Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chopin w nikogo nie rzucał kamieniami

Władza oceniana jest nie przez pryzmat skojarzeń, lecz skuteczności obrony państwa przed agresją.

Niedziela rzeszowska 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

felieton

Sytuacja wokół polsko-białoruskiej granicy obnaża intencje zainteresowanych stron. Intencje polskiego rządu nie powinny budzić żadnych wątpliwości: to obrona granic Rzeczypospolitej Polskiej, a co za tym idzie, obrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej i NATO przed napływem nielegalnych migrantów; to ochrona polskiego państwa i społeczeństwa przed skutkami działań służb specjalnych wrogich państw (głównie Rosji i Białorusi) i zorganizowanych grup przestępczych, trudniących się nielegalnym przemytem ludzi z terenów objętych konfliktami zbrojnymi, wreszcie przed skutkami trudnych do przewidzenia i kontrolowania działań agresywnych grup migrantów.

Zarzut, że polskie władze nie były przygotowane na sytuację na granicy, że działają nieskutecznie, a ponadto wykorzystują tę sytuację dla utrzymania swoich notowań politycznych, budzić może jedynie zażenowanie. Zwłaszcza, że pada ze strony opozycji, która nie przedstawiła żadnego własnego pomysłu, no chyba że jest nim wpuszczenie wszystkich migrantów do Polski, a „kim są, ustali się później”, i która sprzeciwiała się większości działań podejmowanych przez rząd RP. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby dzisiaj obrona granicy, gdyby nie wyśmiewane przez opozycję zasieki z drutu kolczastego. Źle się kojarzą? Władza, nie tylko w Polsce, oceniana jest nie przez pryzmat skojarzeń, lecz skuteczności obrony własnego państwa, narodu czy społeczeństwa przed agresją wroga.

Intencje wrogów też są oczywiste: zdestabilizować sytuację w Polsce, a potem w całej Europie. Wrogami nie są migranci (poza tymi, którzy podejmują bandyckie działania przeciw polskim żołnierzom, policjantom i funkcjonariuszom Straży Granicznej). Oni są ofiarami oszukańczego procederu władz białoruskich i rosyjskich, ale także ofiarami własnej naiwności wobec rodzimych lub międzynarodowych grup przestępczych. Mogą ubiegać się o pomoc, legalnie przekraczając granicę. I taką pomoc od Polski otrzymują, jeżeli są ku temu podstawy. Jednak większość migrantów nie jest zainteresowana bezpieczeństwem własnych rodzin, lecz świadczeniami socjalnymi w bogatszych od Polski krajach „starej” Unii. Co robią przywódcy tych krajów? Wspierają Polskę? Jeżeli tak, to jedynie werbalnie. Oni wolą – ponad Polską – kontaktować się z jej wrogami, animatorami akcji migracyjnej. Czy tylko dlatego, że łączą ich wspólne interesy polityczne i biznesowe?

W tle pobrzmiewa przesłanie szeroko nagłaśnianego i „zaszczyconego” przez celebrycki świat koncertu Chopin też był uchodźcą. Tytuł o tyle nie trafiony, że Chopin wyjechał ze znajdującej się pod zaborami Polski dobrowolnie. Trudno też realia lat 30. XIX wieku przyrównywać do dzisiejszych czasów. Na pewno jednak Chopin w nikogo nie rzucał kamieniami, jak dzisiaj czynią to migranci na polsko-białoruskiej granicy.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa – wypalona katedra

Piszę ten felieton w Wielkim Tygodniu, do Czytelników dotrze on jednak w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Patrzę więc dziś na wstrząsające zdjęcie paryskiej katedry Notre Dame wykonane z policyjnego drona. Zbudowana na planie krzyża świątynia płonie, a krzyż ten wypełniony jest po wszystkie swoje brzegi ogniem. Patrzę na symbol i treść dzieła człowieka pokornego wobec Boga, najwyższej miary dobro kultury, teraz zamienione ludzką także ręką w popiół. Czy ten Znak jest nam po coś dany?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję