Reklama

Niedziela Sandomierska

Muzyczni arystokraci na salonach

W salach na Zamku Tarnowskich występowali już różni artyści, tym razem przed tarnobrzeską publicznością zaprezentowali się muzycy, którzy występują na najważniejszych scenach w kraju i za granicą.

Niedziela sandomierska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

koncert charytatywny

Emil Rzymkowski

Koncert w ramach z cyklu Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej

Koncert w ramach z cyklu Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej

Tym razem tarnobrzescy miłośnicy muzyki klasycznej mogli posłuchać występu: Olgi Pasiecznik, śpiewaczki operowej, Marka Caudle, brytyjskiego gambisty i Władysława Kłosiewicza, wiolonczelisty oraz klawesynisty i dyrygenta. Koncert pod nazwą Lontananza crudel..., odbył się w ramach cyklu Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej, a artyści wykonywali głównie utwory barokowych kompozytorów włoskich. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać trzech kantat na sopran i basso continuo – Occhi miei che faceste? Georga Friedricha Händla oraz dwie autorstwa Tomaso Albinoniego – Amor, Sorte, Destinol i Lontananza crudel. Dopełnienie koncertu stanowiły kompozycje na wiolonczelę solo Giovanniego Battisty Vitaliego, klawesyn – Domenico Scarlattiego oraz na oba instrumenty – Sonata a-moll Antonio Vivaldiego. – To była prawdziwa muzyczna uczta. Ktoś może spytać: jaki związek ma cykl koncertów Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej z Zamkiem Tarnowskich? Przyczyna jest bardzo prosta – wszak z tego miejsca, z zamkowej kaplicy w XVII wieku cudowny obraz powędrował do kościoła ojców dominikanów – powiedział Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Zadowolenia z koncertu nie krył również Mariusz Ryś, kierownik artystyczny tegorocznego cyklu spotkań z muzyką. – Na plakatach widniała informacja, że będzie to „mistrzowski koncert”, w zapowiedziach zaś pojawiły się sformułowania o występie muzyków światowej sławy. Czasami te określenia bywają z uwagi na kurtuazję nadużywane, ale absolutnie nie w przypadku artystów, którzy wystąpili dzisiaj wieczorem. Mieliśmy możność wysłuchać śpiewu i gry najwybitniejszych wykonawców, jakich moglibyśmy sobie wyobrazić. Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu muzycznego – powiedział po koncercie Mariusz Ryś.

Olga Pasiecznik, sopranistka, urodziła się w Równem na Ukrainie. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Kijowie oraz w warszawskiej Akademii Muzycznej. Ma na swym koncie ponad 50 partii operowych, które realizowała na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 płyt CD i DVD. Wielokrotnie nagradzana. Międzynarodowy magazyn operowy Opernwelt w 2005 r. nominował ją do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego 2004-05”.

Reklama

Mark Caudle jest wiolonczelistą i gambistą, specjalizującym się w muzyce renesansowej i barokowej, którą wykonuje od około czterdziestu lat. Przez 10 lat współpracował jako wiolonczelista z Academy of Ancient Music. W Polsce koncertował regularnie z Arte dei Suonatori, Il Tempo i Concerto Polacco. Gościnnie współpracował z Les Arts Florissants, Concerto Copenhagen, Boston Early Music Festival Orchestra i Drottningholm Opera. Jest cenionym wykładowcą.

Władysław Kłosiewicz, klawesynista i dyrygent. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981 r.), Paryż-Dijon (1983 r.), oraz ARD w Monachium (1984 r.). Od roku 1978 r. jest muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Współtworzył zespoły Concerto Avenna oraz Narol Baroque. Występował w wielu salach koncertowych Europy oraz obu Ameryk. W latach 1987-2004 był profesorem zwyczajnym klawesynu i interpretacji muzyki przedklasycznej w Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, obecnie wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert charytatywny w Miliczu

[ TEMATY ]

koncert charytatywny

MSPDiON

Anna Majowicz

W Miliczu wystąpił Krzysztof Kiljański

W Miliczu wystąpił Krzysztof Kiljański

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych po raz kolejny zorganizowało koncert charytatywny. Po Ewelinie Lisowskiej, Mietku Szcześniaku, Mate.O i Monice Kuszyńskiej, przyszedł czas na Krzysztofa Kiljańskiego.

Koncert odbył się 7 maja w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Poprzedziła go Eucharystia, którą proboszcz parafii, ks. Zbigniew Słobodecki sprawował w intencji podopiecznych i pracowników Stowarzyszenia. – Modliliśmy się także za wszystkich ofiarodawców, by Pan Bóg dał im zdrowie i siły oraz o to, by nie ograniczał ich szczodrobliwości serca i życzliwości słowa. Jako współgospodarz, bo gospodarzem tego domu jest Jezus Chrystus, ogromnie cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy razem, że w tych ważnych dla całej milickiej społeczności wydarzeniach biorą udział osoby z różnych części naszej diecezji i spoza niej. Kościół powinien być mecenasem kultury, a nasz akurat sprzyja organizacji koncertów ze względu na dobrą akustykę – mówi ks. Zbigniew Słobodecki.

CZYTAJ DALEJ

O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie - jesienna sesja duszpasterska duchowieństwa

2022-12-01 07:54

Ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję