Reklama

Niedziela w Warszawie

Młodzi chcą konkretu

O tym, jak przyciągnąć młodzież do Jezusa, czym był Synod Młodych i do kogo adresowana jest Szkoła Lidera, z ks. Michałem Dziedzicem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

Synod Młodych

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Michał Dziedzic

Ks. Michał Dziedzic

Łukasz Krzysztofka: W diecezji warszawsko-praskiej właśnie dobiegł końca Synod Młodych. Jaki to był czas dla Kościoła po prawej stronie Wisły?

Ks. Michał Dziedzic: Synod wyznaczał pewne kierunki. Był możliwością usłyszenia ludzi młodych i duszpasterzy, którzy są w parafiach, spotkania się z problematyką duszpasterstwa młodzieży i podjęcia różnych strategii, które mogą z tego wynikać. Myślę, że to było głównym zadaniem synodu, które zostało spełnione. Ale dla niektórych synod był też czasem tak naprawdę nic niewnoszącym. Bo do samego jego zakończenia, spotykałem się z pytaniami: A to ten synod jeszcze trwa? Albo: A jaki synod? Ta sytuacja więc też coś mówi. Ale synod jest od tego, żeby słuchać, przyglądać się pewnej rzeczywistości. Kiedy zaczynaliśmy, obraliśmy sobie kilka celów.

I wszystkie udało się zrealizować?

Generalnie tak. Chociażby refleksję nad stanem duszpasterstwa młodych w diecezji, formację liderów świeckich duszpasterstwa młodych i wsparcie osób zajmujących się duszpasterstwem młodych, zapoznanie się z obrazem Kościoła diecezjalnego w oczach młodych diecezji, wspólne poszukiwanie nowych propozycji duszpasterskich dla młodych. Wszystkie cele znajdują się na stronie www.florianska3.pl.

Który z tych celów, zdaniem Księdza, był najistotniejszy?

To, że powstała konkretna struktura duszpasterstwa młodzieży, której wcześniej nie było – czyli kto i za co odpowiada w diecezji. To znaczy, jak funkcjonuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży i Duszpasterz Młodzieży w jednej osobie, czym ma się zająć, na co zwracać uwagę. Powstały rejony duszpasterstwa młodzieży. Diecezja została podzielona w czasie synodu na 9 rejonów – to połączone ze sobą dekanaty. Owocem synodu jest także zawiązująca się już Rada Duszpasterstwa Młodzieży. Składa się z poszczególnych duszpasterzy harcerzy, służby liturgicznej, jest duszpasterz akademicki, księża rejonowi w diecezji, ale także przedstawiciele młodych z diecezji oraz wspólnot diecezjalnych.

Reklama

Jakie były główne etapy synodu?

Pierwsza sesja odbyła się we wrześniu 2019 r. Zgromadziła ponad 200 osób w naszym seminarium. Później było przesłanie ankiet do parafii. Tych ankiet zostało wypełnionych ponad tysiąc sto. Największa liczba osób wypełniających ankiety to młodzi w wieku 15-18 lat, a drugą grupą 18-22. Ale zdarzali się młodsi, a także starsi.

Co zawierały te ankiety?

Na początku były formą sprawdzenia, z kim rozmawiamy. Były anonimowe, ale dotyczyły tego, z jakiej parafii młodzi pochodzą, ile mają lat, czy jest to parafia miejska, wiejska czy są ludźmi wierzącymi, czy też nie. Muszę powiedzieć, że około sto osób zadeklarowało się jako niewierzące.

Z czego to wynikało?

Myślę, że zostały w sposób mądry zachęcone do tego, by wypełnić ankietę np. na lekcjach religii, za co chcę bardzo podziękować katechetom. Tam też było pytanie o ich religijność, jak praktykują swoją wiarę. To pokazało kto do nas mówi, jakie mają problemy. Pytaliśmy się o wszystko, w czym młodzi mogli się wypowiedzieć. Ich odpowiedzi rzeczywiście są mobilizację dla nas, ponieważ wskazują nam, duszpasterzom, co jest u nas słabe, a co mocne.

Co było później?

Odbywały się prace w zespołach synodalnych, które otrzymywały odpowiednie zadania. Wnioski ich członkowie mieli przysyłać do Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Zbieraliśmy to i dyskutowaliśmy na przedstawione tematy. Również zespoły rejonowe i parafialne pracowały nad ankietami.

Jakie kwestie poruszała młodzież?

Z ankiet wynikało, że młodzi chcą słuchać, ale tych treści, które rzeczywiście do nich trafiają. Ważny jest więc język, z którym trzeba dotrzeć do młodego człowieka. To stanowi zawsze jakiś problem, bo sposób bycia pokolenia młodych zmienia się praktycznie co 4-5 lat: ich język, zainteresowanie, pewna subkultura, moda. To też ma wpływ na nasze przebicie się przez tę kulturę do młodego człowieka. Usłyszeliśmy wiele rad związanych z sakramentem bierzmowania. Temu poświęciliśmy dużo siły i uwagi. Zaowocowało to pewnymi zmianami w diecezji.

Reklama

Ale przyszedł czas pandemii…

Tak i dużo rzeczy się porozbijało. Działaliśmy on-line, ale ciężko było utrzymać pełną dyscyplinę pracy. Zorganizowaliśmy także Szkołę Lidera. Na początku miała ona miejsce w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Floriańskiej, ale także w parafiach.

Czym jest Szkoła Lidera?

To spotkania, które przede wszystkim mają zaangażować młodych ludzi, wychwycić tych, którzy chcą coś zrobić. Celem jest też uczenie ich umiejętności wzmacniania się do tego, aby nie bali się pracy z młodymi sobie podobnymi, w grupach przy parafii, danie narzędzi do współpracy z księżmi. Chodzi o to, aby wiedzieli, jak mogą pomóc, jak pisać projekty, jak samemu zadbać o siebie, żeby można było rozłożyć dobrze siły na swoje codzienne obowiązki, bycie w domu i pomoc w parafii czy w duszpasterstwie.

Jak dzisiaj przekonująco mówić o Jezusie młodemu człowiekowi?

Trzeba z młodymi być, czyli poświęcić im czas i dać im treść. Oni chcą słyszeć konkrety. Nie bać się ich słuchać. Jeśli coś nie wychodzi, zapytać się o ich potrzeby. Bardzo ważne jest, aby samemu żyć wiarą, walczyć o Jezusa i też starać się ile tylko możemy oddawać Bogu pole do działania. Bo jeżeli nie będzie naszej autentycznej relacji z Bogiem, młodzież to wyczuje. Istotne jest także inwestowanie w młodego człowieka, czyli poświęcenie nie tylko czasu, ale nieraz rzeczy materialnych, jak pieniądze. Trzeba stworzyć salki, miejsca spotkań, środowisko przyjazne do współpracy z młodym człowiekiem. Zadaniem jest również, aby pokazać im, czym jest eklezjalność wspólnot, na czym polega wspólnotowość i funkcjonowanie w jednym Kościele. Ważne, aby młodzi czuli wspólnotę, nie tracąc przy tym tożsamości i autonomiczności.

Ks. Michał Dziedzic Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Warszawsko-Praskiej i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół – tu jestem!

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Synod Młodych

Jakub Grzybek

Tamara Murzyńska

Tamara Murzyńska

Synod Młodych zbliża się wielkimi krokami. Młodzież spotka się w dniach 18-20 listopada, a myśl przewodnia, która będzie im towarzyszyć, brzmi: „Kościół – tu jestem!”. – Efektem naszej pracy ma być list młodych do młodych i młodych do księży – mówi Tamara Murzyńska.

Katarzyna Krawcewicz: W drugiej połowie listopada w naszej diecezji odbędzie się Synod Młodych. Po co go organizujecie?

Tamara Murzyńska: Najbardziej chcielibyśmy, żeby młodzi wypowiedzieli się z jednej strony na temat tego, co ich boli w Kościele, a z drugiej – co w Kościele kochają. Chcemy usłyszeć ich głos, żeby spróbować wcielić to w życie. Do udziału zapraszamy po dwie osoby z każdego dekanatu naszej diecezji. Ale tak naprawdę, jeśli ktoś jest chętny, na pewno znajdzie się dla niego miejsce, bo dla nas jest ważne, żeby jak najwięcej osób się wypowiedziało w tych ważnych tematach.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - na Francję Polska w podobnym składzie co na Meksyk

2022-12-04 14:51

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska w meczu z Francją w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze wystąpi niemal w takim samym składzie, co w fazie grupowej z Meksykiem. Jedyną zmianą jest obecność Przemysława Frankowskiego w miejsce Nicoli Zalewskiego. Początek spotkania o godzinie 16.00.

Robert Lewandowski wystąpi po raz 138. w reprezentacji, a po raz 103. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka będzie to 98. mecz w kadrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję