Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Hołd obrońcom Ojczyzny

Funkcjonariuszy broniących wschodniej granicy Polski uczczono podczas patriotycznej uroczystości w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Niedziela sosnowiecka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości w sosnowieckiej katedrze

Uroczystości w sosnowieckiej katedrze

Przedstawiciele służb mundurowych zgromadzili się na dorocznym spotkaniu w sosnowickiej katedrze, aby oddać hołd funkcjonariuszom, którzy poświecili życie dla Ojczyzny. 14 listopada na uroczystej Mszy św. obecni byli m.in.: minister Michał Wójcik, Bogdan Święczkowski – prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego, Dariusz Starzycki – wicemarszałek województwa śląskiego, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski i Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał słowa ślubowania, jakie składają funkcjonariusze Straży Granicznej: „Ślubuje stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia”. – Co oni dzisiaj takiego robią, że są wyzywani, poniżani, obdzierani z godności, że podważa się ich kompetencje? Co ci funkcjonariusze straży, policji, wojska złego robią? Oni przecież dbają o nasze bezpieczeństwo (…). Dzisiaj musimy odpowiedzieć na te niesłuszne, poniżające i niesprawiedliwe ataki. Prawdą jest i serce nam się kroi, kiedy widzimy tych biednych ludzi, którzy zostali oszukani, którzy zostali zwabieni na naszą wschodnią granicę. Ale czy te wszystkie ataki, które są kierowane na naszych bohaterów w mundurach, nie powinny się skupić na przemytnikach, na tych ludziach z obcych mocarstw, którzy na krzywdzie ludzkiej i nieszczęściu zarabiają fortuny. Ich nie obchodzi los człowieka – powiedział Pasterz.

Pod koniec liturgii gen. bryg. Straży Granicznej Adam Jopek wręczył medal „Zasłużony dla śląskiego oddziału straży granicznej” bp. Grzegorzowi Kaszakowi w dowód uznania za wsparcie udzielane śląskiemu oddziałowi Straży Granicznej. Po Mszy św. odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Następnie na placu katedralnym miał miejsce uroczysty apel połączony z odsłonięciem tablicy w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: jak Maryja, pozwólmy, by Bóg podążał z nami

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Msza św.

Grzegorz Gałązka

Patrząc na historię Maryi, zadajmy sobie pytanie, czy pozwalamy, aby Bóg szedł z nami - zachęcił papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty podkreślił, że Bóg jest obecny zarówno w rzeczach wielkich, jak i w małych, i cierpliwie podąża z nami, mimo, że jesteśmy grzesznikami.

Nawiązując do dzisiejszego Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny papież podjął refleksję nad stworzeniem oraz drogą, jaką Bóg przemierza wraz z nami w dziejach. Zauważył, że kiedy czytamy Księgę Rodzaju, istnieje niebezpieczeństwo myślenia, że Bóg był magikiem czyniącym wszystko za pomocą magicznej pałeczki. Podkreślił, że było jednak zupełnie inaczej, gdyż tworząc świat, Bóg obdarzył go wewnętrznymi prawami, aby wszystko się rozwijało, dochodziło do pełni. Pan obdarzył rzeczy wszechświata autonomią, chociaż nie niezależnością. Kiedy stworzył człowieka obdarzył go autonomią, czyniąc go odpowiedzialnym za stworzenie, jego panem, aby je rozwijał i w ten sposób dotarł do pełni czasów, którą jest wcielenie jego Syna, gdyż Bóg przeznaczył nas, byśmy "się stali na wzór obrazu Jego Syna" (Rz 8, 29). Bóg zechciał, abyśmy byli jak Jego Syn, a Jego Syn, aby był jak my - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję