Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Odpustowa gęsina

Corocznie w Zagórzycach miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich wraz z sołtysem i druhami Ochotniczej Straży Pożarnej organizują uroczystość pod znaną w powiecie łobeskim nazwą Gęsina Świętego Marcina.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2021, str. III

[ TEMATY ]

św. Marcin

odpust św. Marcina

Archiwum prywatne

Obraz świętego zawsze umieszczany był na wschodniej ścianie kościołów

Obraz świętego zawsze umieszczany był na wschodniej ścianie kościołów

Nazwa obchodów i ich charakter jest nieprzypadkowy, a związany ściśle z patronem miejscowego kościoła – św. Marcinem biskupem z Tours.

W latach 1844-45 w Saagen (Zagórzyce) powstał niewielki kościół neoromański o charakterze ewangelickim, który aż do końca II wojny światowej pozostawał w rękach niemieckich. Ludność polska, przybywająca na te ziemie już w pierwszych powojennych miesiącach, od wieków wyznawała katolicyzm. Stąd już 11 listopada 1945 r. uroczyście poświęcono miejscowy kościół w obrządku rzymskokatolickim, a jego patronem stał się św. Marcin.

O św. Marcinie słów kilka

Przypomnijmy w tym miejscu, kim był św. Marcin. To rycerz, który wg najbardziej znanej legendy, żył w IV wieku w Panonii, na terenie dzisiejszych Wegier. Najbardziej znany jest wizerunek rycerza na koniu, wspomagającego klęczącego przed nim żebraka. Wobec nędzy napotkanego, św. Marcin miał odciąć mieczem połowę swego płaszcza i razem z sakiewką pieniędzy przekazał ciepłe okrycie nieszczęśnikowi. Ów biedak miał wówczas przemienić się w postać Jezusa Chrystusa, co skłoniło Marcina do przejścia w stan duchowny. I tak około 371 r. św. Marcin został wybrany biskupem Tours. Uważał jednak, iż nie jest godzien tak zaszczytnego tytułu, dlatego ukrył się przed posłańcami w komórce z drobiem. Jednak jego obecność zdradziło gęgające ptactwo i szczęśliwa nowina została mu przekazana. Stąd atrybutem świętego stała się świętomarcińska gęś.

Geneza Gęsiny

Reklama

Pierwszą Gęsinę zorganizowano jeszcze w 2013 r., właśnie w ramach odpustu na św. Marcina. Nabożeństwo odprawił wówczas ks. Jerzy Tyrpa.

Ponieważ uroczystości odbywają się 11 listopada, mają podniosły i patriotyczny charakter. Po wejściu do świetlicy OSP wszyscy uczestnicy obchodów wykonują hymn państwowy i znane każdemu Polakowi narodowe pieśni patriotyczne. W dalszej części uroczystości zaproszeni goście mogą uczestniczyć we wspaniałej biesiadzie, czyli w uczcie kulinarnej okraszonej śpiewaniem pieśni ludowych i występami zespołu folklorystycznego (rekrutującego się z członkiń miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich) przedstawiającego co roku inny obrzęd ludowy (opowieść o św. Marcinie, rwanie pierza, oczepiny, kiszenie kapusty, czy pieczenie chleba).

– Najpierw taki obrzęd przedstawiamy na Gęsinie, a później to samo inscenizujemy na Babie Wielkanocnej – wyjaśnia sołtys Anna Wiśniewska. Gęsina szybko zdobyła sobie wyjątkowe uznanie, gdyż corocznie na uroczystości odpustowe do Zagórzyc licznie zjeżdżają znamienici goście. Wśród nich wymienić należy władze starostwa powiatowego i gminy Łobez, radnych wspomnianych organów, członkinie zaprzyjaźnionych kół gospodyń wiejskich (np. z Zajezierza) a także mieszkańców Zagórzyc i sąsiadujących wsi. Szczególną wagę dla organizatorów mają duchowni celebrujący nabożeństwo odpustowe, w tym ks. proboszcz parafii Zajezierze – Stanisław Rosół, a także zaprzyjaźniony ze środowiskiem zagórzyckim – ks. Paweł Górzyński. W tym roku na zaproszenie ks. proboszcza Stanisława, Sumie odpustowej przewodniczył ks. Tomasz Szugalski, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stulecie niepodległości ze świętym Marcinem

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

odpust św. Marcina

Kotla

Mateusz Kempa

Uroczysta Msza św. w kościele w Kotli

Uroczysta Msza św. w kościele w Kotli

W historyczny dzień w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy uroczystość odpustową ku czci patrona naszej parafii świętego Marcina.

Msze św. poprzedziła krótka projekcja filmowa na temat historii Polski oraz biografia świętego Marcina. Następnie o godzinie 12. odezwały się dzwony naszej wieży, które nadały ton do odśpiewania Hymnu Narodowego. Mszy przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Tadeusz Zgórski pracujący w parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Przed Kościołem były rozdawane flagi państwowe. Po Komunii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówiona została litania do św. Marcina i wyruszyła procesja eucharystyczna wokół świątyni. Na zakończenie uroczystości proboszcz obdarował rogalikami przedstawicieli władz i stowarzyszeń, a także wszystkich uczestników sumy odpustowej. Rogaliki upiekły panie z sołectw: Chociemyśl, Moszowice i Kotla w liczbie ponad jednego tysiąca. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Boże coś Polskę.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję