Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Nieustannie się dokonuje

Są natchnieniem do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej, ubogacają otoczenie naszej świątyni – zaznacza w rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Czech, proboszcz parafii w Straszęcinie.

Niedziela małopolska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

12 czerwca 2021 r. bp Artur Ważny poświęcił Dróżki Siedmiu Boleści Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy kościele w Straszęcinie, koło Dębicy.

12 czerwca 2021 r. bp Artur Ważny poświęcił Dróżki Siedmiu Boleści  Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy kościele w Straszęcinie, koło Dębicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, skąd pomysł na Dróżki do Siedmiu Boleści Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny?

Ksiądz Bogusław Czech: W naszej parafii, która jest bardzo maryjna, nabożeństwa ku czci Matki Bożej są sprawowane od lat, wspomnę o cotygodniowej Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 2012 r. została poświęcona grota ku czci Matki Bożej z Lourdes. A dróżki to kolejne miejsce, gdzie jest możliwość oddawania czci Maryi.

Parafia ma za patronów Wszystkich Świętych i Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Skąd ta mnogość?

Nasz kościół powstawał w wielkich bólach. Budowę rozpoczęto przed II wojną światową, ale dopiero w 1950 r. został poświęcony. W tym czasie Polskę zawierzono opiece Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, o co prosiła Matka Boża w Fatimie. Uczynił to także ówczesny proboszcz – ks. Stefan Jasica, a nowy kościół otrzymał wezwanie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Na moją prośbę obecny ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż wydał dekret, w którym zezwala, aby parafia miała podwójny tytuł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Siedem boleści Matki Bożej to: Proroctwo Symeona, Ucieczka do Egiptu, Zgubienie Jezusa, Spotkanie na Drodze Krzyżowej, Ukrzyżowanie Jezusa, Zdjęcie z krzyża, Złożenie do grobu. Proszę opowiedzieć o realizacji projektu.

To nasze wspólne dzieło. Figurę modlącego się św. Jana Pawła II przed Grotą Lourdzką wyrzeźbiła w polibetonie artystka z Katowic. Pracy przyglądał się miejscowy artysta ludowy – Piotr Szela, którego powstawanie rzeźby zainspirowało do twórczości. Zrodziła się koncepcja, zdobyliśmy materiał i zaczęły powstawać figury. Pierwsza była Pieta Matki Bożej, na wzór tej z Watykanu autorstwa Michała Anioła. Została umieszczona na zewnętrznej ścianie absydy, pod krzyżem. Powstawały kolejne projekty. Chciałem, żeby figury były proste w wyrazie, żeby nie trzeba się było domyślać, co przedstawiają. Wszystkie przez 7 lat wyrzeźbił nieodpłatnie Piotr Szela. To było jego wotum wdzięczności za uratowanie życia. Fundusze na realizację projektu przekazywały konkretne osoby, a czasem lokalne instytucje. Kiedyś, gdy spotkałem abp. Wiktora Skworca, który mnie skierował do Straszęcina, usłyszałem pytanie o ten projekt nazwany przez niego Kalwarią Maryjną…

Można je różnie nazywać, ale to fakt, że w przestrzeni publicznej jest piękne miejsce do modlitwy…

Walory artystyczne też są ważne. Dlatego nad rzeczką powstał most kamienny, zostały wytyczone alejki, przy których posadzono platany, klony, tulipanowce. W donicach kwitną kwiaty, a ostatnio dzieci komunijne zafundowały krzewy 49 róż różnych rodzajów. O rośliny dbają parafianie. To miejsce jest odwiedzane także ze względu na jego naturalne piękno. Tu przyroda współgra z wyeksponowanymi figurami sakralnymi, a całość tworzy przestrzeń zadumy, refleksji i modlitwy. Dróżki ubogacają otoczenie naszej świątyni i są natchnieniem do modlitwy indywidualnej oraz wspólnotowej.

Są tam odprawiane nabożeństwa fatimskie…

Od prawie 15 lat 13. dnia miesiąca odbywają się u nas procesje fatimskie. Najpierw chodziliśmy wokół kościoła, ale gdy powstały dróżki, zaczęliśmy nimi wędrować. Jest bezpieczniej i ładniej. W tej przestrzeni chodzimy w procesjach przez cały rok. To pewien ewenement charakterystyczny dla naszej parafii…

Reklama

Czyli?

Wcześniej odprawialiśmy w kościele nabożeństwo do Siedmiu Boleści Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, nawiązujące do pochodzącej z XIII wieku modlitwy św. Bonawentury. Z czasem zaczęliśmy je odmawiać na zewnątrz. I żeby nie wyeliminować nabożeństwa fatimskiego, to w miesiącach jesienno-zimowych i wczesnowiosennych (od listopada do kwietnia) na dróżkach jest odprawiane to pierwsze nabożeństwo, a od maja do października – fatimskie. Dzięki temu przez cały rok w tej przestrzeni uczestnicy – nie tylko z naszej parafii – mają możliwość wspólnie się modlić. Razem z figurą Matki Bożej w procesji idą z nami święci obecni w relikwiach. W prowadzenie nabożeństw angażujemy całą parafię – rozważania przygotowują poszczególne wspólnoty, np. Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, Wspólnota Trzeźwościowa, rada parafialna… Figurę niosą co miesiąc Róże Żywego Różańca ze Straszęcina, Grabin, Woli Wielkiej, Przyborowa i Głowaczowej. Zapraszamy misjonarzy, a zebrane na nabożeństwie ofiary są przekazywane na misje. Ostatnio zrodził się też pomysł, żeby cyklicznie jeden kapłan głosił kazanie w ciągu kolejnych nabożeństw. Aktualnie jest to ks. dr Roman Stafin, który w homiliach przybliża temat Eucharystii.

Przypomina Ksiądz także o nabożeństwie wynagradzającym…

Trzeba pamiętać o nabożeństwach sprawowanych w 1. soboty miesiąca. Procesje fatimskie są dopełnieniem tych modlitw. Prawdziwy czciciel Matki Bożej nie będzie się skupiał tylko na tym, że przejdzie z figurą Maryi, że będzie ładnie… Ważne, aby w jednym i drugim nabożeństwie oddawać cześć Matce Bożej, wynagradzać popełnione grzechy.

Są owoce zawierzenia parafii Matce Bożej?

Tak na gorąco, to mogę powiedzieć, że po dwóch latach pandemii, gdy w niektórych kościołach ubyło wiernych, u nas nie widzimy mniejszej frekwencji. Powiedziałbym, że nawet jest nas więcej. Myślę, że ta żywa wiara wynika z pobożności, ale i z chęci naśladowania Matki Bożej. Dostrzegam w parafianach takie cechy maryjnej postawy jak np. wzajemna życzliwość, ofiarność, radość. W Grocie Lourdzkiej, przy figurze Matki Bożej jej czciciele często zapalają świece wotywne. Widać, że to zawierzenie Maryi nieustanie się dokonuje.

Czyli warto się wybrać do Straszęcina?

Zachęcam! Lato sprzyja wyprawom. Warto tak zaplanować czas, aby w 13. dzień miesiąca przyjechać do Straszęcina i dołączyć do wiernych zebranych na nabożeństwie fatimskim. Można też skorzystać z groty solnej znajdującej się w podziemiach Groty Lourdzkiej. A w czerwcu zapraszam na odpust parafialny ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, który odbędzie się 19 czerwca. To na pewno będzie czas modlitwy w naszej świątyni, ale też w przestrzeni wokół kościoła.

12 czerwca 2021 r. bp Artur Ważny poświęcił Dróżki Siedmiu Boleści Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy kościele w Straszęcinie, koło Dębicy. To wotum wdzięczności, które parafianie złożyli Bogu w 71. rocznicę poświęcenia świątyni. Przemierzając dróżki, wierni uczestniczą w misterium cierpienia Maryi, od której uczą się zaufania Bogu.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo blisko ludzi

Niedziela kielecka 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Msza św. odpustowa odprawiona została przy ołtarzu polowym

Msza św. odpustowa odprawiona została przy ołtarzu polowym

Potok – to mała miejscowość położona wśród malowniczych lasów i pól na południowy wschód od Kielc. W centrum wsi przy głównej ulicy znajduje się stary, zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP. Jej wizerunek w głównym ołtarzu jest czczony od kilkuset lat.

Pierwsza informacja o kościele w Potoku pochodzi z 1326 r. Zapiski kronikarskie Jana Długosza pozwalają stwierdzić, że parafia istniała już w XV wieku. Był tu drewniany kościółek Wniebowzięcia NMP. W latach 1647-48 r. wybudowano murowaną świątynię jednonawową. Wnętrze urządzone w stylu późnobarokowym, zawiera jednak elementy współczesne w wystroju – w większości wykonane przez konserwatora Andrzeja Borowskiego. W ołtarzu głównym z połowy XVIII w. w stylu rokoko – obraz Matki Bożej Śnieżnej, w srebrnej sukience. Po bokach rzeźby – świętych Piotra i Pawła. W ołtarzach bocznych także w stylu rokoko – obrazy św. Mikołaja oraz Ukrzyżowanie. Inaczej prezentuje się pięcioboczna kaplica św. Barbary, dostawiona od strony południowej w połowie XIX wieku. Jej powstanie wiąże się z kultem św. Barbary i znajdującymi się niegdyś na tym terenie (w Rudkach) kopalniami. Kaplicę zdobi ołtarz z obrazem św. Barbary i św. Stanisława Kostki. Po bokach rzeźby – św. Ambrożego i św. Andrzeja Boboli. Najcenniejszym eksponatem świątyni jest barokowa ambona z 1678 r. zdobiona scenami biblijnymi. Po drugiej wojnie światowej przeprowadzono w kościele prace konserwatorskie.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Portugalia

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

– Wśród wydarzeń, które odbyły się w ostatnich dniach była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami naszego osiedla z inicjatywy dwóch sąsiadujących ze sobą parafii zlokalizowanych przy osiedlu Palma – wyjaśniła Lalanda, precyzując, że wspólne organizowanie akcji ewangelizacyjno-modlitewnych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą parafiami zaczęło się upowszechniać po ostatniej edycji ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Duży drewniany krzyż nieśli studenci ze wszystkich duszpasterstw akademickich, razem z nimi modląc się szli wrocławianie, klerycy, kapłani, siostry zakonne, towarzyszył im bp Maciej Małyga. Rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej – w tym roku przygotowane przez ks. Wojciecha Brzoskiego, duszpasterza akademickiego z Poznania – przeszli spod Kościoła Uniwersyteckiego ulicami Rynku do Bazyliki Garnizonowej, gdzie Eucharystii przewodniczył o. kardynał Andres Arborelius, karmelita bosy ze Szwecji, ordynariusz Sztokholmu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 6 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję