Reklama

Niedziela Świdnicka

Walczą o Ukrainę na kolanach

Modlitwa o pokój wybrzmiała w całej diecezji. W kilku kościołach odbyły się dedykowane jej nabożeństwa.

Niedziela świdnicka 11/2022, str. VI

[ TEMATY ]

nabożeństwa

modlitwa o pokój

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk w asyście diakonów adoruje Najświętszy Sakrament

Bp Marek Mendyk w asyście diakonów adoruje Najświętszy Sakrament

Tak było w świdnickiej katedrze, gdzie w niedzielę 27 lutego przewodniczył jej bp Marek Mendyk.

Nabożeństwo słowa w katedrze

– Odpowiadając na bolesną dla nas sytuację rozpoczęcia wojny Rosji przeciw suwerennemu krajowi, jakim jest Ukraina, i w duchu solidarności z narodem ukraińskim, gromadzimy się dzisiaj w naszej świdnickiej katedrze, aby prosić Boga o zakończenie wojny, aby cierpienie i śmierć nie dotykały ludzi. Wsłuchując się w słowo Boże oraz nauczanie Kościoła, będziemy błagać o wytrwanie w ufności dla wszystkich, którzy są w zasięgu działań wojennych, a także polecajmy przywódców państw, aby poprzez konkretne i wyraziste działania doprowadzili do rozwiązania konfliktu. Wiemy, że nasza modlitwa może wskazać drogi wyjścia w tych trudnych chwilach. Dlatego pełni ufności zwracajmy się do naszego Pana Jezusa Chrystusa, który jest naszym pokojem, który zburzył rozdzielający ludzi mur – wrogość, który ludzi dalekich czyni bliskimi – podkreślił biskup na początku modlitwy.

Nabożeństwo miało charakter medytacji słowa Bożego, by mogli w nim uczestniczyć nie tylko rzymscy katolicy. Fragmenty Pisma Świętego i dokumentów wyjętych z nauczania Kościoła dobrano w taki sposób, by odpowiadały tematyce modlitwy.

– W naszych czasach, kiedy nader ciężkie utrapienia i trudności spowodowane srożącą się lub zagrażającą wojną wciąż jeszcze dają się ludziom odczuwać, cała rodzina ludzka w procesie swego dojrzewania stanęła w obliczu najwyższego niebezpieczeństwa. Powoli w jedno zgromadzona, a także wszędzie bardziej świadoma swej jedności, nie zdoła ona dokonać dzieła, jakie przed nią stoi, a mianowicie – uczynić świat bardziej ludzkim dla wszystkich na całej kuli ziemskiej, jeżeli wszyscy w odnowieniu ducha nie zwrócą się ku prawdzie pokoju. Tu leży przyczyna, że nowina ewangeliczna, zawsze zgodna z wyższymi dążeniami i aspiracjami rodzaju ludzkiego, nabiera w naszych czasach nowego blasku, nazywając błogosławionymi sprawców pokoju” – czytała z konstytucji Gaudium et spes s. Monika Woźniak, prezentka.

Reklama

Drugi z odczytanych komentarzy zaczerpnięto natomiast z Orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju. Na koniec przewodniczący liturgii biskup odmówił modlitwę św. Franciszka z Asyżu.

Całonocna adoracja

Dzień wcześniej biskup odwiedził też parafię św. Mikołaja w Świerkach, gdzie akcję całonocnej adoracji zainicjowała wspólnota „Wojowników Maryi”. Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa litanijna czy różańcowa i Msza św. o północy wypełniły program, który zakończył się nad ranem uroczystym Te Deum.

Podobne spotkania odbyły się w parafii: Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju-Czermnej, Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, św. Jana Chrzciciela w Piekarach, św. Doroty w Radkowie, Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, św. Andrzeja Boboli w Świdnicy, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, Chrystusa Króla w Dzierżoniowie i św. Michała Archanioła w Wirach. Pozostałe parafie zaplanowały podobne nabożeństwa w innym terminie.

2022-03-08 13:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: ludzie Kościoła krytykują ograniczenia dot. udziału w nabożeństwach

[ TEMATY ]

Msza św.

Hiszpania

pandemia

nabożeństwa

Karol Porwich/Niedziela

W Hiszpanii nasila się krytyka ze strony hiszpańskich biskupów oraz stowarzyszenia Chrześcijańskich Adwokatów w związku z obowiązującymi w kraju restrykcjami sanitarnymi ograniczającymi udział wiernych w nabożeństwach.

W większości regionów w Mszach św. nie może uczestniczyć więcej niż 25 osób. Do środy publicznie skrytykowali utrzymywane pomimo spadku dynamiki zakażeń limity w dostępie do świątyń m.in. ordynariusze diecezji Burgos, Valladolid, Santander oraz Walencji.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję