Reklama

Niedziela Lubelska

Podaj rękę Ukrainie

Chrześcijanie tradycji wschodniej i zachodniej są jednakowo wezwani do miłowania i porzucenia drogi przemocy.

Niedziela lubelska 13/2022, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Paweł Wysoki

Ks. Stefan Batruch (z lewej) apelował o wspólną modlitwę chrześcijan

Ks. Stefan Batruch (z lewej) apelował o wspólną modlitwę chrześcijan

W niedzielę, 20 marca, w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą wybrzmiało wezwanie do wspólnej modlitwy i czynów miłosierdzia wobec bliźnich, do propagowania zwycięstwa dobra nad złem. Mszy św. o pokój i wzajemne braterstwo w kazimierskiej farze przewodniczył proboszcz ks. Tomasz Lewniewski. Liturgię celebrował ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Po Eucharystii odbył się koncert charytatywny „Podaj rękę Ukrainie”, przygotowany pod kierunkiem Roberta Grudnia.

– Nad Europą zawisła groźba ludobójstwa. Zbrodni wojennych, kłamstwa, cynicznego szantażu oraz podżegania do nienawiści i rozlewu krwi, nie da się pogodzić z nauczaniem ewangelicznym. Chrześcijanie tradycji wschodniej i zachodniej są jednakowo wezwani do miłowania i porzucenia drogi przemocy, co jednak nie oznacza akceptacji i zgody na wyrządzanie zła – powiedział ks. Stefan Batruch. Jak podkreślił, „opór narodu ukraińskiego i wsparcie Polaków to wspólna obrona godności ludzkiej, która jest przepłacana krwią bohaterów oraz bezinteresownym oddaniem wolontariuszy, śmiercią dzieci i starców, a także żołnierzy, którzy giną w wyniku terrorystycznych ataków ze strony armii rosyjskiej”. Zastanawiając się nad tym, jak adekwatnie reagować na bezduszność kata i brak wsparcia ze strony przywódców, którzy zamiast stanąć po stronie prawa do życia narodu skazanego na zagładę chronią własne interesy, ks. Batruch zaapelował o wspólne działanie i niesienie pomocy cierpiącym. Wskazując na gościnność Polaków wobec uchodźców wojennych podkreślił, że jest to „praktyczne porozumienie między naszymi narodami i spełnienie profetycznych wizji św. Jana Pawła II o współpracy między Polakami i Ukraińcami na rzecz lepszej przyszłości”. – Boża moc objawia się tam, gdzie dwoje lub troje różnych osób trwa w jedności na modlitwie. Ta moc może zmienić bieg historii i uchronić świat przed zagładą – mówił kapłan.

Reklama

Po liturgii odbył się koncert. Jako solistki wystąpiły Halina Risna (sopran) i Olha Hrytsak (alt) z akompaniamentem Natalii Kozub (skrzypce) i Roberta Grudnia (organy). Motywem przewodnim było przesłanie św. Jana Pawła II z jego pielgrzymki na Ukrainę: „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”. Poruszający i refleksyjny program słowno-muzyczny odnosił się do dramatycznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Scenariusz, oparty na homiliach św. Jana Pawła II, zwracał uwagę na chrześcijańskie wartości, które powinny znajdować się u podstaw pokojowego współistnienia państw i narodów. – Słowa papieża stały się bardzo aktualne w związku z walkami o niepodległość Ukrainy i zagrożeniem pokoju na świecie. Od 24 lutego z niepokojem obserwujemy wojnę toczącą się na Ukrainie, tak blisko granic Polski. Nie sposób uniknąć skojarzeń z polskimi powstaniami narodowymi i wieloma trudnymi kartami historii Polski i Ukrainy. To ważne i zawiłe problemy, na które odpowiedź dawał św. Jan Paweł II – powiedział Robert Grudzień.

Organizatorem wydarzenia byli: parafia św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kazimierska Fara, a także Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny. Projekt wsparły Stowarzyszenie Anthil i Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobra jest więcej

Niedziela przemyska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Ks. Maciej Flader

Wieczór chwały był także błaganiem o pokój

Wieczór chwały był także błaganiem o pokój

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu modlono się o pokój.

Eucharystii w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie oraz w intencji tych, którzy włączają się w pomoc uciekającym przed wojną uchodźcom przewodniczył biskup pomocniczy Krzysztof Chudzio.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję