Łukasz Piotrowski: W obecnym niełatwym czasie zauważył Ojciec wzrost czy może spadek zainteresowania duszpasterstwem?
O. Ambroży Okroy: Wspólnocie posługuję od 2021 r., więc nie potrafię w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Wiem jednak, że w trakcie pandemii niemało osób odeszło z DA+, ale od początku 2022 r. zauważam wzrost zainteresowania naszą ofertą formacyjną. Dziś liczy ono pięćdziesięcioro ośmioro studentek i studentów.
Czy wobec napływu uchodźców wojennych z Ukrainy wspólnota DA+ jest otwarta na tę grupę społeczną?
Wewnątrz duszpasterstwa pojawiło się pytanie o pomoc uchodźcom z Ukrainy, jednak jeszcze się w nią nie włączyliśmy, ponieważ co roku w czasie Wielkiego Postu organizujemy Akademickie Gorzkie Żale, które mocno angażują naszą wspólnotę (wprawdzie świętujemy już Zmartwychwstanie, ale zainteresowanym podajemy linki: agz.poznan.pl , www.facebook.com/AkademickieGorzkieZale – przyp. red.).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jakie największe wyzwania stoją dziś przed duszpasterstwami akademickimi?
Po powrocie do spotkań w formie stacjonarnej przed DA+ stoją dwa zasadnicze zadania: integracja wspólnoty i większe zaakcentowanie formacji duchowej. Stawiałbym na takie zadania:
a) rozwijanie formacji intelektualnej, w tym poznawanie nauczania Kościoła (zwłaszcza w aspekcie liturgiczno-katechetycznym);
Reklama
b) zakorzenianie się w świecie kultury;
c) kształtowanie wiary.
Chodzi bowiem o uformowanie takiego człowieka, który nie tylko posiądzie wiedzę religijną, ale też będzie się odznaczać dojrzałą duchowością oraz sprawną umiejętnością komunikowania się ze współczesnym światem.
Czy po ukończeniu studiów absolwenci podtrzymują kontakt ze wspólnotą DA+ czy raczej przenoszą się do innych, pozaakademickich wspólnot katolickich?
Po ukończeniu studiów nasi absolwenci mają możliwość kontynuowania formacji w duchu franciszkańskim przez wejście do wspólnoty Duszpasterstwa Postakademickiego „Puls”.