Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pod opieką Pani Łaskawej

Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.

Niedziela rzeszowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Chmielnik

Oleg Czyżowski

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Przygotowaniem do wielkiego dziękczynienia były poprzedzające odpust tygodniowe misje święte, odbywające się od 7 do 13 maja br. Rekolekcje wygłosił ks. Zygmunt Tokarz, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W ostatnim dniu rekolekcji uczestnicy Mszy św. podczas uroczystej procesji poświęcili krzyż misyjny oraz krzyże rodzinne. Błogosławieństwo misyjne z łaską odpustu zupełnego było zwieńczeniem parafialnych misji jubileuszowych.

Suma dziękczynna za dar koronacji została odprawiona 14 maja br. Przewodniczył jej bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Obecni byli również bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. inf. Wiesław Szurek, który, jako ówczesny rektor seminarium, na uroczystość odbywającą się 25 lat temu przybył wraz z klerykami. Byli również licznie zgromadzeni kapłani, pielgrzymi i parafianie. Bp Jan Wątroba podkreślił, że żyjemy w świecie nieustannej walki, gdzie zło ciągle powstaje przeciwko dobru, a my mamy potężny oręż – zarówno obronny, jak i ofensywny – w postaci modlitwy. – Z różańcem w ręku błagajmy o łaskę pokoju – tymi słowami biskup podkreślił moc modlitwy różańcowej, wspominając także o Paulinie Jaricot, wyniesionej na ołtarze założycielce róż różańcowych.

Jubileusz to dla parafian Pani Łaskawej nie tylko dar, ale i obowiązek, by przez następne lata przykładem życia, pokory, szczerości i oddania Matce Boskiej, a przez jej ręce również Chrystusowi, uwielbiać ją i prowadzić do niej przyszłe pokolenia.

Reklama

Położony na wzniesieniu kościół w Chmielniku kryje w swoim wnętrzu niezwykły obraz. To tutaj czcią i miłością jest od stuleci otaczana Boża Matka i Pani Łaskawa, za wstawiennictwem której wierni upraszają u Boga liczne łaski. Obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku ocalał przed atakiem Tatarów w 1624 r., kiedy to spalony został kościół. Nie zniszczyła go również II wojna światowa. Świadectwa osób modlących się przed tym wizerunkiem są potwierdzeniem cudów, z których obraz słynie do dziś.

Wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski była koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która odbyła się 4 maja 1997 r. Korony zdobiące wizerunek poświęcił w Watykanie Jan Paweł II. Msza św. sprawowana była przez abp. Józefa Michalika, bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Kazimierza Górnego, który dokonał aktu koronacji. Była to wielka uroczystość dla całej parafii i diecezji. Samo wydarzenie zgromadziło tłumy wiernych.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały wiek w Chmielniku

Niedziela kielecka 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

100‑lecie

Duchaczki

Chmielnik

Archiwum rodzinne Łukasza Rysiaka

Sto lat temu siostry zwane duchaczkami przybyły do Chmielnika, wpisując się w historię miasta i regionu ciężką pracą i nie cofającą się przed trudnościami posługą. Dzieliły z mieszkańcami wszelkie biedy i radości.

Do Chmielnika Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego sprowadził w 1922 r. ks. proboszcz Piotr Pachelski. 30 sierpnia tego roku przyjechały pierwsze siostry: s. Irena Rodziewicz – przełożona domu, s. Leonarda Przedpelska i s. Róża Biernat – nauczycielki. Nieco później przybyła s. Jadwiga Pietras. Początkowo zamieszkały w domu parafialnym, w którym prowadziły roczny kurs kroju i szycia dla dziewcząt w parafii. Ciągły napływ kandydatek pragnących zdobyć zawód spowodował w 1923 r. przekształcenie kursu w 3-letnią szkołę krawiecką. Uczennic wciąż przybywało, zdecydowano więc o budowie nowego domu, z wielkim trudem ukończonego w 1925 r.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

2023-02-03 11:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję