Reklama

Aspekty

Przebłyski wiosny

Trwa zielonogórski Festiwal Życia i jak zawsze porusza ważne tematy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Festiwal Życia

Archiwum ks. Mariusza Dudki

Chcemy pokazać, że w przeżywaniu pewnych trudności można znaleźć również pewien przebłysk wiosny – mówi ks. Mariusz Dudka

Chcemy pokazać, że w przeżywaniu pewnych trudności można znaleźć również 
pewien przebłysk wiosny – mówi ks. Mariusz Dudka

Każdego roku był on organizowany 24 i 25 marca przy okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia, jednak w tym roku, jak mówi ks. Mariusz Dudka, jest on przeżywany w aurze jesienno-zimowej.

Akcent jesieni i zimy

Tegoroczny Festiwal Życia rozpoczął się 7 listopada. Tego dnia odbyła się kolejna odsłona akcji „Dobro podaj dalej – Transfuzja Miłości”, zorganizowanej przez zielonogórską Fraternię Franciszkańską „Effatha”. Tym razem chętni mogli podzielić się krwią w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Jędrzychów. W sumie, chcąc oddać krew, zarejestrowały się 122 osoby, z których 79 oddało krew. Krew chciało oddać 179 osób, w sumie udało się jej pozyskać 35,6 l, a krwiobus odwiedził 6 parafii. Tak wygląda podsumowanie akcji.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Życie to nie tylko wiosna i lato, ale to również jesień i zima”. Co się pod nim kryje? – Zazwyczaj kiedy pokazujemy Festiwal Życia, wiele mówimy o afirmacji, radości życia, mówimy o inwestycji w rodzinie, w dziedzinie prokreacyjnej, a także o początkach życia, o jego wiośnie. Chcemy jak najbardziej pokazać szczęśliwą i radosną rodzinę, bo to jest rzeczywista prawda o niej. Jednak nie możemy zapominać, że rodzina, czy też w ogóle szerzej – przeżywane życie, mają również swój akcent jesieni i zimy – mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodziny. – W tym roku festiwal chce pokazać także ten obszar – pewnego rodzaju trudności, starości, przemijania, choroby, cierpienia czy też wprost – śmierci.

Konferencje, wykłady, edukacja

Reklama

Tegoroczny Festiwal Życia przypadł w listopadzie i grudniu. Jak podkreśla ks. Dudka, nie jest to jednak smutny festiwal. – Chcemy pokazać, że w tej przestrzeni jesieni i zimy, czyli przeżywaniu pewnych trudności, można również znaleźć pewien przebłysk wiosny. To znaczy, że choroba, cierpienie, nie muszą być dla nas sytuacjami nie do przejścia, dlatego też powinniśmy być na nie przygotowani. Stąd warto w tym czasie otworzyć się, choćby w wolontariacie, na tych, którzy przeżywają w swym życiu jakieś choroby i cierpienie i zobaczyć wokół siebie ludzi potrzebujących. Drugi aspekt to edukacja. Tutaj otworzyliśmy się na dwie konferencje. Pierwsza z nich odbyła się 22 listopada w parafii Ducha Świętego i dotyczyła towarzyszenia osobom chorym i umierających w aspekcie psychicznym, medycznym i duchowym. Wykład wygłosił ks. Tomasz Duszczak – diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia. Drugi wykład zaplanowaliśmy na 4 grudnia również w auli w parafii Ducha Świętego. Marta Rużyłowicz-Szeremeta opowie o rozwoju psychoseksualnym dziecka. To okazja do tego, by zobaczyć, że pewne napięcia, które przeżywa rodzina, są w niektórych obszarach normą, ale trzeba też mieć wyczucie i oczy otwarte na to, co już normą nie jest – co trzeba chronić, ratować, korygować – mówi ks. Dudka.

Niełatwe tematy

Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu Życia jest propozycja dla młodzieży. – Chodzi o projekcję filmu w zielonogórskim Zespole Szkół Elektronicznych. Chcemy pokazać dorastającej młodzieży również ten element życia w aspekcie miłości, zauroczenia, kochania w ramach filmu „Biała jak mleko, czerwona jak krew”. To historia opisująca rozterki młodych ludzi, którzy przeżywają swoją miłość i zakochanie, jednak przez obraz tej sielanki przewija się choroba jednej z osób. To swego rodzaju refleksja nad tym, czy moja miłość i zauroczenie ustawiają się w poziomie tylko tego, co wygodne i miłe, czy tak w życiu mojej miłości małżeńskiej, rodzinnej, mogą pojawić się też perypetie, które mogą miłość jeszcze bardziej udoskonalić. Tegoroczny Festiwal pokazuje, że życie to nie tylko łatwe tematy, dlatego chcemy pokazać je także w tym drugim aspekcie – podsumowuje ks. Dudka.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieszpory za miasto

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję