Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Solidarni z Ukrainą

W kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu 6 marca została odprawiona Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie.

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

msza o pokój

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Modlitewnemu skupieniu towarzyszyły fragmenty „Małej Mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Chóru Mieszanego Klaster, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowanych przez Łukasza Łobodę oraz Zespołu Wokalnego i kwartetu Solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, przy fortepianowym akompaniamencie dr Mirelli Malornej-Konopki i prof. Grzegorza Biegasa, pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

– W wielkopostny czas wyrzeczeń wspinamy się na szczyt Bożej Golgoty, pod stopy krzyża, który jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa dobra nad złem. Przynosimy nasze uwielbienia, dziękczynienia, przebłagania i prośby. Pośród nich tę, którą przed Najwyższego zanoszą wierni na całym świecie. Błaganie o pokój w ludzkich sercach, o pokój w rodzinach, społeczeństwach, narodach, o pokój między narodami – powiedział ks. Paweł Sobierajski, pomysłodawca i współorganizator modlitewnego spotkania. Dodał że w sposób szczególny „solidarni z Ukrainą” chcemy wołać z tego zagłębiowskiego wzgórza o ustanie bratobójczej wojny, o pokojowe rozwiązanie sąsiedzkiego konfliktu. – Prosimy o ustanie napaści siejącej zniszczenie i śmierć, która pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich. Z całą mocą apelujemy o szacunek dla życia, szczególnie osób nieletnich, chorych, słabych, bezbronnych. Do naszych Różańców, litanii, koronek i postów, do czuwań, pielgrzymek, wyrzeczeń i ofiar, składek i darów obecni tu artyści chcą dzisiaj dołączyć swoją śpiewaną modlitwę jako oręż niezwykły i jakże skuteczny w duchowym szturmowaniu niebios. Niech ta żarliwa modlitwa popłynie na Ukrainę, do każdego zakątka tej udręczonej ziemi i niech umocni wiarę walczących ze złem, niech pokrzepi ich nadzieję na rychłe zwycięstwo dobra; niech pomoże wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym odnieść poprzez miłość triumf nad nienawiścią. Oby w tym sąsiedzkim kraju, w Europie i na całym świecie ustały czym prędzej wszelkie działania wojenne, a zapanowały pokój i zgoda. Ludzka zgoda i Chrystusowy pokój – zaapelował kapłan.

W homilii ks. Tomasz Folga podkreślił wielką ofiarność mieszkańców naszej diecezji. – Odkąd jestem dyrektorem sosnowieckiej Caritas nie mieliśmy jeszcze zbiórki środków finansowych, która byłaby w tak wyjątkowy sposób potraktowana przez naszych diecezjan. Na ten moment, choć środki wciąż jeszcze spływają, jest to ponad 400 tys. zł zebrane na pomoc dla uchodźców. Fundusze z całej naszej ojczyzny będą się przekładać na pomoc bieżącą, ale również będą służyć w programach długofalowych, bo wiemy, że będzie to niezbędne – powiedział szef Caritas. Wymienił także niektóre z inicjatyw pomocowych, które zostały podjęte przez sosnowiecką Caritas. – Nie było w ostatnich dziesięcioleciach takiego poruszenia i zaangażowania wspólnot parafialnych, duszpasterzy, wiernych, którzy każdego dnia spieszą z pomocą tym, którzy trafili do naszego kraju, ale także i tym którzy pozostali tam, gdzie toczy się wojna. Wysłaliśmy już kilka transportów z pomocą humanitarną. Tony żywności trafiają do tych, którzy są w potrzebie. Ale nie tylko żywność wysyłamy. Są to także środki chemiczne, jak również śpiwory, koce, wszystko, co jest potrzebne. Polska i Polacy jako chrześcijanie wypełniają swoje chrześcijańskie powołanie miłości z wielkim zaangażowaniem – zaznaczył ks. Tomasz Folga.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza o pokój

[ TEMATY ]

Ukraina

Toruń

diecezja toruńska

msza o pokój

parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu

Z inicjatywy duszpasterskiej parafii Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S. W. Frelichowskiego w Toruniu powstała inicjatywa „Msza o pokój”.

Więcej szczegółów bezpośrednio u ks. proboszcza Wojciecha Niedźwieckiego.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję