Reklama

Aspekty

Przebłyski wiosny

Trwa zielonogórski Festiwal Życia i jak zawsze porusza ważne tematy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Festiwal Życia

Archiwum ks. Mariusza Dudki

Chcemy pokazać, że w przeżywaniu pewnych trudności można znaleźć również pewien przebłysk wiosny – mówi ks. Mariusz Dudka

Chcemy pokazać, że w przeżywaniu pewnych trudności można znaleźć również 
pewien przebłysk wiosny – mówi ks. Mariusz Dudka

Każdego roku był on organizowany 24 i 25 marca przy okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia, jednak w tym roku, jak mówi ks. Mariusz Dudka, jest on przeżywany w aurze jesienno-zimowej.

Akcent jesieni i zimy

Tegoroczny Festiwal Życia rozpoczął się 7 listopada. Tego dnia odbyła się kolejna odsłona akcji „Dobro podaj dalej – Transfuzja Miłości”, zorganizowanej przez zielonogórską Fraternię Franciszkańską „Effatha”. Tym razem chętni mogli podzielić się krwią w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Jędrzychów. W sumie, chcąc oddać krew, zarejestrowały się 122 osoby, z których 79 oddało krew. Krew chciało oddać 179 osób, w sumie udało się jej pozyskać 35,6 l, a krwiobus odwiedził 6 parafii. Tak wygląda podsumowanie akcji.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Życie to nie tylko wiosna i lato, ale to również jesień i zima”. Co się pod nim kryje? – Zazwyczaj kiedy pokazujemy Festiwal Życia, wiele mówimy o afirmacji, radości życia, mówimy o inwestycji w rodzinie, w dziedzinie prokreacyjnej, a także o początkach życia, o jego wiośnie. Chcemy jak najbardziej pokazać szczęśliwą i radosną rodzinę, bo to jest rzeczywista prawda o niej. Jednak nie możemy zapominać, że rodzina, czy też w ogóle szerzej – przeżywane życie, mają również swój akcent jesieni i zimy – mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodziny. – W tym roku festiwal chce pokazać także ten obszar – pewnego rodzaju trudności, starości, przemijania, choroby, cierpienia czy też wprost – śmierci.

Konferencje, wykłady, edukacja

Reklama

Tegoroczny Festiwal Życia przypadł w listopadzie i grudniu. Jak podkreśla ks. Dudka, nie jest to jednak smutny festiwal. – Chcemy pokazać, że w tej przestrzeni jesieni i zimy, czyli przeżywaniu pewnych trudności, można również znaleźć pewien przebłysk wiosny. To znaczy, że choroba, cierpienie, nie muszą być dla nas sytuacjami nie do przejścia, dlatego też powinniśmy być na nie przygotowani. Stąd warto w tym czasie otworzyć się, choćby w wolontariacie, na tych, którzy przeżywają w swym życiu jakieś choroby i cierpienie i zobaczyć wokół siebie ludzi potrzebujących. Drugi aspekt to edukacja. Tutaj otworzyliśmy się na dwie konferencje. Pierwsza z nich odbyła się 22 listopada w parafii Ducha Świętego i dotyczyła towarzyszenia osobom chorym i umierających w aspekcie psychicznym, medycznym i duchowym. Wykład wygłosił ks. Tomasz Duszczak – diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia. Drugi wykład zaplanowaliśmy na 4 grudnia również w auli w parafii Ducha Świętego. Marta Rużyłowicz-Szeremeta opowie o rozwoju psychoseksualnym dziecka. To okazja do tego, by zobaczyć, że pewne napięcia, które przeżywa rodzina, są w niektórych obszarach normą, ale trzeba też mieć wyczucie i oczy otwarte na to, co już normą nie jest – co trzeba chronić, ratować, korygować – mówi ks. Dudka.

Niełatwe tematy

Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu Życia jest propozycja dla młodzieży. – Chodzi o projekcję filmu w zielonogórskim Zespole Szkół Elektronicznych. Chcemy pokazać dorastającej młodzieży również ten element życia w aspekcie miłości, zauroczenia, kochania w ramach filmu „Biała jak mleko, czerwona jak krew”. To historia opisująca rozterki młodych ludzi, którzy przeżywają swoją miłość i zakochanie, jednak przez obraz tej sielanki przewija się choroba jednej z osób. To swego rodzaju refleksja nad tym, czy moja miłość i zauroczenie ustawiają się w poziomie tylko tego, co wygodne i miłe, czy tak w życiu mojej miłości małżeńskiej, rodzinnej, mogą pojawić się też perypetie, które mogą miłość jeszcze bardziej udoskonalić. Tegoroczny Festiwal pokazuje, że życie to nie tylko łatwe tematy, dlatego chcemy pokazać je także w tym drugim aspekcie – podsumowuje ks. Dudka.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych: bp Tadeusz Lityński poświęcił witraż bł. ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Zielona Góra

Porozumienia Sierpniowe

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński poświęcił witraż bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bp Tadeusz Lityński poświęcił witraż bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze 30 sierpnia odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. W czasie uroczystej Mszy św. bp Tadeusz Lityński poświęcił ufundowany przez parafian witraż bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność".

Posłuchaj homilii bp. Tadeusza Lityńskiego

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję