Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Bratnia modlitwa o pokój

Stajemy przy was, jesteśmy z wami, dla was otwieramy nasze serce, bo pokój zaczyna się w sercu każdego z was – powiedział bp Marian Rojek w parafii konkatedralnej w Lubaczowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Adam Łazar

Ewangelia wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim

Ewangelia wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim

Podczas Eucharystii 5 marca licznie zgromadzeni kapłani i wierni pod przewodnictwem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, prosili Boga o ustanie wojny, a także o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy bezinteresownie pomagają uchodźcom.

– Gromadzimy się w lubaczowskiej konkatedrze, u stóp naszej Pani Łaskawej na Eucharystii, która ma szczególną intencję – jest to modlitwa o pokój na Ukrainie, w Polsce i na świecie. Gromadzimy się jako ludzie wiary i nadziei. Wiary w Bożą miłość, Bożą moc, że Pan Bóg może to wszystko przemienić i odmienić. By zakończył się ten okrutny czas, który od kilku dni trwa na ukraińskiej ziemi. Ludzie pozostawiają swoje domy, dobytek całego życia, najbliższych, uciekają na polską ziemię, by chronić swoje życie i dzieci. Pozostawiają mężów i synów, by bronili ojczyzny. Toczą walkę z rosyjskim najeźdźcą o wolność. Będziemy się modlić o to, byśmy w tej dobroci i życzliwości oraz w tym niesieniu pomocy nie ustali – powiedział przed rozpoczęciem Eucharystii ks. kan. Andrzej Stopyra. Następnie poprosił pasterza diecezji o przewodnictwo Eucharystii.

Wojna tuż za progiem

Odczytana podczas Eucharystii Ewangelia wybrzmiała po polsku i ukraińsku. W homilii bp Marian Rojek powiedział: – Wydawało się nam, że dobrodziejstwo pokoju na tej ziemi, na której żyjemy od 75 lat jest niczym nie zagrożone. Że wojna jest gdzieś indziej, daleko, ale nie u nas, w pobliżu naszej granicy. Myśleliśmy, że „wsi spokojna”, a okazuje się, że wojna jest za naszym progiem. Ludzie są mordowani, uciekają przed śmiercią, przed najeźdźcą, aby pośród Polaków ratować swoje życie – wskazał. Biskup wiele uwagi poświęcił budowaniu pokoju w naszym życiu. – Nie ma go w niektórych rodzinach, w których panuje przemoc. W sąsiedztwie, miejscach pracy, gdzie tyle ludzi skłóconych, zawistnych, nie rozmawiających ze sobą, gdzie panuje lodowate milczenie, nie ma chęci do przebaczenia – podkreślił.

Reklama

Uczyć się od Maryi

Pasterz diecezji podziękował także za hojność serc i życzył, by wystarczyło jej na długi czas. – Dziękuję naszym rodakom, ludziom naszej diecezji za to, że to, co od Boga otrzymali, tym się dzielą z potrzebującymi, aby uciekającym przed wrogiem dać to, co im najbardziej potrzebne. Myślenie o sobie, niszczy pokój między braćmi. Tak długo nie będzie pokoju, jak długo ludzie zatrzymują dla siebie to, co Bóg przywidział dla wszystkich. Stajemy przy was, jesteśmy z wami, dla was otwieramy nasze serce, bo pokój zaczyna się w sercu każdego z was. Niech Bóg napełnia nasze puste dłonie, abyśmy mieli czym się dzielić. Byśmy mogli dzielić się pokojem, dobrem, miłością i miłosierdziem. Tej umiejętności niech nas uczy Boża Matka, Królowa Pokoju. Niech nas uczy tego Lubaczowska Pani Łaskawa – powiedział biskup na zakończenie homilii.

Pod koniec Mszy św. słowa podziękowania i wdzięczności skierował do biskupa i kapłanów za umocnienie duchowe w tych trudnych czasach oraz do Lubaczowian i ludzi dobrego serca za spontaniczne podjęcia się udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy – starosta lubaczowski Zenon Swatek. Uczynił to także proboszcz greckokatolickiej parafii św. Mikołaja w Lubaczowie ks. Krzysztof Błażejewski, kończąc swoje słowa modlitwą po ukraińsku. Modlitwie po polsku do Matki Bożej Łaskawej i św. Michała Archanioła przewodniczył proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra.

Modlitewne nabożeństwo o pokój na Ukrainie zakończyło się odśpiewaniem Suplikacji i pasterskim błogosławieństwem udzielonym przez pasterza diecezji.

2022-03-15 11:48

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: jutro szczególna modlitwa o pokój w Ukrainie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ukraina

modlitwa o pokój

Adobe Stock

Jutro na Jasnej Górze zanoszona będzie szczególna modlitwa o pokój w Ukrainie. Msza św. odprawiona zostanie przy słynącym łaskami krzyżu z figurą Chrystusa, przy bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej o godz.9.00. Mszę o 18.00 w kaplicy św. Jana Pawła II celebrować będą też ukraińscy grekokatolicy. To odpowiedź na inicjatywę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), by obchodzone 14 września święto Podwyższenia Krzyża, było Dniem Modlitw za Ukrainę.

Jego celem jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję