Reklama

Niedziela Legnicka

Wkrótce rusza kurs

Tylko przekonany może przekonać nieprzekonanego – tak uważa ks. Jan Kruczyński, który prowadzi Centrum Nowej Ewangelizacji w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Już niebawem przyjedzie do Legnicy.

Pochodzący z Żywca ks. Jan przez wiele lat był związany z Wrocławiem, gdzie ukończył Seminarium Duchowne i został wyświęcony na kapłana. Jako ksiądz związał się z ruchem Światło-Życie i stał się bliskim współpracownikiem ks. Franciszka Blachnickiego. Zaangażował się następnie w życie wspólnoty Jana Chrzciciela we Włoszech, posługiwał na Słowacji i w Niemczech, a nawet w RPA. Obecnie stoi na czele Centrum Nowej Ewangelizacji, która przygotowuje ludzi do głoszenia Ewangelii, również przy pomocy najlepszych narzędzi, jakimi dysponuje Kościół, organizując m.in. kursy ewangelizacyjne dla duchownych i świeckich, podczas których ks. Jan dzieli się zdobytymi przez lata wiedzą doświadczeniami i przeżyciami.

Ewangelizowanie

Ksiądz Jan przekonuje, że dziś przed każdym wiernym staje pytanie – jak przyciągać innych do Chrystusa? Jakimi narzędziami można się posłużyć, zachęcając innych do wiary? – Tym narzędziem jest ewangelizacja, czyli wygłoszenie z przekonaniem podstawowych prawd zawartych w Ewangelii. Chodzi o to, by mógł to zrobić każdy wierzący, pociągając innych do włączenia się we wspólnotę. Dobrze działająca wspólnota prowadzi zaś człowieka do pełnej jedności z parafią – mówi. Ponieważ cały Kościół ma ewangelizować, ten kurs jest otwarty dla wszystkich, którzy biorą udział w życiu Kościoła, zarówno dla duchownych, jak i dla świeckich. – Oczywiście z powodu pełnionych funkcji, księża powinni jako pierwsi wchodzić w duchowe doświadczenie ewangelizatora. Celem kursu jest ożywienie podstawowych struktur każdej parafii: rodziny, wspólnoty i całej parafii. Momentem łączącym wszystkich powinna być parafialna Eucharystia – wyjaśnia ks. Kruczyński.

Być animatorem ewangelizacji

Kursy prowadzone przez ks. Jana mają zawsze dwie części: teoretyczną i praktyczną. – W części teoretycznej podaję definicję ewangelizacji i omawiam model ewangelizacji w rodzinie. Zapoznaję również uczestników z metodami prowadzenia grup biblijnych, jako konsekwencji dobrej pracy z Biblią w domu. W części praktycznej podkreślam, że dobra teoria jest podstawa dobrej praktyki. Ta dobra praktyka zaczyna się od ewangelizacji w domu, w małej grupie i w końcu w parafii – podkreśla. Owocem takiego kursu jest stworzenie grona osób, które otrzymają narzędzia, dzięki którym mogą zacząć działać w swoich parafiach na polu ewangelizacji. – Kiedyś mieliśmy we wspólnotach ludzi, ale nie było narzędzi. Dziś mamy narzędzia, ale brakuje ludzi. To, co nas czeka, to znalezienie złotego środka pomiędzy teorią, a praktyką życia. Trzeba zatem otwierać swoje serca, dzielić się doświadczeniem życia. Chcieć być animatorem ewangelizacji – mówi ks. Jan.

Reklama

Zaproszenie

Każdy kto chce poznać lepiej Słowo Boże i kierować się nim w swoim życiu, tym Słowem dzielić się z innymi, jest zaproszony do udziału w takim kursie. Najbliższy odbędzie się w dniach 27-29 maja w Legnicy, w budynku Seminarium Duchownego. Podczas jego trwania będą poruszane tematy: Kerygmat w Ewangelizacji; Relacja między Ewangelizacją a Domowymi Kręgami Biblijnymi (DKB); Prowadzenie DKB w grupach; Duch Święty a DKB i małe grupy zwane Domem Jezusa; Dom Jezusa miejscem rozpoznawania darów w parafii; Małe grupy owoc DKB; Znaczenie świadectwa urzędowego i „charyzmatycznego”; Katecheza dla dorosłych.

Zapisy i szczegółowe informacje: Agnieszka Brożyna, tel. 666 608 693, e-mail: agabroz75@gmail.com.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom rekolekcyjny w Korchowie zaprasza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2019, str. II

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

dom rekolekcyjny

Korchów

Archiwum Domu Rekolekcyjnego w Korchowie

Uczestnicy jednego z turnusów Oazy Modlitwy

Uczestnicy jednego z turnusów Oazy Modlitwy

Korchów to niewielka miejscowość w gminie Księżpol. Niewielka, ale wielu młodym osobom kojarzy się z niezwykle ważnym miejscem, gdzie rodzi się prawdziwa wspólnota

Szukając informacji na temat miejscowości, dowiemy się, że leży w gminie Księżpol, w powiecie biłgorajskim. Według danych statystycznych, liczy niewiele ponad dwustu mieszkańców. Ma jednak w sobie coś, co przyciąga młodych ludzi, szczególne zaangażowanych w działalność Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: św. Jan Chrzciciel był sobą

– Dzisiaj czcimy św. Jana Chrzciciela, bo był sobą według woli Boga i miał odwagę być innym oraz znakiem sprzeciwu wobec świata – powiedział abp Wacław Depo. 26 czerwca metropolita częstochowski wizytował parafię Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Myszkowie i przewodniczył Sumie odpustowej, podczas której dokonał poświęcenia kościoła. Ofiarował również dla parafii relikwie jej patrona.

W homilii abp Depo przypomniał, że zadaniem św. Jana Chrzciciela „było wskazać na Mesjasza, przygotowując i prostując ludzkie drogi dla Jezusa”. – Jan nie tylko wskazał na Jezusa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”, ale on do Niego ciągle prowadzi. Nie zatrzymywał na sobie, mówił prawdę: „Ja nie jestem Mesjaszem. Ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandałów” – wyjaśnił celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję