. Dodaje, że były różne konkurencje, w tym m.in. zabawa w kryptografów, zadania sprawnościowe. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami z kursu do bierzmowania, mieli odtworzyć scenkę biblijną. Atrakcją okazały się strzelanie do tarczy z karabinków ASG, czy rzut… siekierą. Zapewnia: – Realizacja zadań wywołała dużo entuzjazmu.

Ksiądz Gazdowicz informuje, że uczestnicy spotkali się także z proboszczem, ks. Grzegorzem Masnym, który im opowiedział, jak będzie wyglądało przygotowanie do bierzmowania w klasach VII i VIII. Z kolei dwie animatorki dały świadectwo działania w oazie i zaprosiły na spotkanie oazowe. Podkreśla z satysfakcją: – W niedzielę kilkoro uczestników sobotniego wydarzenia było razem z nami na Mszy św.

Przyjazna atmosfera

Animatorki przekonują, że oaza to miejsce wzrastania w wierze i wzajemnego ubogacanie się w przyjaznej atmosferze, dlatego zależy im, aby jak najwięcej młodych trafiło do ich grupy. Ania Nowak zaznacza: – Jesteśmy w tej wspólnocie po to, aby się wzajemnie uczyć, formować i chcemy to przekazywać młodszym. Widzę po sobie, że ludzie w oazie są bardziej dojrzali, że potrafią czerpać radość z życia.

Reklama

Ola Starościk przyznaje, że gdy trafiła do oazy, w parafii należało do niej niewiele osób, z którymi odbudowywała grupę. – Zależy mi, aby nasza wspólnota oazowa prężnie działała – wyznaje i zaznacza: – Myślę, że to jest dobre dzieło, więc trzeba dbać, by trwało.

Ksiądz Wojciech Gazdowicz podkreśla zaangażowanie animatorek i animatorów w przygotowanie i realizację spotkania. Z uznaniem mówi o ich kreatywności, o poświęconym czasie. Przekonuje, że warto wspierać młodzież i proponować jej wzrastanie we wspólnocie. Zauważa: – Żyjemy w dobie atomizacji społeczeństwa. Każdy myśli o sobie. Tymczasem wspólnota ubogaca, może stworzyć silne więzi, dać wsparcie. Uczy też wzajemnego działania na rzecz dobra. We wspólnocie takiej jak oaza stajemy się lepsi. Razem łatwiej nam iść do Boga.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krościenko: w Centrum Ruchu Światło-Życie powstały oazowe ścieżki

[ TEMATY ]

oaza

Monika Książek

Ciekawe rośliny, instalacje artystyczne i figury – tak wyglądają oazowe ścieżki w Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku n. Dunajcem. Wędrówkę i refleksję będzie można łączyć z wykorzystaniem przewodnika audio oraz aplikacji pobranej na smartfona.

„Mamy nadzieję, że właśnie w taki sposób turyści i goście poznają nasz Ruch. To także katecheza na temat życia duchowego, rodzinnego, wyboru powołania czy nawrócenia” – podkreśla ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję