Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

NAJWYŻSZA FIGURA
Posąg na 43 metry

Na południu Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul, ukończono budowę największej na świecie figury Jezusa Chrystusa. Ma 43 m wysokości – słynna figura Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro ma 5 m mniej. Za przedsięwzięciem stoi Stowarzyszenie Przyjaciół Chrystusa z Encantado (AACE), które od dłuższego czasu gromadziło środki na budowlę. Figura już stoi, ale jeszcze trwają prace wykończeniowe w jej wnętrzu. Powstają tam sklepy, restauracje oraz kawiarnie. Na 32. metrze, na wysokości serca posągowego Jezusa, będzie się znajdował przeszklony taras widokowy. Figura jest elementem sakralizacji przestrzeni. Można się na nią zżymać, krytykować gigantomanię, ale jest ona ludziom potrzebna. Sacrum w przestrzeni jest bardzo ważne. Nieprzypadkowo w ateistycznych Chinach trwa akcja usuwania krzyży ze świątyń, bo burzą urbanistyczną (bez Boga) harmonię. W ten sposób komuniści zza Wielkiego Muru Chińskiego walczą z Bogiem.

SPRAWA ABORCJI
Ślepa furia

Reklama

Furia, która wybuchła za oceanem, przypomina nieco atmosferę tzw. czarnych marszów w Polsce z jesieni 2020 r. Miarą tego szaleństwa jest obrazoburcze hasło pewnej aborcjonistki z USA: „Skoro Bóg zabił swojego Syna, to czemu ja nie mogę zabić swojego dziecka?”. Inni przerywali Msze św., atakowali biura organizacji pro-life oraz niewybrednymi okrzykami wyzywali kapłanów i obrońców życia. Taki odzew wywołały informacje prasowe, że w Sądzie Najwyższym USA powstała większość, która jest w stanie uchylić wyrok w sprawie Roe v. Wade z 1973 r. – „konstytucję” amerykańskich aborcjonistów. Gwałtowność tej reakcji z konieczności nasuwa odpowiedź, kto w tej sprawie gra główne skrzypce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

NA RZECZ POKOJU
Duży nacisk

Coraz ostrzejsza retoryka towarzyszy wypowiedziom najwyższych przedstawicieli Watykanu w kwestii postawy patriarchy moskiewskiego Cyryla. Na jego temat ostro wypowiedział się papież w słynnym artykule na łamach włoskiego dziennika Corriere della Sera. W podobnym tonie mówił odpowiedzialny za ekumenizm w Kościele kard. Kurt Koch: „Gdy tak straszliwa wojna jest sankcjonowana nawet religijnie, takie postępowanie musi wstrząsnąć każdym ekumenicznym sercem. Dlatego cieszę się, że papież Franciszek odwołał zaplanowane na czerwiec spotkanie z patriarchą Cyrylem”. Zmiana retoryki wydaje się zaplanowana i zsynchronizowana. Nie ma na celu ukarania Cyryla. Wszystkie działania Stolicy Apostolskiej są podporządkowane temu, by zakończyć wojnę – także przez pozostawienie wszystkich drzwi otwartych”. „Jeśli zatrzaskuje się drzwi przed aktorami, którzy mają klucz do pokoju, nie można się zbliżyć do tego celu” – powiedział kardynał, odnosząc się do ostatnich działań papieża, za które jest on krytykowany ze wszystkich stron.

DZIEŃ DZIADKÓW
Schowany skarb

Reklama

Do odwiedzania osób starszych, które są najbardziej samotne, rozpoznania brata w drugim człowieku oraz uwolnienia świata od demona wojny zachęcił Ojciec Święty w swoim orędziu na obchodzony w tym roku 24 lipca, po raz drugi, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jego hasłem są słowa z Psalmu 92 w. 15: „Wydadzą owoc nawet i w starości”. To główne tematy orędzia Franciszka na ustanowione przez niego święto osób starszych, które odbywa się zawsze w okolicach liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa: św. Anny i św. Joachima. Nie tylko smutne, ale wręcz tragiczne jest to, że w bilansie społeczno-kulturowego systemu świata ludzie starsi są umieszczani po stronie pasywów. Są traktowani po prostu jako koszt, obciążenie. To symptom zubożenia naszej kultury, a jednocześnie powód wielu kłopotów, które są tego konsekwencjami.

CHINY
Sygnał od komunistów

Szokiem dla całego demokratycznego świata, w tym także dla Kościoła, było aresztowanie 90-letniego kard. Josepha Zen Ze-kiuna, byłego arcybiskupa Hongkongu, i krytyka postępowania chińskich władz nie tylko wobec Kościoła, ale przede wszystkim wobec ludzi. Purpurata szybko zwolniono za kaucją, ale postępowanie karne w jego sprawie się toczy. Aresztowanie 90-latka to sygnał od chińskich komunistów – dla obrońców praw człowieka w pacyfikowanym brutalnie od 2020 r. Hongkongu i dla Kościoła katolickiego. Na jesieni kończy się drugi etap umowy tymczasowej między Watykanem a ChRL. Pewnie już teraz toczą się rozmowy dyplomatyczne o tym, co dalej. Aresztowanie wiekowego kardynała, jest czytelną próbą zastraszenia Stolicy Apostolskiej.

PAPIEŻ
Migranci i uchodźcy

Reklama

„Nikt nie może być wykluczony. (...) Jest wśród nich (wykluczonych – przyp. red.) wielu migrantów i uchodźców, osób przesiedlonych i ofiar handlu ludźmi. Budowanie królestwa Bożego odbywa się z nimi, ponieważ bez nich nie byłoby to królestwo, którego pragnie Bóg” – napisał papież w swoim najnowszym orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy (25 września). W obecnym kontekście temat jest nam szczególnie bliski, bo współistniejemy i, jak wierzę, budujemy królestwo Boże na ziemi razem z grubo ponad milionem uchodźców wojennych. W przyjmowaniu uchodźców i migrantów należy dostrzegać szansę, i to nie tylko na załatanie dziur na rynku pracy czy podtrzymanie naszego systemu ubezpieczeń społecznych. Jak pisze Franciszek: „Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania świata i piękna jego różnorodności”.

ŚWIAT
Polska teologia po angielsku

Studenci już nie tylko z Afryki, ale również z Azji i Oceanii będą mogli w tym roku studiować teologię w języku angielskim na Wydziale Teologicznym UKSW. Tegoroczną nowością będzie też 9-miesięczny anglojęzyczny kurs formatorów, przeznaczony dla osób, które po studiach na UKSW będą formować innych w krajach swojego pochodzenia. Obie zmiany związane są z podpisaną w tym roku umową między Wydziałem Teologicznym UKSW a Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Rzymie. Teologia w Polsce w języku międzynarodowym, jakim jest angielski, ma sens, ponieważ polska myśl teologiczna, mieszcząca się, oczywiście, w nauczaniu Kościoła powszechnego, będzie znana już nie tylko przez Polaków, ale szerzej pozna ją świat.

LEDNICA
Będzie spotkanie

Po 3 latach ciszy, nie licząc dwóch spotkań on-line, które były jednak tylko namiastką i nie zgromadziły prawdziwej wspólnoty, 4 czerwca odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. – Hasło tegorocznego spotkania: „Na krańce świata”, nawiązuje do pragnienia Pana Jezusa, który posłał swoich uczniów, by właśnie tam głosili Ewangelię – tłumaczy Andrzej Ranke, sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana Góry OP. Organizatorzy zachęcają, aby polska młodzież przywiozła na Lednicę „sąsiadów zza wschodniej granicy”, i przypominają, że temat Ukrainy był już obecny na spotkaniu w 2004 r., kiedy to modlono się o pojednanie i zgodę między naszymi narodami; modlitwom przewodniczył wtedy kard. Lubomyr Huzar, wieloletni zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nie wiem, czy nieporozumieniem można nazwać niedawny konflikt między stowarzyszeniem a dominikanami, ale dobrze się stało, że do spotkania dojdzie. Pytanie, ile osób zgromadzi. Za czasów śp. o. Jana Góry przyjeżdżało ich 100-150 tys.

PODRÓŻE
Pojedzie do Kanady

Ojciec Święty przyjął zaproszenie władz cywilnych i kościelnych oraz wspólnot pierwszych mieszkańców tego kraju i uda się w podróż apostolską do Kanady w dniach 24-30 lipca; odwiedzi miasta: Edmonton, Quebec i Iqaluit – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Choć o tej pielgrzymce mówiono już od dłuższego czasu, decyzja papieża zaskoczyła wszystkich. Warto zwrócić uwagę na wspomnienie o zapraszających. Chociaż wspólnoty „pierwszych mieszkańców tego kraju” są wymienione na trzecim miejscu, to Franciszek odpowiada przede wszystkim na ich prośbę. Ma to związek z odkryciem nieprawidłowości w systemie szkół rezydencjalnych prowadzonych przez rząd Kanady z udziałem Kościołów chrześcijańskich. Jak poważnie Ojciec Święty traktuje tę sprawę, świadczy fakt, że na początku lipca wyjeżdża do Konga i Sudanu Płd., by po kilkunastu dniach znowu wsiąść na pokład samolotu i udać się w kolejną długą podróż, mimo że kłopoty z kolanem doskwierają mu coraz bardziej. Nawet dla osoby młodszej, o końskim zdrowiu, byłoby to spore wyzwanie.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 20/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Kościół powszechny myśli inaczej i inaczej żyje wiarą, niż ma to dziś miejsce w regionach niemieckojęzycznych – podkreślił abp Fortunatus Nwachukwu, nowy sekretarz Dykasterii ds. Ewangelizacji. Jego zdaniem, na synodzie trzeba się spodziewać jasnego i zdecydowanego głosu Kościoła afrykańskiego. – Jesteśmy przekonani, że wzajemne słuchanie w duchu Ewangelii rozpoczyna się od słuchania woli Boga, a nie głosu najgłośniejszych ludzi w tłumie. Synodalność w duchu biblijnym to razem słuchać Pana – powiedział. To głos zapowiadający poważną dyskusję na październikowym końcowym etapie synodu o synodalności. Zanosi się na to, że Afryka będzie twardo obstawała przy obronie tradycji i stawi czoło głośnym w mediach grupom progresywnym ze starych, nie tylko niemieckojęzycznych, krajów chrześcijańskich. Kościół w Afryce ma poważne argumenty za tym, by jego głos nie był bagatelizowany, by nie był traktowany jako zdanie ubogiego krewnego, który ma cicho siedzieć w kącie. Na tym kontynencie ewangeliczny zasiew przynosi nadal obfity plon – 40-krotny, 60-krotny, a zdarza się, że i 100-krotny.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek spotkał się z królem Karolem III i królową Kamilą

2025-04-09 21:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek, przechodzący rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, spotkał się w środę w Watykanie z brytyjskim królem Karolem III i jego małżonką królową Kamilą - podało watykańskie biuro prasowe.

W marcu z powodu choroby papieża para królewska odwołała oficjalną wizytę w Stolicy Apostolskiej, która miała się odbyć 8 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Przykład życia Adama Chmielowskiego, znanego jako Brat Albert, ilustruje jak cierpienie może prowadzić do odkrycia głębszego sensu życia. Choć jego życie było pełne trudności, w tym utraty rodziców i zmagania z chorobą psychiczną, to właśnie przez te doświadczenia odkrył swoje powołanie do służby najbiedniejszym. Jego decyzja o porzuceniu kariery malarskiej na rzecz pomocy innym pokazuje, jak cierpienie może być przekształcone w coś pięknego i wartościowego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję