Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodość jest twórcza

W Światowy Dzień Młodzieży na Ostrowie Tumskim ludzie młodzi z terenu archidiecezji wrocławskiej spotkali się na wspólnym świętowaniu.

Niedziela wrocławska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Młodzieży

Ostrów Tumski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Młodzież miała do wykonania konkretne zadanie

Młodzież miała do wykonania konkretne zadanie

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata została ustanowiona Dniem Młodzieży przez papieża Franciszka. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

Dzień wcześniej rozpoczął się Parlament Młodych, podczas którego podejmowano działania synodalne, a wnioski z tego spotkania zostaną skierowane do sekretariatu synodu. Warto zaznaczyć, że Parlament Młodych został utworzony, aby wsłuchiwać się w głos ludzi młodych. W jego skład wchodzi młodzież z archidiecezji wrocławskiej zaangażowana w różne wspólnoty przy parafiach i duszpasterstwach. Tego dnia Eucharystię odprawił bp Jacek Kiciński. W homilii ojciec biskup podkreślił znaczenie spotkania i słuchania w tworzeniu wielkich dzieł Bożych.

Niedzielne Spotkanie Młodych rozpoczęło się w salach wykładowych Papieskiego Wydziału Teologicznego. Odbywał się tam tzw. Twórczy ferment. – Jest to spotkanie, w którym młodzi przechodzą do 7 stacji i wykonują 7 zadań, a przy tym spotykają się ze sobą, z Bogiem i czymś wyjątkowym i zaskakującym – tłumaczyła Adrianna Kwiatkowska z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Na początku homilii abp Józef Kupny wyraził radość ze spotkania. W dalszej części metropolita wrocławski odniósł się do słów Jezusa: „Królestwo moje nie jest z tego świata”. – Chrystus nie odcina się od świata. On pokazuje tylko, że Jego królestwo nie jest ludzkie i zniszczalne. W Ewangelii określenie „ten świat” jest pewnym stylem życia, postępowania, a nie określeniem terenu. Ten świat posługuje się innymi zasadami i posiada inne metody, niż poleca Bóg. [...] Nie chodzi o to, aby się odcinać od tego świata, w którym żyjemy. Jezus chce powiedzieć, że Jego sposób sprawowania władzy nie miesza się z tym, co dzieje się w tym świecie – podkreślił hierarcha.

Jezus pokazuje swoją władzę jako inną niż ta, którą reprezentuje Piłat czy też inny władcy. – Jezus mówi o sobie, że jest świadkiem prawdy. Jest to ktoś, ukazujący prawdę samym sobą. W nim nie ma rozdwojenia – w Kościele jestem inny, w domu czy na wakacjach inny, a kiedy na mnie patrzą, przybieram inną postawę. To już nie jest rozdwojenie, ale rozdarcie na wiele kawałków. Tacy ludzie są takimi, jakimi chcą, aby ich inni widzieli, udają, grają, oszukują, okłamują, manipulują – przestrzegał abp Kupny dodając: – Jezus nie udawał, był sobą.

Reklama

W dalszej części arcybiskup zapytał młodych, czy lubią być okłamywani, wciągani w różne rozgrywki, układy. – Pewnie każdy z nas kogoś takiego nazwałby manipulatorem, ale musimy zadać sobie pytanie: Jakimi my jesteśmy? – pytał hierarcha, dodając: – Przychodzimy tutaj, aby sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Nie zabrakło także odniesienia do zbliżającej się beatyfikacji s. Marii Paschalis Jahn i dziewięciu towarzyszek. Arcybiskup Kupny zachęcił także do obejrzenia wystawy poświęconej siostrom męczenniczkom. – Te elżbietanki są przykładem odwrotnej postawy niż Żydzi z Ewangelii. One były gotowe oddać życie za to, co było dla nich ważne i cenne. Tak wygląda ten świat. Są w nim ludzie autentyczni, wierni swoim wartościom i ci, co dla władzy, pozycji, stanowiska i pieniędzy będą zapierać się i zdradzać nawet największe świętości – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie homilii abp Józef Kupny zachęcił do wierności Chrystusowi. – To w naszym sercu dokonujemy wyboru, kto jest naszym królem, wybieramy, co jest święte i czego nie zdradzimy. Wierzę, że macie takie wartości, dlatego módlmy się o siłę, byśmy do końca pozostali wierni Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata.

Po Mszy św. odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 listopada: Obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach

2022-11-17 15:12

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, czyli w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w Kościele powszechnym organizowane są Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. W tę tzw. Niedzielę Młodych w całej Polsce odbywają się spotkania, konferencje, koncerty i wydarzenia kulturalne. Punktem kulminacyjnym jest zawsze Msza święta. Na ŚDM w Lizbonie zapisało się już około 8 tys. młodych.

Do spotkania z Papieżem i wspólnotą żywego Kościoła w Lizbonie w 2023 roku pozostało już niespełna 9 miesięcy. W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata organizowane są co roku Światowe Dni Młodzieży na poziomie diecezjalnym. To czas na wspólną modlitwę, spowiedź, integrację. Organizowane są konferencje, ale to też czas wspólnego świętowania – poszczególne diecezje organizują w najbliższy weekend wiele koncertów i innych imprez kulturalnych dla młodych.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję