Reklama

Niedziela Przemyska

Braterska modlitwa

Abp Józef Michalik uczestniczył w Boskiej liturgii sprawowanej przez abp. Eugeniusza Popowicza – metropolitę warszawsko-przemyskiego obrządku greckokatolickiego w katedrze archidiecezji przemysko-warszawskiej.

Niedziela przemyska 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

TVP

Wspólna modlitwa w katedrze przemysko-warszawskiej w Przemyślu

Wspólna modlitwa w katedrze przemysko-warszawskiej w Przemyślu

Odnosząc się do wojny na Ukrainie abp Michalik mówił: – Widzimy jak na naszych oczach cały świat cofa się do barbarzyństwa czasów pogańskich, szerząc nienawiść zamiast miłości bliźniego. A przecież Chrystus nakazał swoim uczniom nawet miłość nieprzyjaciół. To przykazanie obowiązuje wszystkich ochrzczonych, katolików, grekokatolików, prawosławnych i protestantów. Ze zdumieniem i bólem przyjęliśmy ostatnio fakt napaści ochrzczonego narodu na bratni naród ukraiński. A jeszcze niedawno przecież widzieliśmy ich przywódcę czyniącego znak krzyża świętego na własnej piersi. Mieliśmy nadzieję na szczere nawrócenie, na odcięcie się Rosji od zbrodniczego ateistycznego komunizmu. I niestety, doznajemy bolesnego rozczarowania. Natomiast godna szacunku i pomocy okazała się postawa przywódców narodu ukraińskiego, pragnącego zachować swoją niepodległość – zauważył.

Abp Józef Michalik podkreślał fakt konsolidacji narodu ukraińskiego w obliczu wojny, a także poczucia solidarności w sąsiednich krajach: – Świat zdumiewa się widząc rzecz niebywałą, bohaterskie zjednoczenie Ukraińców w obronie swej tożsamości. Tylko tak młody i prężny naród, jakim okazuje się współczesna Ukraina, jest w stanie dać takie wielkie świadectwo męstwa wobec potęgi nieprzyjaciela. To wielkie nieszczęście Ukrainy obudziło także braterskie uczucia w sąsiednich narodach. Zniknęły niesnaski, bo na nieszczęście bliźniego, na nienawiść trzeba odpowiedzieć miłością wobec potrzebującego pomocy – apelował kaznodzieja.

Hierarcha zauważył również poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy przez Polaków, a szczególnie przez mieszkańców Przemyśla. – Także w naszym narodzie i w innych narodach obudziła się Ewangelia zakodowana głęboko w ludziach przez wiarę, a czyny z wiary są godne uznania. Zdumieli się obserwatorzy widząc w Polsce i w Przemyślu tak ofiarną obecność służb państwowych, Caritas kościelną i rzesze wolontariuszy od tygodni służących pomocą uciekinierom, często matkom z dziećmi, dla których otwarły się serca i domy Polaków, Słowaków, Rumunów i Węgrów, nie bacząc na obudzenie zagrożenia nienawiścią ze strony rosyjskich agresorów – podkreślał abp Michalik.

Reklama

Emerytowany metropolita przemyski apelował o modlitwę w intencji pokoju na świecie, narodu ukraińskiego, wolontariuszy i wszystkich zaangażowanych w pomoc, a także w intencji narodu rosyjskiego: – Dziś przychodzimy się modlić o wytrwanie dla dobrych, ofiarnych ludzi, o zwycięstwo prawdy i miłości nad nienawiścią, ale pomódlmy się też za naród rosyjski, okłamywany i zmuszony do tej strasznej przemocy, którą mu narzucono przez kłamstwa ideologii imperialnych dominacji, aby i oni, abyśmy wszyscy ochrzczeni zdołali przeżyć ten Wielki Post w nawróceniu do Boga.

Boska liturgia sprawowana była o godz. 8.00 w archikatedrze w Przemyślu. Na modlitwie był obecny także abp Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski.

2022-03-29 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męska Droga Krzyżowa ulicami stolicy

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Męska Droga Krzyżowa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Spod Kolumny Zygmunta ulicami Starego i Nowego Miasta oraz Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża przeszła Męska Droga Krzyżowa.

Uczestnicy nabożeństwa rozważając Mękę Pańską i śpiewając pieśni pasyjne modlili się o pokój na Ukrainie i wynagradzali Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie grzechy narodu polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję