Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Za wybitne zasługi

Czesław Ryszka został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość odbyła się podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. – Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez lata swojego życia działali dla Rzeczypospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi w bardzo różnych dziedzinach. Można śmiało powiedzieć, że ci, którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

– Od działalności duchowej, służenia drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą, poprzez obronę podstawowych wartości – praw człowieka, walkę o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Poprzez budowanie zrębów ważnych instytucji odrodzonego państwa polskiego, bo tak je nazywam po 1989 r. Poprzez budowanie polskiej kultury w sposób niezłomny, trwały, stały – wskazywał prezydent Duda.

Czesław Ryszka został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w podejmowanej dla kraju działalności państwowej i publicznej, za osiągnięcia w pracy literackiej i publicystycznej. Czesław Ryszka związany jest z Czeladzią. Był posłem RP III i senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji. Urodził się w Lędzinach-Goławcu. Ukończył studia na wydziałach: teologicznym (1973 r.) i humanistycznym (1974 r.) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1974-76 pracował w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną KUL. W latach 1976-82 był redaktorem Gościa Niedzielnego w Katowicach. W okresie 1983-93 kierował działem religijnym katowickiego tygodnika Katolik. W latach 1993 – 2013 pracował jako redaktor w Niedzieli. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt książek o tematyce społeczno-religijnej, część została przetłumaczona i ukazała się za granicą. Wydał 6 książek poświęconych sprawom papieskim, m.in. monografię Jan Paweł II Wielki. Jest autorem trylogii jasnogórskiej: Przeor Kordecki, Opowieść jasnogórska, Blizny. Swojej pracy parlamentarnej poświęcił książki: Prosto z Sejmu, Prosto i jasno z Senatu i Widziane z Senatu.

Reklama

W ostatnim czasie wydał książkę Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego. Otrzymał także wyróżnienie za publikację Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny wydaną przez Białego Kruka. Od Stowarzyszenia Wydawców Katolickich otrzymał dotychczas 4 nagrody: w 1999 r. za książkę Papież końca czasów, w 2016 r. Mały Feniks za całokształt twórczości, w 2020 r. Feniks publicystyczny za książkę Kto z Bogiem, a kto z diabłem (Biały Kruk) oraz obecnie, w 2021 r. wyróżnienie za książkę Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny.

– Jest mi niezmiernie miło przyjąć od Prezydenta RP tak zaszczytne odznaczenie. Wiem, że wielu bardziej ode mnie zasłużyło na to odznaczenie. Ale Pan Prezydent wręczając mi Krzyż Komandorski powiedział: „Niewielu jest takich ludzi jak Pan”. To zobowiązujące. Tak to rozumiem – powiedział Czesław Ryszka.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaszczytne wyróżnienie

Niedziela sosnowiecka 41/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Czesław Ryszka

Archiwum organizatorów

Czesław Ryszka podczas wręczenia wyróżnienia

Czesław Ryszka podczas wręczenia wyróżnienia

Czesław Ryszka otrzymał zaszczytne wyróżnienie za książkę Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny wydaną przez Białego Kruka.

Znany pisarz katolicki, autor wielu znakomitych książek Czesław Ryszka pochodzi z Lędzin, a mieszka w Czeladzi. Był posłem na Sejm RP III kadencji i senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji. Wyróżnienie przyznano podczas tegorocznych Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Targi te w wyjątkowy sposób i na trwałe wpisały się nie tylko w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy, ale także w życie kulturalne naszego kraju. Od wielu lat przyciągają miłośników książek kilku pokoleń. Gromadzą wystawców z całego kraju, prezentując wydawniczy dorobek oficyn kościelnych, zakonnych, jak i świeckich, które swoją ofertę kierują do całych rodzin. Podczas tegorocznych, 26. Targów Wydawców Katolickich odbywających się w Warszawie wzięło udział ok. 100 wydawców.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję