Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2022, str. 9

Jasna Góra/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ofiarowanie Niepokalanej Rosji i Ukrainy

„Uciekamy się do Ciebie, pukamy do drzwi Twego Serca (...). W tej mrocznej godzinie przyjdź nam z pomocą i pociesz nas...” – również na Jasnej Górze zostały wypowiedziane słowa papieskiego ofiarowania Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji i Ukrainy. Różańcowe Zdrowaś Maryjo zabrzmiało też po ukraińsku. Modlitwie przewodniczył abp Wacław Depo, a uczestniczyły w niej także matki z dziećmi, które uciekły przed wojną. W wieczornym Apelu wziął udział min. Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W czasie procesji, która przeszła szlakiem bohaterskiego obrońcy o. Augustyna Kordeckiego, błagającego o pokój w czasie wojny polsko-szwedzkiej, niesiona była częstochowska ikona Maryi, która łączy Wschód z Zachodem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej abp Depo wypowiedział słowa Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

W czasie Apelu przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że „w obliczu wojny i niesprawiedliwości nasza nadzieja jest przede wszystkim w Bogu, żywym i obecnym pośród nas, nie może jej zabić żadna broń, żaden konflikt polityczny czy militarny”.

Dzieci Boga

Od otwartych serc kobiecych zaczyna się historia Dzieci Boga– zauważono podczas promocji książki Magdaleny Kamińskiej na Jasnej Górze. Spotkanie z autorką wpisało się w obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia. W książce znajdują się świadectwa kobiet, które doświadczyły cudu upragnionego macierzyństwa za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej.

Spotkanie przełożonych paulińskich placówek na świecie

Dla paulinów to też bardzo trudny czas, bo mamy aż pięć placówek na Ukrainie, w tym w Mariupolu, gdzie sytuacja jest tragiczna – powiedział przełożony generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika o. Arnold Chrapkowski. Na Jasnej Górze odbyło się spotkanie wyższych przełożonych (prowincjałów) paulińskich wspólnot na świecie.

– Słowa nie są w stanie wyrazić dramatu wojny. Cały czas jesteśmy w kontakcie z naszymi braćmi na Ukrainie. To bardzo ważny moment solidarności naszego zakonu, za który serdecznie dziękuję wszystkim paulinom i wiernym, wśród których posługujemy – zaznaczył o. Chrapkowski. Paulini z całego świata wraz ze swymi parafianami starają się pomóc nie tylko uchodźcom w Polsce, ale nade wszystko tym, którzy schronili się w ich dwóch większych ukraińskich klasztorach w Kamieńcu Podolskim i Browarach.

Reklama

Śluby wieczyste paulińskich kleryków

Profesję wieczystą, czyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa do końca życia, tradycyjnie, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego złożyli paulińscy klerycy (w tym Słowak, Chorwat i Białorusin): br. Vladimir Bartko, br. Józef Chyrzyński, br. Sylwester Guss, br. Sergiusz Kaluta, br. Patryk Mazgaj, br. Mateusz Wysocki, br. Vinko Vuković, br. Bernard Palka i br. Marcin Śpiewak.

Brat Sergiusz Kaluta z Białorusi podziękował za wsparcie, zwłaszcza rodzinie i współbraciom, którzy nie mogli przyjechać do Polski.

Jasnogórski flesz

• 3 kwietnia – pielgrzymka motocyklistów – Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

• 6 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. tarnowskiej.

• 7-9 kwietnia – Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne – nauki podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 6, 11, 18.30.

• 7-8 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. sandomierskiej.

• 8 kwietnia – pielgrzymki maturzystów diec. koszalińsko-kołobrzeskiej oraz arch. szczecińsko-kamieńskiej (nocne czuwanie).

• 9 kwietnia – pielgrzymki: Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, maturzystów diec. łowickiej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.

2022-03-29 12:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

Uroczystego wprowadzenia relikwii do świątyni dokonał ks. Jacek Marchewka. Następnie wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji rodzin oraz mieli możliwość wysłuchania wykładu ks. dr. Michała Powęski pt. „Biblia w rodzinie Ulmów”. Prelegent podkreślał, że Pismo Święte w życiu Rodziny Ulmów miało bardzo ważne znaczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję