Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Hołd obrońcom Ojczyzny

Funkcjonariuszy broniących wschodniej granicy Polski uczczono podczas patriotycznej uroczystości w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Niedziela sosnowiecka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości w sosnowieckiej katedrze

Uroczystości w sosnowieckiej katedrze

Przedstawiciele służb mundurowych zgromadzili się na dorocznym spotkaniu w sosnowickiej katedrze, aby oddać hołd funkcjonariuszom, którzy poświecili życie dla Ojczyzny. 14 listopada na uroczystej Mszy św. obecni byli m.in.: minister Michał Wójcik, Bogdan Święczkowski – prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego, Dariusz Starzycki – wicemarszałek województwa śląskiego, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski i Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał słowa ślubowania, jakie składają funkcjonariusze Straży Granicznej: „Ślubuje stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia”. – Co oni dzisiaj takiego robią, że są wyzywani, poniżani, obdzierani z godności, że podważa się ich kompetencje? Co ci funkcjonariusze straży, policji, wojska złego robią? Oni przecież dbają o nasze bezpieczeństwo (…). Dzisiaj musimy odpowiedzieć na te niesłuszne, poniżające i niesprawiedliwe ataki. Prawdą jest i serce nam się kroi, kiedy widzimy tych biednych ludzi, którzy zostali oszukani, którzy zostali zwabieni na naszą wschodnią granicę. Ale czy te wszystkie ataki, które są kierowane na naszych bohaterów w mundurach, nie powinny się skupić na przemytnikach, na tych ludziach z obcych mocarstw, którzy na krzywdzie ludzkiej i nieszczęściu zarabiają fortuny. Ich nie obchodzi los człowieka – powiedział Pasterz.

Pod koniec liturgii gen. bryg. Straży Granicznej Adam Jopek wręczył medal „Zasłużony dla śląskiego oddziału straży granicznej” bp. Grzegorzowi Kaszakowi w dowód uznania za wsparcie udzielane śląskiemu oddziałowi Straży Granicznej. Po Mszy św. odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Następnie na placu katedralnym miał miejsce uroczysty apel połączony z odsłonięciem tablicy w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela na głównym… miejscu

Starsze pokolenie, ale też miłośnicy dobrych starych piosenek pamiętają wydany na debiutanckiej płycie Wojciecha Młynarskiego utwór „Niedziela na Głównym”. Ta piosenka to żart nawiązujący do szarej rzeczywistości lat 60. XX wieku. Znana jest melodia „Karuzeli” Marii Koterbskiej, która zabawia na Bielanach co niedziela. Mieczysław Fogg śpiewał dramatyczne tango „Ta ostatnia niedziela”, a „Niebiesko-Czarni” bigbitowo przekonywali, że w każdym dniu tygodnia nie ma czasu na bycie razem: „Ale za to niedziela, ale za to niedziela, niedziela będzie dla nas”. Dla nas i dla kogo? Wszystkie te piosenki dotykają tego, co najzwyklejsze, najbardziej potoczne: wolny od pracy dzień, czas na wyciszenie nerwów i stresów, czas relaksu, zabawy, publicznej rozrywki, jedyny dzień, kiedy jesteśmy spokojnie razem z bliskimi - w końcu ostatni dzień tygodnia, bo potocznie dla wielu z nas tydzień, niestety, zaczyna się od poniedziałku.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję