Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O mądrość i jedność

Modlitwą ogarniamy wszystkich samorządowców, by wasza praca była prawdziwą służbą na rzecz społeczności lokalnych i drugiego człowieka – powiedział proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

samorząd

Joanna Ferens

Pielgrzymkę zakończyła procesja eucharystyczna wokół sanktuarium

Pielgrzymkę zakończyła procesja eucharystyczna wokół sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza pielgrzymka samorządowców i sołtysów powiatu Biłgorajskiego do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym była również częścią uroczystości odpustowych ku czci patrona sanktuarium, który jest jednym z głównych patronów Polski i powiatu biłgorajskiego.

Wydarzenie 8 maja rozpoczęło się od powitania uczestników. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św. której przewodniczył prof. KUL, ks. dr hab. Marian Pokrywka. W wygłoszonej homilii kapłan za wzór do naśladowania w XXI wieku postawił właśnie św. Stanisława, biskupa i męczennika. – W osobie św. Stanisława łączą się dwie głębokie miłości: do Boga i Jego praw oraz do wciąż kształtującej się Polski. Zginął, ponieważ swoim troskliwym i stanowczym napominaniem, próbował poruszyć zatwardziałe i zagubione serce polskiego władcy. Dzisiaj wielu może powiedzieć: „Taki nieroztropny, trzeba było przeczekać”. Nie, św. Stanisław nie był człowiekiem układów. Miał jednego Boga, jedną prawdę i jedno sumienie. Był dobrym pasterzem na wzór Chrystusa, gdyż stanął w obronie tych, których Bóg i Kościół powierzyli jego pieczy. Święty Stanisław żył tyle wieków przed nami. Czy zatem może nas, chrześcijan XXI wieku czegoś nauczyć? Ktoś, kto woli raczej oddać życie niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie. Męczennicy mają nam wiele do powiedzenia, jednak przede wszystkim to oni pytają nas o stan naszych sumień, o wierność Bogu, Kościołowi, wierze i własnemu sumieniu – powiedział ksiądz profesor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga wierności

O głównych celach i założeniach pielgrzymki mówił proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra. – Od kiedy zostałem proboszczem w Górecku Kościelnym, miałem wielkie pragnienie, byśmy mogli dziękować Panu Bogu razem ze wszystkimi samorządowcami naszego powiatu za wszelkie dobro. Święty Stanisław do tego dziękczynienia nas niejako zobowiązuje, bo jest patronem ziemi biłgorajskiej i swym życiem pokazuje nam konkretną drogę wierności Bogu. Zginął, bo był gotów przestrzegać zasad moralności i Bożych przykazań. Chcemy dziś modlić się o pokój i jedność w naszej ojczyźnie. Modlitwą ogarniamy wszystkich samorządowców, by wasza praca była prawdziwą służbą na rzecz społeczności lokalnych i drugiego człowieka – wyjaśnił.

Reklama

– Przed samorządowcami stoi wiele wyzwań, obowiązków i odpowiedzialność za społeczności lokalne – zaznaczał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Mieszkańcy powierzając nam stanowiska i funkcje, stawiają nam wymaganie odpowiedzialności i tego, byśmy w sposób najlepszy ich reprezentowali i im służyli. Wszystkie więc kwestie, które nas różnią, nie powinny być eksponowane. Na pierwszym planie powinny znaleźć się te sprawy, które nas łączą i służą budowaniu wspólnego dobra. Dotyczy to wszystkich szczebli samorządu, a więc sołtysów, radnych, przewodniczących rad, burmistrzów, wójtów oraz zarządu powiatu. Dotyczy to także pracowników samorządowych. Przed nami zasadniczy cel – służba lokalnym społecznościom. Dziś I Pielgrzymka Samorządowców i Sołtysów do Górecka Kościelnego, podczas której św. Stanisławowi, patronowi Polski i naszego powiatu, powierzaliśmy wszystkie trudne sprawy, z jakimi w pracy samorządowej przychodzi nam się mierzyć. Chcemy prosić o mądrość i jedność, chcemy być wierni naszej wierze, kulturze, wartościom, z których wyrośliśmy. To jest fundament, na którym trzeba budować, od którego trzeba wychodzić. Problemy można rozwiązać, można realizować śmiałe inwestycje. Można przy tym budować szczególnie ważną zgodę społeczną i umacniać to, co pozostawiły nam minione pokolenia – tłumaczył.

Wartość współpracy

– Jako samorządowcy mamy o co prosić Boga i św. Stanisława – podkreślił Tadeusz Ferens, wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraja. – Trzeba umieć współpracować. Samorządy muszą działać razem, bo drogi, chodniki, sale sportowe czy inne inwestycje nie mają barw politycznych, nie są własnością konkretnych burmistrzów czy starostów. Wszystko, co robimy, robimy dla mieszkańców. Warto działać zawodowo, ale trzeba także modlić się o łaski dla naszych miast, miasteczek i wiosek. Trzeba prosić o pokój i zrozumienie, by wszystko układało się tak, jak życzy sobie tego większość społeczeństwa. Wspólnie z powiatem, jako samorząd miejski, budujemy w mieście kilka ważnych dróg. Są to ul. Narutowicza i Piłsudskiego oraz planowane do realizacji w najbliższym czasie remont ul. Polnej oraz – wspólnie ze Starostwem Powiatowym i gminą Biłgoraj – remont ul. Granicznej. Powiat w mieście realizuje modernizację ul. Nadstawnej. To są bardzo ważne ciągi komunikacyjne. I te inwestycje pokazują, że zgoda buduje – tłumaczył.

Reklama

– Prosiłem dziś Boga i św. Stanisława szczególnie o dodanie nam sił, bo ten ostatni okres czasu, mam na myśli pandemię COVID-19, teraz wojnę na Ukrainie i konieczność pomocy uchodźcom, zabiera sporo energii, a przed nami główne zadania, plany inwestycyjne, rozmowy z mieszkańcami, radnymi, kolegami samorządowcami i realizacja konkretnych zadań, które mają poprawiać warunki życia naszym mieszkańcom. Stąd prosiłem Boga za wstawiennictwem św. Stanisława, by dał siły i jasny umysł, żeby tym zadaniom sprostać – mówił burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Zawierzenie Bogu

– Chcemy powierzać Bogu wszystkie nasze działania na rzecz mieszkańców – tłumaczył Bartłomiej Świtała, zastępca wójta gminy Księżpol. – Przed naszym samorządem stoi szereg inwestycji, które są na finiszu. Ostatnio oddaliśmy most łączący miejscowości Kucły i Kulasze na rzece Tanew, chcemy wykonać drogę dojazdową do niego. Do oddania jest droga powiatowa łącząca Korchów I, Zawadkę i Chmielek, co poprawi komunikację we wschodniej części gminy. To ważne inwestycje ze względu na mieszkańców, rolników. Dlatego przyjechałem dziś na pielgrzymkę, by te inwestycje powierzyć Bogu i Jego błogosławieństwu – powiedział.

Reklama

– Modlimy się dziś o jedność wśród samorządowców, o pokój na Ukrainie i na całym świecie – dodał Andrzej Łagożny, członek zarządu Powiatu Biłgorajskiego. – Przygotowując się do pielgrzymki, zawsze wybieram sobie jakieś motto. Dziś jest to fragment modlitwy spisanej przez ks. Piotra Skargę: „ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące”. Modlitwy w życiu nigdy nie jest za dużo. Zadania, które stawialiśmy przed powiatem czy przed samorządami wydawały się szybkie do zrealizowania. Życie zweryfikowało wszystko. Najpierw dwa lata pandemii i pewien paraliż organizacyjny, teraz wojna za naszą wschodnią granicą. Wszystkie troski chcemy powierzać Panu Bogu, wspólnie z samorządowcami prosić Go o potrzebny pokój i rozkwit naszych małych ojczyzn, a tym samy pomyślność Polski – podkreślił.

Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna wokół świątyni. W pielgrzymce wzięli udział członkowie zarządu powiatu, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad, radni, pracownicy samorządowi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz sołtysi – łącznie ponad 200 osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

P jak parafia

Niedziela warszawska 43/2012, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

samorząd

Artur Stelmasiak

Tadeusz Chudecki

Tadeusz Chudecki

Znany aktor Tadeusz Chudecki gra nie tylko w popularnym serialu „M jak miłość”. Często można go także zobaczyć na scenie „P jak parafia” w podwarszawskim Lipkowie
Chudeckiego można podziwiać na deskach warszawskich teatrów, w filmach i w popularnych serialach, ale także na zwykłym odpuście w małej podwarszawskiej parafii. - Kiedyś próbowałem pomagać w pracach budowlanych przy kościele, ale marnie mi to wychodziło. Pomyślałem więc, że lepiej nie będę się kompromitował. Najwyraźniej Pan Bóg dał mi inny talent, którym mogę służyć w Kościele - podkreśla Tadeusz Chudecki, którego miliony telewidzów kojarzą z roli Henia Wojciechowskiego z „M jak miłość” albo ks. Walentego z serialu „Siostry”. Mieszkańcy Lipkowa znają go zaś jako przyjaznego, zwykłego i życzliwego sąsiada.
Aktor nie widzi niczego nadzwyczajnego w tym, że angażuje się w życie Kościoła. Mówi, że został tak wychowany, a jego obowiązkiem jest zarówno wspieranie finansowe parafii, jak i służenie swoim aktorskim talentem. - On pełni rolę animatora życia kulturalnego w naszym kościele- podkreśla ks. Tomasz Sobiecki, proboszcz parafii św. Rocha w Lipkowie. Dzięki jego znajomościom ta niewielka parafia gościła wielu znanych aktorów i muzyków. Na kościelnym afiszu były już takie sławy jak Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, czy piosenkarka Antonina Krzysztoń.
Kilka miesięcy temu z okazji 60-lecia istnienia parafii przygotowano wielki festyn. Artystycznym odkryciem roku okazała się spuścizna pierwszego proboszcza Lipkowa śp. ks. Wacława Kurowskiego. - Jego wiersze, piosenki i parafialne satyry są fantastycznym kabaretowym repertuarem. Ten humor rozbawiał ludzi do łez - wspomina artysta. - Teraz do mojego scenicznego repertuaru oprócz Herbetra, Szymborskiej czy Miłosza mogę dołączyć niezwykle dowcipne i mądre teksty ks. Kurowskiego. Razem z organistą Zbyszkiem nie możemy się doczekać kiedy ktoś nas zaprosi np. na parafialny odpust. Dobra zabawa gwarantowana.
Tadeusz Chudecki angażuje się nie tylko od święta. Czytania mszalne były niegdyś jego specjalnością. Teraz, gdy w parafii postawiono na służbę liturgiczną, został pozbawiony tej profesji. - Nie dość, że gram w teatrze i filmach, to jeszcze ludzie pomyślą, że pcham się na ambonę - żartuje. Pałeczkę przejęli lektorzy, dla których organizuje zajęcia z retoryki i dykcji. - Trzeba uczyć młodzież. Doskonalenie aktywnego i żywego słowa przyda im się nie tylko podczas Mszy św., ale także w dorosłym życiu - podkreśla aktor.

CZYTAJ DALEJ

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję