Reklama

Niedziela Świdnicka

Dwie świątynie

Na szóstą rocznicę poświęcenia kościoła w Mrowinach proboszcz parafii ks. Paweł Szajner zaprosił z okolicznościowym słowem bp. seniora Ignacego Deca.

Niedziela świdnicka 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Msza św.

rocznica poświęcenia

Ks. Grzegorz Umiński

Na rocznicową Eucharystię przybyli także parafianie z sąsiednich wiosek

Na rocznicową Eucharystię przybyli także parafianie z sąsiednich wiosek

W homiletycznych rozważaniach bp Dec skupił się na temacie świątyni. Wspominał wydarzenie sprzed sześciu lat, kiedy to miejscowy kościół został poświęcony na większą chwałę Bogu i na pożytek ludzi.

Świątynia jerozolimska

Nawiązując do odczytanego słowa Bożego biskup senior przypomniał historię budowy świątyni jerozolimskiej, którą wzniósł w X wieku przed Chrystusem król Salomon. – Świątynia była zwornikiem i centrum życia całego narodu izraelskiego przez ponad dziesięć wieków. To do niej corocznie każdy Izraelita pielgrzymował, aby dziękować Bogu za wybawienie z niewoli egipskiej. Świątynia na przestrzeni wieków niszczona, zawsze była odbudowywana i pilnowano, żeby była najświętszym miejscem, nie tylko w Jerozolimie, ale i w całym państwie izraelskim. To właśnie w tej świątyni 40 dni po narodzeniu ofiarowano Jezusa. W tej samej świątyni także znaleziono dwunastoletniego Jezusa, który prowadził dialog z ówczesnymi znawcami Pisma Świętego – przypominał homileta, dodając, że w 70. roku po narodzeniu Chrystusa świątynia została zniszczona, w wyniku najazdu wodza rzymskiego Tytusa.

Świątynia Boża

Biskup wspominał także o powstałej w IV wieku papieskiej bazylice na Lateranie, która jest najważniejszym kościołem na świecie, z uwagi na to, że jest to katedra biskupa Rzymu. Jednak świątynia, to nie tylko budowla materialna, bo także każdy ochrzczony jest Bożą świątynią dla Ducha Świętego.

Reklama

– Dziękujmy Bogu, że w Polsce świątynie się jeszcze buduje. Jeszcze nie mam takich przypadków, że się świątynie zamyka, ale może być różnie. Dlatego, moi drodzy, pilnujmy naszych świątyń i dbajmy o nie. Przychodźmy i nawiedzajmy nasze świątynie. Tak się czasami martwimy, czy wszyscy wrócą do kościoła po pandemii. Dbajmy zarówno o te świątynie materialne, jak i o świątynie naszego ciała. Niech Bóg będzie obecny w naszych sercach i naszych świątyniach – zachęcał bp Dec.

Kartka z historii

Przypomnijmy, że parafia Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach została erygowana 21 grudnia 2008 r. W jej skład weszły cztery miejscowości. Jej pierwszym proboszczem został ks. kan. Paweł Szajner. Do czasu budowy nowej świątyni rolę kościoła parafialnego pełniła mała cmentarna kaplica. W 2011 r. rozpoczęto budowę kościoła, a rok później wmurowano kamień węgielny. Przez kilka lat w budowę sakralnego obiektu zaangażowani byli mieszkańcy Mrowin, Krukowa, Łażan i Zastruża. Z własnej woli chętnie przychodzili na plac budowy. Mimo że były osoby, które twierdziły, że nie ma sensu budować w Mrowinach kościoła, to dzięki zaangażowaniu tych, którzy utożsamiali się ze wspólnotą parafialną i dzięki ich ofiarności świątynia powstała. Dzięki życzliwości sióstr elżbietanek parafia otrzymała sprzęty liturgiczne ze zlikwidowanej kaplicy szpitalnej w Świdnicy. Cztery lata później uroczystego poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Ignacy Dec, była to niedziela 15 listopada 2015 r.

2021-11-23 07:24

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Umiejmy być wdzięczni za łaskę bycia Kościołem i w Kościele

– Umiejmy być wdzięczni Bogu za łaskę bycia w Kościele oraz bycia Kościołem Jezusa Chrystusa – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 29 października w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Sumie pontyfikalnej z okazji 95. rocznicy utworzenia diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia świątyni.

Na początku Liturgii pasterz zwrócił się do wiernych, przypominając, że Kościół „rodzi się wciąż na nowo z otwartego Serca Zbawiciela”. – Kościół więc nie należy do nas samych, lecz jest własnością Pana nabytą drogocenną Krwią Chrystusa jako niepokalanego Baranka, a my w nim mamy swoje własne miejsce i swoje imiona – zaznaczył abp Depo. Podkreślił również, „że w Eucharystii jest obecny pośród nas cały Chrystus, a nie tylko jakaś Jego część”. – To On nas w Duchu Świętym zwołał, to On do nas przemawia w swoim słowie, to On nam daje siebie samego w Komunii św. w Ciele i Krwi, dlatego w Eucharystii jest zawsze cały Kościół – Chrystus i Jego członki – stwierdził abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję