Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wychodzą do ludzi

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży regionu biłgorajskiego spotkali się w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Joanna Ferens

Takie spotkania są impulsem i motywacją do nowych działań

Takie spotkania są impulsem i motywacją do nowych działań

W spotkaniu uczestniczył asystent diecezjalny oraz władze diecezjalne stowarzyszenia.

Odkryć siebie na nowo

O celach i założeniach spotkania informował ks. Krystian Bordzań, rejonowy moderator KSM w Biłgoraju. – Po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią udało nam się spotkać w szerszym gronie działaczy i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To okazja, by odkryć siebie na nowo, by poznać tych, którzy do wspólnoty dołączyli, by podjąć temat nowych inicjatyw czy zaangażować członków KSM-u w inicjatywy o zasięgu wykraczającym poza nasze parafie. Tych wszystkich spraw jest wiele. To wszystko służy także wzajemnej integracji i pokazaniu na zewnątrz, że jest nas bardzo dużo – tłumaczył.

Impuls i motywacja

– Takie spotkania są dla nas impulsem i motywacją do nowych działań – przyznała Oliwia Stelmach, członek Zarządu Diecezjalnego KSM. – Chcemy się wzajemnie inspirować, wspierać i brać od siebie dobre przykłady, by służyć Bogu i ojczyźnie. Stąd takie spotkania w regionach naszej diecezji. To w Biłgoraju rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i przedstawienia poszczególnych grup. Oczywiście w ciągu roku każda grupa działająca w naszej diecezji ma swoje spotkania formacyjne i podejmuje konkretne działania. Warto więc raz na jakiś czas spotkać się, pochwalić i powymieniać doświadczenia. KSM wychodzi do ludzi i chce nieść pomoc. Młodzi ludzie wspólnie angażują się w akcje o zasięgu diecezjalnym czy regionalnym, ale podejmują też działania w swoich parafiach. Są to ogólnopolskie festiwale czy dni kultury katolickiej, ale także kino pod gołym niebem, festyny i pikniki parafialne czy działania charytatywne. W tych wszystkich działaniach jesteśmy obecni – wyjaśniła Oliwia.

Reklama

W ramach spotkania odbyła się prezentacja poszczególnych grup KSM z różnych parafii oraz dyskusja o zbliżających się działaniach i nadchodzących akcjach. Ponadto członkowie stowarzyszenia wzięli udział w Mszy św., nabożeństwie różańcowym i papieskim koncercie Magdy Steczkowskiej.

Uwzględnia potrzeby młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest ogólnopolską organizacją skupiającą młodych ludzi w wieku 14-30 lat. W swoich ideach, zadaniach i sposobach działania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących przed II wojną światową częścią Akcji Katolickiej, uwzględniając potrzeby obecnej katolickiej młodzieży polskiej. Godłem KSM-u jest stylizowany znak łączący symbolikę orła i krzyża na żółtym tle. KSM ma również swoje zawołanie i hymn. Patronami stowarzyszenia są św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć Bogu i Ojczyźnie gotów

Jutro przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, obok Matki Najświętszej i św. Stanisława Kostki – współpatronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) – a tym samym święto jednej z większych katolickich organizacji młodzieżowych. To dobra okazja, by przyjrzeć się KSM-owi w diecezji sandomierskiej

Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów! – to hasło w myśl którego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży chce kształtować swoich członków na dojrzałych chrześcijan. Do realizacji tego celu przyczyniają się cotygodniowe spotkania formacyjne w parafii oraz formacja ponadparafialna i diecezjalna, poprzez różnego typu szkolenia i zjazdy. KSM realizuje misję Kościoła, stąd program formacyjny Kościoła niejako automatycznie staje się programem formacyjnym KSM.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję