Reklama

Niedziela Świdnicka

Jubileusze proboszcza z Jaźwiny

Ponad rok po 50. rocznicy święceń ks. prał. Stanisława Kucharskiego wspólnota parafialna zaprosiła biskupa, by razem z nim świętować trzy ważne daty.

Niedziela świdnicka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Ks. Przemysław Pojasek

Bp Mendyk obiecał, że ks. prał. Kucharski zostanie w parafii tak długo, jak będzie mu pozwalało zdrowie i jak długo będzie tego chciał

Bp Mendyk obiecał, że ks. prał. Kucharski zostanie w parafii tak długo, jak
będzie mu pozwalało zdrowie i jak długo będzie tego chciał

Pierwszą z nich jest wspomniany złoty jubileusz święceń, którego obchody zostały przesunięte w czasie ze względu na trwającą pandemię. Parafialna rodzina znalazła jednak także dwie inne okazje do uczczenia swojego proboszcza.

Pójdzie, ale…

To 75. urodziny i prawie 40. rocznica przybycia do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Bp Marek Mendyk chętnie odpowiedział na zaproszenie parafian, ponieważ dobrze pamiętał jaźwińskiego proboszcza z czasów młodości.

– Dziękuję za jego piękną postawę i kapłańskie życie. Budowaliśmy się ponad 30 lat temu, gdy przyjeżdżaliśmy do Jaźwiny przy różnych okazjach: spowiedzi, odpustów, spotkań grup duszpasterskich. Pamiętam, że zawsze podziwialiśmy tutejszą scholę, zespół, który nas w Dzierżoniowie zawstydzał, ale i motywował do bardziej wytężonej pracy. Wszyscy chcieli ich słuchać, zwłaszcza gdy organizowali koncerty u św. Jerzego, czy u Matki Kościoła. Z Jaźwiny miałem też wielu uczniów, którzy zawsze przyznawali się do ks. Stanisława, nazywając go nierzadko ks. Stasiem. To pokazywało familiarność, rodzinność tego środowiska. Nie jest tajemnicą, że miał wielokrotne propozycje, najpierw od kard. Henryka Gulbinowicza, a potem od świdnickiego biskupa, żeby zmienić parafię i pójść dalej, wyżej. Za każdym razem mówił, że pójdzie, ale ze swoją parafią. Nie chciał zostawić swoich, nawet gdy zaproponowałem mu funkcję ojca duchownego w naszym seminarium – zdradził biskup świdnicki.

Jak pozwoli zdrowie

Reklama

Biskup zauważył też, że choć otwartość, życzliwość i chęć do pracy proboszcza nie gasną, widzi, jak wiele się zmieniło przez te prawie 40 lat posługi. – Obok radości pewnie pojawiają się i smutki. Było dużo młodzieży, dzieci, wspaniałych młodych małżeństw, a gdzie są one teraz? I tak już w naszym kapłańskim życiu jest, że cieszymy się z radosnymi, smucimy z płaczącymi. Chcemy być z wami. Idąc za Jezusem musimy pamiętać, że nie ma innej drogi jak ta, którą On przeszedł. Po Niedzieli Palmowej przychodzi Wielki Piątek, krzyż, Golgota, ale i Niedziela Zmartwychwstania – dodał bp Mendyk, składając gratulacje jubilatowi.

Lot samolotem

Życzenia w czasie Mszy św. 14 listopada złożyli także przedstawiciele wiernych. – Mamy wrażenie, że ksiądz proboszcz przyszedł do nas w czasach prehistorycznych i zostanie u nas do końca świata. W 2004 r. w Warszawie odebrał tytuł jednego z dwunastu proboszczów roku. W szranki o to wyróżnienie stanęło ponad 600 księży z całej Polski, zauważyła Alina Kuźniecowska zapowiadając kolejne osoby składające życzenia. Przypomniała też, że kilka miesięcy temu, gdy we własnym gronie świętowali 50 lecie kapłaństwa proboszcza, w darze od Jarosława Tyńca, wójta gminy, otrzymał lot samolotem. Widok Jaźwiny z góry tak mu się spodobał, że nawet niesprzyjające warunki pogodowe tego nie zmieniły.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz wśród Rodaków

Niedziela rzeszowska 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Antoni Kroczek

W domu rodzinnym w Rozchorzu okrągłym wszystko się zaczęło

W domu rodzinnym w Rozchorzu okrągłym wszystko się zaczęło

Biskup Edward Białogłowski świętował złoty jubileusz kapłaństwa w swojej rodzinnej parafii.

W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym bp Edward Białogłowski przewodniczył 16 lipca uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia swojego kapłaństwa oraz 38-lecia proboszczowskiej posługi ks. Józefa Misztala w miejscowej parafii. Eucharystię koncelebrowali: ks. Józef Misztal, ks. Jan Szczupak, ks. Stanisław Słowik, ks. Jerzy Kurcek, ks. Józef Galant i ks. Marek Winiarski. W homilii ks. Stanisław Słowik powiedział: – Trzymając w ręku obrazek jubileuszowy z Matką Bożą Szkaplerzną, patrzymy na Jej oblicze wszyscy – szczególne wejrzenie biskupa dziękującego za 50 lat kapłaństwa i księdza proboszcza, który na to oblicze spogląda z Wami już od 1984 r.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję